Управління ризиком як необхідна складова в системі управління підприємством - Основи діяльності підприємств. Першочергові задачі управління

Управління ризиком - це багатостадійний процес, що має на меті зменшення або компенсування збитків для об'єкту при настанні не-сприятливих подій. Розглянемо основні етапи процесу управління ри-зиком.

Аналіз ризику - Перший етап, метою якого є отримання необхід-ної інформації про структуру, властивості об'єкта та ризики, якими він характеризується. Аналіз складається з виявлення ризиків та їх-ньої оцінки. При виявленні ризиків (якісна складова) визначаються всі ризики, що властиві досліджуваній системі. Оцінка є кількісним описом виявлених ризиків, в ході якої визначаються такі їхні характе-ристики, як ймовірність та розмір можливого збитку. На даному етапі формується набір сценаріїв розвитку несприятливих ситуацій і для рі-зних ризиків можуть бути побудовані функції розподілення ймовір-ності появи збитку в залежності від його розміру.

Після цього наступає етап Вибору метода впливу на ризики З ме-тою мінімізації можливого збитку в майбутньому. Як правило, кожен вид ризику припускає два-три способи його зменшення. Тому виникає проблема оцінки порівняльної ефективності методів впливу на ризик для вибору найкращого з них. Порівняння може проходити на основі різноманітних критеріїв, в тому числі економічних.

Після вибору оптимальних способів впливу на конкретні ризики виникає можливість формування загальної стратегії управління по-вним комплексом ризиків підприємства. Це етап Прийняття рішень, Коли визначаються необхідні фінансові та трудові ресурси, здійсню-ється постановка та розподілення задач серед менеджерів, проводять-ся консультації із спеціалістами.

Процес безпосереднього Впливу на ризик Можна розділити на три основні групи - зниження, зберігання та передача ризику.

Зниження ризику має на меті зменшення розмірів можливого збитку, або ймовірності появи несприятливих подій. Найчастіше воно досягається за рахунок здійснення запобіжних організаційно-технічних заходів, під якими розуміють різноманітні засоби посилен-ня безпеки будівель та споруджень, встановлення систем контролю та оповіщення, протипожежних пристроїв та ін.

Збереження ризику на існуючому рівні не завжди означає відмо-ву від будь-яких дій, направлених на компенсацію збитків, хоча така можливість також існує. Підприємство може утворити спеціальні ре-зервні фонди, з яких буде проводитись компенсація збитків при появі несприятливих обставин. Подібний метод управління ризиком нази-вається самострахуванням. До заходів, що здійснюються при збере-женні ризику, також відносять отримання кредитів та позик для ком-пенсації збитків і відновлення виробництва, отримання державних дотацій тощо.

Міри по передачі ризику означають передачу відповідальності за нього третім особам при збереженні існуючого рівня ризику. До них відносяться страхування, яке припускає передачу ризику страхо-вій компанії за визначену плату, а також різного роду фінансові гара-нтії. Передача ризику може також бути здійснена шляхом внесення в текст документів (договорів, торгових контрактів тощо) спеціальних обмовок, що зменшують власну відповідальність при появі непередбачуваних подій або передають ризик контрагенту.

Заключним етапом управління ризиком являється Контроль та коректування результатів Реалізації обраної стратегії із урахуванням нової інформації. Контроль полягає в отриманні інформації від мене-джерів про існуючі збитки та прийняті міри по їхній мінімізації. Він може виражатись у виявленні нових обставин, що змінюють рівень ризику, передачі цих відомостей страховій компанії, спостеріганні за роботою систем безпеки тощо. Періодично необхідно проводити пе-регляд даних про ефективність мір по управлінню ризиками із ураху-ванням інформації про збитки за даний період.

Похожие статьи




Управління ризиком як необхідна складова в системі управління підприємством - Основи діяльності підприємств. Першочергові задачі управління

Предыдущая | Следующая