ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ РОБОТИ З КАДРАМИ У ЗАТ КБ ПРИВАТБАНК, Резерви підвищення продуктивності персоналу - Економічний аналіз управління персоналом організації

Резерви підвищення продуктивності персоналу

Резерви зростання продуктивності праці -- це вся сукупність рушійних сил і причин, що призводять до збільшення продуктивності праці. Оскільки, зростання продуктивності праці має надзвичайно велике значення і для кожного підприємства зокрема, і для суспільства в цілому, вивчення факторів і пошук резервів цього зростання стає важливим завданням економічної теорії і практики.

Продуктивність праці - кількісна характеристика роботи, виконуваної персоналом, що пов'язана з рівнем ефективності праці.

Загальний рівень продуктивності праці робітників ПриватБанку визначають такі типи факторів:

короткострокові - об'єктивні (наприклад, зміна номенклатури продуктів, якості наданих послуг); суб'єктивні (наприклад, коливання рівня працездатності протягом дня, тижні, роки);

довгострокові (наприклад, ціни на продукти і послуги банку).

За рівнем керованості фактори підвищення продуктивності праці можна поділити на дві групи:

    - ті, якими може керувати господарюючий суб'єкт (управління, організація, трудові відносини, кваліфікація і мотивація персоналу, техніка і технологія, умови праці, інновації тощо); - ті, що знаходяться поза сферою керування господарюючого суб'єкта (політичне становище в країні і в світі, рівень розвитку ринкових відносин, конкуренція, науково-технічний прогрес, загальний рівень економічного розвитку, якість і кількість трудових ресурсів країни, культура, моральність, соціальні цінності, наявність природних багатств, розвиток інфраструктури тощо).

Оскільки праця є процесом взаємодії робітників із засобами виробництва, фактори зростання продуктивності праці співробітників ПриватБанку за змістом можна поділити на три групи:

    1) соціально економічні, що визначають якість використовуваної робочої сили; 2) матеріально технічні, що визначають якість засобів виробництва; 3) організаційно економічні, що визначають якість поєднання робочої сили із засобами виробництва.

До групи соціально економічних факторів зростання продуктивності праці співробітників банку належать всі фактори, що спричиняють покращання якості робочої сили. Це насамперед такі характеристики працівників, як рівень кваліфікації та професійних знань, умінь, навичок; компетентність, відповідальність; здоров'я та розумові здібності; професійна придатність, адаптованість, інноваційність та професійна мобільність, моральність, дисциплінованість, мотивованість (здатність реагувати па зовнішні стимули) і мотивація (внутрішнє бажання якісно виконувати роботу). До цієї групи факторів відносяться також характеристики трудових колективів, такі як трудова активність, творча ініціатива, соціально-психологічний клімат, система ціннісних орієнтацій.

До групи матеріально-технічних факторів зростання продуктивності праці належать всі напрямки прогресивних змін у техніці й технології ведення банківської діяльності, а саме: модернізація обладнання; впровадження нових прогресивних технологій тощо.

До групи організаційно економічних факторів зростання продуктивності праці належать прогресивні зміни в організації роботи банку та управління. До них входять: вдосконалення структури апарату управління та систем управління банком, повсюдне впровадження та розвиток автоматизованих систем управління; покращання матеріальної, технічної і кадрової підготовки; вдосконалення поділу та кооперації праці, розширення сфери суміщення професій і функцій, впровадження передових методів та прийомів праці, вдосконалення організації та обслуговування робочих місць, впровадження прогресивних норм і нормативів праці; покращання умов праці та відпочинку, вдосконалення систем матеріального стимулювання.

Для підвищення продуктивності праці досить важливим є питання оцінки праці. Етапи оцінки праці на конкретному робочому місці передбачають:

    - опис функцій; - визначення вимог; - оцінку по факторах (конкретного виконавця); - розрахунок загальної оцінки; - зіставлення зі стандартом; - оцінку рівня співробітника; - доведення результатів оцінки до підпорядкованого.

Порядок проведення оцінки виконання роботи співробітником ПриватБанку показано на рис.3.1

порядок проведення оцінки виконання роботи співробітником

Рис.3.1 Порядок проведення оцінки виконання роботи співробітником

Одним із найбільш вагомих переваг застосування комплексної оцінки эффективності співробітників є те, що 4 із 5-ти запропонованих процедур проводяться дистанційно: оцінка виконання роботи співробітником (самооцінки и оцінки керівників), оцінка керівників методом "360 градусів" професійне тестування в СДО "Прометей" і психологічне тестування в СДПТ "Профиль".

Структура методів і інструментів, які використовуються в ході оцінки ефективності співробітників зображено в таблиці 3.1.

Таблиця 3.1

Оцінка ефективності (атестація) співробітника

Самооцінка співробітника

Оцінка безпосе - реднього керівника

Професійне тестування в СДО Прометей

Психоло-гічне тестування

Експертна оцінка (засідання комісії)

Оцінка "360 градусів"

Оцінка виконання (оцінка по цілях)

+

+

+

Управління розвитком співробітника:

Кваліфікація:

-професійні знання, навички;- управлінські характеристики

+

+

+

Психологічні складові професійної придатності

+

Організаційна поведінка:

    -лояльність; -орієнтація на роботу в команді; -орієнтація на саморозвиток; -орієнтація на результат.

+

+

І тільки одна (засідання оціночної комісії) - очна експертна оцінка. Вона являється найбільш важливою і інформативною, так як дозволяє приймати зважені колегіальні управлінські рішення (переміщення по посаді, зміна умов оплати праці, визначення потреби в навчанні, зачислення в кадровий резерв, найбільш точний прогноз успішності співробітника і його майбутньої діяльності, отримання зворотнього зв'язку від нього і т. д.).

проведення комплексної оцінки ефективності

Рис.3.2 Проведення комплексної оцінки ефективності

За сферою виникнення і дії фактори зростання продуктивності праці поділяються на:

    - внутрібанківські -- ті, що виникають і діють безпосередньо на рівні банку; - регіональні -- це фактори підвищення продуктивності праці, характерні для даного регіону; - загальнодержавні -- це такі фактори, які спричиняють підвищення продуктивності праці в усій країні (наприклад, зміцнення здоров'я і підвищення освітнього рівня населення, раціональне використання трудового потенціалу тощо).

Резерви зростання продуктивності праці -- це такі можливості її підви щення, які вже виявлені, але з різних причин поки що невикористані. Резерви використовуються і знову виникають під впливом науково-технічного прогресу. Кількісно резерви можна визначити як різницю між максимально можливим і реально досягнутим рівнем продуктивності праці в конкретний момент часу. Таким чином, використання резервів зростання продуктивності праці -- це процес перетворення можливого у дійсне.

Оскільки резерв -- це фактично відрізок фактора, можливий для використання в конкретний момент часу, то резерви зростання продуктивності праці класифікують так само, як і фактори. Основне значення для економіста і менеджера має класифікація внутрібанківських резервів і факторів за змістом, оскільки вона безпосередньо допомагає виявити можливості підвищення продуктивності праці у конкретному банку.

Так само, як і фактори, резерви зростання продуктивності праці за змістом поділяються на три групи:

    1) соціально-економічні, що визначають можливості підвищення якості використовуваної робочої сили; 2) матеріально-технічні, що визначають можливості застосування ефективніших засобів праці; 3) організаційно-економічні, що визначають можливості вдосконалення поєднання робочої сили із засобами виробництва [23;259].

Для найповнішого використання резервів зростання продуктивності праці в ЗАТ КБ ПриватБанку розробляються програми управління продуктивністю, в яких зазначаються види резервів, конкретні терміни і заходи по їх реалізації, плануються витрати на ці заходи і очікуванні економічний ефект від їх впровадження, призначаються відповідальні виконавці.

Похожие статьи




ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ РОБОТИ З КАДРАМИ У ЗАТ КБ ПРИВАТБАНК, Резерви підвищення продуктивності персоналу - Економічний аналіз управління персоналом організації

Предыдущая | Следующая