Порівняльна характеристика Японської та західних моделей СВ - Дослідження японської моделі соціальної відповідальності

У кожній країні теорії і стилі СВ формуються під впливом національної культури і її специфіки.

Принципова відмінність моделей визначається наступним: бізнес самостійно визначає міру свого вкладу в розвиток суспільства або офіційні і неофіційні інститути про переводять узгодження суспільних інтересів, які потім трансформуються в обов'язкові вимоги до бізнесу. Відповідно до варіанту вирішення цієї дилеми модель вважається, в термінології Д. Матті і Дж. Муна, "відкритою" (США) і "прихованої" (Європа) формою СВ.

Особливість американської моделі СВ в тому, що активність в цьому напрямку ініціюється самими компаніями і передбачає максимальну самостійність корпорацій у визначенні свого суспільного внеску.

Проте, останнім часом американська модель зазнає деякі зміни в напрямку більш активного втручання держави в соціальні проблеми. Наприклад, з 2012 року в США діє закон Сарбейнса-Окслі, який став наслідком численних корпоративних скандалів в найбільших американських компаніях. Закон значно посилив вимоги до фінансової звітності відкритих акціонерних товариств, зокрема, вимагаючи від них більшої соціальної відповідальності, прозорості, повноти і посилення внутрішнього контролю.

Що стосується моделі СВ в континентальній Європі, вона більшою мірою за регульована державою. На відміну від США європейські корпорації більш схильні до обмеження своєї відповідальності перед стейкхолдерами. Ті види діяльності компаній, які традиційно розглядаються в США як СВ (тобто проводяться виключно з ініціативи бізнесу), в Європі, як правило, регулюються нормами, стандартами і законами держави.

Британська модель СВ поєднує елементи моделей США і континентальної Європи, при цьому вона характеризується значним ступенем залученням держави і громадянських інститутів в процес узгодження суспільних інтересів, а також просування та заохочення кращих практик. Загальна риса з іншими європейськими країнами - активна підтримка бізнесу з боку держави.

Активна роль британського уряду виражається в політиці підтримки компаній, які висвітлюють свою діяльність у соціальній та природоохоронній сфері та взаєминах з персоналом. Цілий ряд законодавчих актів встановлює пільговий режим оподаткування для компаній, які ведуть свій бізнес соціально відповідальна і з позицій ділової етики, особливо в питаннях використання енергії, вторинної переробки відходів виробництва і т. п.

Відзначимо, що загальною тенденцією як для британської, так і для континентальної моделі СВ є їх очевидна прихована форма з поступовим рухом у бік відкритої моделі.

Отже, західна культура управління відображає прагматизм та індивідуалізм в гонитві за прибутком, поліпшення ефективності для досягнення власних цілей, використання своїх достоїнств в якості рушійної сили. На Сході акцент робиться на спільність, на колективні здібності та досягнення, а також на значення людини в колективі. На думку деяких дослідників, менеджмент майбутнього пов'язаний з об'єднанням західного акценту на успіх і східного - на внутрішній гармонії.

Так, соціальна відповідальність корпорацій в Японії підтримується культурними традиціями країни. Японська модель СВ передбачає соціальну згуртованість на рівні компанії і ділову згуртованість на рівні індустріальної групи. Для японської моделі характерна активна роль держави, яке протягом довгого часу брало участь в корпоративному стратегічному плануванні.

Управління бізнесом орієнтоване не тільки на отримання прибутку; воно засноване на правильному сприйнятті буття, суспільства і навколишнього світу, усвідомленні своєї відповідальності перед суспільством і прагненні до прогресу цивілізації в цілому.(Див. табл.1)

Таблиця 1. Порівняльна характеристика моделей СВ

Моделі СВ

Американська

Європейсько-Британська

Японська

Форма СВ

Відкрита

Закрита

Закрита

Економічна відповідальність

Спрямованість на відповідність з передовими принципами корпоративного управління, гідної винагороди та захисту прав споживачів.

Законодавчо встановлені рамки поведінки, наприклад, 35-годинний робочий тиждень, МРОТ, регулювання понаднормової роботи, правила виробництва і тестування мед. препаратів.

Активна участь держави в корпоративному стратегічному плануванні.

Юридична відповідальність

Невисокий рівень законодавчо закріплених правил поведінки корпорацій.

Глибоко пророблена законодавство про правила ведення бізнесу.

Ефективна правова основа для СВ та корпоративної поведінки (Статут корпоративної поведінки).

Етична відповідальність

Тенденції переважання підтримки місцевої громади

Високі податки і високий рівень державного соціального захисту.

Формування правильного сприйняття буття, суспільства і навколишнього світу. Прагнення до прогресу цивілізації в цілому.

Благодійність (філантропія)

Спонсорування мистецтва, культури та університетської освіти.

Високий податковий тягар переноситься на державу відповідальність за фінансування культури, освіти, тощо.

Захист навколишнього середовища. Освіта і культура. Розвиток технічного потенціалу. Підтримка спільнот.

Основні стейкхолдери за ступенем важливості

Персонал. НКО і співтовариство.

Персонал. Споживачі.

Спільнота. Акціонери.

Персонал. Акціонери. Спільнота. Розподіл стейкхолдерів на внутрішніх (персонал, акціонери) і зовнішніх (співтовариство, споживачі) Пріоритет віддається внутр. Стейкхолдерам

Стимулюючі рушійні сили СВ

Самі корпорації. НКО і співтовариство.

Самі корпорації. НКО і суспільство. Держава.

Держава. Спільнота. Самі корпорації.

Роль неурядових / некомерційних організацій

Є глобальним ресурсом для компаній, які прагнуть зберегти комерційний успіх шляхом прояву поваги до етичних цінностей, людям, суспільству та навколишньому середовищу (US Business for Social Responsibility (BSR), Canadian Business for Social Responsibility (CBSR).

Дуже впливають на громадську думку і тиск на бізнес.

НКО не чинять тиск на бізнес

Тенденції соціальної звітності (СО)

Ініціюється самим бізнесом. Стандарти добре адаптовані і широко застосовуються. Орієнтована на більшість стейкхолдерів.

Ініціюється самим бізнесом. Стандарти добре адаптовані і широко застосовуються. Орієнтована на більшість стейкхолдерів.

Ініціюється як самим бізнесом, так і державою. Має три основних напрямки: захист навколишнього середовища (сталий розвиток), корпоративна філантропія, відповідальність по відношенню до клієнта і захист прав людини.

Похожие статьи




Порівняльна характеристика Японської та західних моделей СВ - Дослідження японської моделі соціальної відповідальності

Предыдущая | Следующая