Пропозиції щодо вдосконалення процесу обслуговування у готелі "Господар" - Інноваційні технології в управлінні готельним підприємством

На даний момент у готелі "Господар" не застосовується жодна система управління готелем, що значно погішує роботу готелю при веденні бази даних клієнтів, історії клієнтів, індивідуальних і групових бронюваннях, при плануванні завантаження готелю, унеможливлюючи при цьому ефективне управління ресурсами готелю, не забезпечуючи надання даних для формування бухгалтерської і управлінської звітності тощо.

Сучасні інформаційні технології, які базуються на професійному використанні інформаційного ресурсу, дають змогу менеджерам ефективно діяти, мінімізуючи ризик. А тому рекомендуємо керівництву готелю "Господар" впровадити як інноваційну технологію управління готелем сучасну інформаційно-управлінську технологію для удосконалення інформаційного забезпечення системи управління готелем, а також з метою вдосконалення процесу обслуговування клієнтів в готелі.

Отож, пропонуємо залежно від поставлених управлінських завдань застосовувати керівництву готелю "Господар" такі види інформаційно-управлінських технологій:

    * зберігаючі (економлять витрати, матеріали й фінансові ресурси, але не впливають суттєво на зміну стану й рівня функціонування підприємства) -- дадуть змогу передавати інформацію від відправника до адресата, не відповідаючи за суть інформації, що передається, та її використання адресатом; * раціоналізуючі -- відповідатимуть за використання інформації; * творчі -- сприятимуть "виробленню" нових знання, їх передають, використовують для вдосконалення ланки управління. А тому ставляться вимоги до спеціалістів, що готують інформацію для керівників: фундаментальна підготовка з теорії і практики управління, розуміння суті функціонального навантаження відповідних керівників, знання механізму прийняття управлінських рішень; * професійні -- мають навички з підготовки інформації.

На рисунку 3.1. зображені на сьогодні існуючі проблеми впровадження інформаційних технологій у готелі "Господар":

загальні проблеми впровадження іт в діяльність готелі

Рис. 3.1. Загальні проблеми впровадження ІТ в діяльність готелі "Господар"

Вирізняють шість зацікавлених груп в готелі "Господар", від яких залежить прийняття рішень у сфері ІТ:

    1) вище керівництво, яке повинне управляти ІТ як стратегічним потенціалом готелю "Господар". Керівництво готелю на сьогодні має визначитися з таких питань: який вклад зобов'язана внести ІТ у процес виробництва товарів і послуг. 2) спеціалісти готелю "Господар", основним обов'язком яких є пошук системних рішень для оптимізації функціональних спеціальних завдань. Вони через обмеженість своєї сфери діяльності не завжди мають можливість конкретно уявляти процес виробництва товарів і послуг; 3) керівники окремих функціональних підрозділів, які мають використовувати ІТ з огляду на логіку своєї господарської діяльності і приділяти увагу аналізові можливих наслідків рішень, що приймаються, а також потенційним ризикам. 4) працівники бухгалтерської служби готелю "Господар", які відповідають за чіткість і зрозумілість щодо очікувань клієнтів та користувачів, пов'язаних з інформаційно-технологічними послугами; 5) постачальники ІТ, що повинні пропонувати послуги відповідно до проблемних установок своїх споживачів, виробивши стратегію, яка базується на орієнтації на клієнта, довгострокових зв'язках з клієнтурою на засадах взаємної довіри, гнучкості й готовності до ризику.

Всі ці групи зацікавлених так чи інакше впливатимуть на процесс прийняття рішенння щодо запровадження программного продукту, що значно покращити обслуговування клієнтів готелю "Господар".

Основними напрямками автоматизації інформаційно-управлінської діяльності у готелі "Господар" повинні стати:

    - автоматизація обробки текстів завдяки введенню електронних друкарських машин і систем для обробки тексту, автоматизація обміну інформацією (комунікації), які містять внутрішню АТС, "електронну пошту", відеотермінальні системи, локальну мережу, телекопіювальні апарати, відеоінформаційні системи; - автоматизація діяльності керівників на базі комп'ютерних систем, які надають допомогу в прийнятті рішень, електронних секретарів, створення і впровадження інтегрованої системи підприємств, які входять до складу готельного комплексу і потребують докорінної перебудови організації робіт керівників усіх рівнів.

До сучасних технічних засобів автоматизації інформаційно-управлінської діяльності належать персональні комп'ютери, електронні друкарські машини, копіювальні машини, комунікаційна техніка, телефонна техніка, "електронна пошта", інтегровані мережі готельного комплексу.

Зв'язок цього обладнання у складі однієї системи буде здійснюватися через центральну ЕОМ, локальну мережу, цифрові АТС готелю "Господар", звичайну телефонну мережу.

А тому, на нашу думку, найкращим програмним продуктом, який відповідає потребам ринку та можливостям готелю повинна стати система управління готелем - комплексна комп'ютерна програмна система "1C Підприємство 8. Готель + Бухгалтерія".

Підсистема розроблена в якості додатку до типової конфігурації. Розроблені модулі та об'єкти не передбачають зміну типового функціоналу конфігурацій, а лише доповнюють їх. Таким чином при інсталяції підсистеми, керівництво готелю "Господар" не втрачає можливість з мінімальними витратами отримувати стандартні поновлення від 1С, що призведе до економії грошових коштів.

Основні функціональні можливості даного програмного продукту:

    - Облік завантаження номерного фонду в розрізі корпусів, місць в номерах, їх типів, додаткових властивостей (вид на центр міста, вид на стадіон, додаткові умови тощо). - Бронювання, поселення, оплата послуг готелю (по банку або через касу). - Взаєморозрахунки з гостями: тарифи на проживання зберігаються у системі в розрізі номера та видів харчування (наприклад, без харчування, сніданок, повний пансіон тощо). - Підсистема Кухня, автоматизує облік списання запасів на приготування страв. - Бухгалтерський облік, регламентована звітність. - Облік в одній базі даних будь-якої кількості готелів та корпусів - Облік від імені декількох юридичних осіб. - Можливість роботи з різними валютами. - Управління тарифами по днях тижня, по сезонах, а також управління знижками.

Власне в структурі данного програмного продукту виділяється два модулі, один з яких це програмний продукт "1С: Підприємство. Готель" призначений для автоматизації готелів, власне такого невеликого розміру та місткості як готель "Господар".

У конфігурації цього модуля реалізовані робочі місця портьє (адміністратора), менеджера відділу бронювання, супервайзера служби номерного фонду, менеджера служби бронювання конференц-залів, співробітника планово-економічної служби, що є актуальним для готелю "Господар".

Основні функціональні можливості програного продукту "1С: Підприємство. Готель":

    - Облік завантаження номерного фонду. - Бронювання індивідуальне та групове. - Взаєморозрахунки з контрагентами. - Взаєморозрахунки з гостями. - Робота з групами. - Бронювання ресурсів - конференц-зали, сауни і т. п. - Планування заходів і банкетів. - Розміщення гостей. - Ведення журналу реєстрації іноземних громадян. - Управління тарифами по днях тижня, по сезонах Управління знижками. Накопичувальні знижки. - Управління квотами номерів. - Управління службою номерного фонду. Формування завдань на прибирання, планування і контроль над виконанням робіт у номерах. - Модуль он-лайн Інтернет бронювання. - Робота з кредитними картами через банківські термінали. - Облік в одній базі даних будь-якої кількості готелів та корпусів. - Багатомовний інтерфейс користувача (російська / англійська). - Друк документів з програми на різних мовах. - Облік від імені декількох юридичних осіб. - Можливість роботи з різними валютами. - Докладний аудит дій користувачів системи.

Особливістю цього модуля те, що є можливість побудови розподіленої мультиготельної бази засобами управління розподіленими інформаційними базами, включеними в платформу "1С: Підприємство 8" , що значно покращує його роботу.

Можливості автоматизації обслуговування придбали комплексний характер і повинні охоплювати усі процеси функціонування готелю і взаємин з гостями.

Отож, для готелю "Господар" даний модуль можна розглядати як інтегровану сукупність таких основних підсистем: управління фінансами, управління матеріальними потоками, управління обслуговуванням, управління якістю, управління персоналом, управління збутом, аналіз фінансів, собівартості, оборотних коштів, управління маркетингом тощо.

Стандартними модулями підсистеми управління фінансами, які реалізують функції з управвління грошовими коштами готелю "Господар", є головна книга (фінансовий облік), рахунку до одержання, багатовалютність основних коштів, кон-солідація. А також дана система дозволить відділу бухгалтерії готелю "Господар" підвищити ефективність управлінського обліку основного призначення, систему фінансових планів і бюджетів, більш краще здійснювати управління рухом грошових коштів, розподіляти витрати, вести облік витрат, калькуляцію собівартості, формувати фінансові звіти.

В управління обслуговуванням як підмодуля ІТ "1С: Підприємство. Готель" входять:

    1. Підготовка до поселення. Формування номерного фонду з урахуванням реквізитів кожного номера, контроль за станом номера, історія зміни реквізитів номера, розмежування прав доступу користувачів до редагування і перегляду документів, архівів і довідників, протоколювання змін документів системи. 2. Управління поселенням: аналіз номерного фонду на певний період, бронювання номерів, реєстрація гостей, поселення гостей. Перегляд карти розміщення. 3. Облік наданих послуг: настроювання довільних програм розрахунку тарифів на послуги, типова специфікація послуг, історія цін на послуги, кількісний облік наданих послугу розрізі матеріально відповідальних осіб, автоматичне формування рахунків до одержання та актів виконаних робіт, автоматичний облік телефонних переговорів. 4. Облік взаєморозрахунків з контрагентами: оперативний контроль взаєморозрахунків, аналіз документів, формування вимоги на погашення дебіторської заборгованості.

У постачання даного програмного продукту включені інтерфейси із суміжними системами:

    - Тарифікатори телефонних розмов (Барсум, WinTariff32, що настроюється універсальний модуль для підключення тарифікатора по OLEDB). - Системи електронних замків (Norweq VingCard, Onity, Salto, Inhova, TimeLox, CISA, Adel, Orbita) - Інтеграція з фронт-офісом ресторану (замовлення на номер, єдиний рахунок у готелі) (СофтБаланс: ТрактирЪ ФО 3, Magicsoft: Магія) - Обмін даними з "1С: Бухгалтерія 8" і "1С: Бухгалтерія 7.7". - Підтримується робота з ККМ "Штрих-М", "Атол", "ККС: Спарк", "Datecs".

Власне ці програми можуть використовуватися у майбутньому при більшій завантаженості готелю. У конфігурації цього програмного продукту "1С: Підприємство. Готель" реалізовано більше 90 звітів, у тому числі оперативні звіти щодо завантаження, по взаєморозрахунках, аналітичні звіти для планового відділу. Конфігурація має закриті ділянки коду і захищена ключем апаратного захисту.

Похожие статьи




Пропозиції щодо вдосконалення процесу обслуговування у готелі "Господар" - Інноваційні технології в управлінні готельним підприємством

Предыдущая | Следующая