Інформаційні системи управління - Інформація та комунікації в управлінні

В останній чверті XX ст. суспільне виробництво в цілому і окремі підприємства нашої країни розвивалися в напрямку автоматизованих систем управління (АСУ). Особливо бурхливо цей процес став протікати після випуску ЕОМ третього покоління на інтегральних схемах. Якщо в 1970 р. в нашій країні діяло 200 АСУ на великих підприємствах, то вже до 1980 р. їх налічувалося близько 1500. Сьогодні інформаційна система добре розвинена і охоплює не тільки великі підприємства, але і більшість середніх і навіть дрібних. Послугами інформаційної системи користуються повсюдно. Створені великі комплекси супутникового зв'язку, інформаційно-обчислювальні центри, автоматизовані системи управління технологічними процесами.

Інформаційна система - це комплекс взаємопов'язаних технічних пристроїв зв'язку, об'єднаних в єдине ціле. За допомогою інформаційних систем здійснюється управління виробництвом, обміном, фінансами, підготовкою кадрів у навчальних закладах, науковими дослідженнями і т. д. У всіх економічно розвинутих країнах фірми ефективно застосовують інформаційну систему управління (ІСУ). Це дає можливість керівникам швидкої взаємодії між собою, прискорює процес вироблення і прийняття необхідних рішень.

На вітчизняних підприємствах за допомогою інформаційних систем вирішується багато питань технічної та технологічної підготовки виробництва, конструкторські та нормативні розрахунки, економічні обгрунтування, планування і облік. Інформаційні системи формуються як інтегровані системи, що підтримують всі напрямки діяльності підприємства, включаючи фінанси, виробництво, збут, постачання, складське господарство, транспортні перевезення, сервісне обслуговування і проектні роботи. Інформаційна система дозволяє відстежувати критичні параметри по оцінці діяльності підприємства. ІСУ зазвичай включає наступні підсистеми: внутрішньої звітності, збору зовнішньої інформації, аналізу інформації. Така система повинна видавати інформацію про минуле, сьогодення і передбачуваному майбутньому, відстежувати всі істотні події всередині організації та поза нею. Загальною метою ІСУ є забезпечення ефективного виконання функцій планування, контролю та виробничої діяльності.

Найважливішою її завданням є видача потрібної інформації потрібним людям в потрібний час. Інформаційні системи можуть бути простими і складними. При простій системі відбувається доставка інформації від місця її виникнення до місця споживання. Така інформація може надходити по телефону або через засоби сигналізації як одноразове повідомлення. Вона властива нижчому щаблі управління - наприклад: робоче місце - майстер. Більш поширені складні інформаційні системи відповідні складності виробництва та організаційній структурі управління, які охоплюють і лінійне управління, і функціональні служби підприємства.

Комплексні інформаційні системи охоплюють весь комплекс служб підприємства, тоді як локальні призначені для певних функцій управління. Комп'ютери та сучасні інформаційні технології багаторазово підвищують ефективність ІСУ. Наприклад, директор супермаркету може отримувати погодинну, щоденну, щотижневу або щоквартальну інформацію про те, які товари продаються, за якою ціною, в яких кількостях, які залишки, що потрібно замовити, які поточні витрати і доходи, якими вони можуть бути в наступному році і багато іншого. Велика частина цієї інформації виходить автоматично. Наприклад, продажі і доходи фіксуються, коли касир-контролер з допомогою касового апарату зчитує записану на упаковці шифровану інформацію про товар.

Сьогодні в розпорядженні менеджерів знаходяться найрізноманітніші апаратні засоби, комунікації, програмне забезпечення. З широко поширених локальних комп'ютерних систем можна відзначити:

    - Системи бухгалтерського обліку "1С", "Фінанси без проблем", "Парус", "Супер-бухгалтерія", "Турбо-бухгалтер"; - Системи правового забезпечення "Гарант", "ІНЕКО"; - Системи підтримки робочих місць керівника "Директор", "Керівник архіву", "Проектувальник", "Супер-менеджер"; - Системи підтримки документообігу підприємства "АТЛАНТ", "Діловодство" і ін.

Крім того, в роботі з потоками інформації використовується розгалужена мережа радіолінейних, кабельних каналів, електронна пошта, яка дає працівникам можливість направляти письмові повідомлення будь-якій людині в організації і поза нею, а також великій кількості людей одночасно; цифровий стільниковий зв'язок, цифрова радіозв'язок.

Похожие статьи




Інформаційні системи управління - Інформація та комунікації в управлінні

Предыдущая | Следующая