ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ КОМЕРЦІЙНОГО БІЗНЕСУ У ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ - Шляхи підвищення конкурентоздатності Приватної Компанії "Діамант" в сучасних умовах

Роздрібна торгівля медикаментами - досить прибутковий вид бізнесу, тому що попит є завжди, роздрібна націнка доходить до 40%, ПДВ платити не треба, сума офіційних платежів за дозвільні документи - усього біля 200дол. США, та й інші витрати невеликі. Але потрапити в ряди торговців здоров'ям не дуже просто. Цей бізнес пильно контролюється безліччю медичних і інших перевіряючих органів.. Іншими словами, "чужих тут не люблять" - якщо у вас немає знайомого чиновника від медицини, вам доведеться дуже важко. Однак спробувати свої сили варто.

Здавалося б, найпростіше почати з аптечного пункту чи кіоску. Але піти легким шляхом не вийде. Щоб відкрити, пункт чи кіоск доведеться спочатку відкрити аптеку. Цього вимагає існуюча дозвільна система.

Відповідно до досить значного переліку нормативних документів аптека - це самостійна структура, а аптечні кіоски і пункти - усього лише її структурні підрозділи. І тут вас буде очікувати не дуже приємний сюрприз. Витрати на відкриття дуже невеликої аптеки в 3-4 рази більше, ніж на відкриття пункту чи кіоску, а період окупності - біля двох років.

Велика аптека може окупитися як за два роки, так і ніколи. Але починати кожному прийдеться з відкриття аптеки, і тільки потім ви зможете розширювати свою роздрібну мережу за рахунок її підрозділів (кіосків і пунктів). Відкриття аптеки - це свого роду "вхідний квиток" в аптечний бізнес. Якщо стартових інвестицій досить лише для відкриття аптеки, свій перший пункт чи кіоск ви зможете відкрити приблизно через півроку після початку її роботи. [ 49]

Але краще все-таки не чекати півроку і починати створювати мережу негайно. Деякі роблять ще радикальніше. Відкривають аптеку в місці, де вона свідомо не окупить навіть самі мінімальні інвестиції (при цьому заощаджують на оренді, ремонт робиться лише символічно). Відразу ж після цього створюють мережу аптечних кіосків, реєструють їх як структурні підрозділи аптеки, а саме "головне підприємство" негайно закривають на безстроковий ремонт. І спокійно працюють через кіоски.

За словами аптекарів, півроку після відкриття першої точки - дуже символічна дата. Це свого роду момент істини, крапка ухвалення рішення - бути бізнесу чи ні. Якщо за цей час виторг не досяг типових для регіону показників, то й у майбутньому вона навряд чи буде дуже рентабельною. А якщо аптека працює нормально, то приблизно через півроку її власник зможе, акумулюючи прибуток, відкрити аптечний кіоск. Відповідно, якщо в аптеці і кіоску справи підуть успішно, то наступну точку ви зможете відкрити вже через три наступні місяці. Цей "золотий ланцюжок" можна і потрібно продовжувати.

Але навіть якщо ви зупинитеся на аптеці і двох її структурних підрозділах (наприклад, кіоск і пункт), ваші сумарні витрати окупляться за півтора року (зазначте, сама по собі аптека окупиться в кращому випадку через два роки). Власне, витрати на відкриття аптеки - це усього лише одна зі статей витрат (правда, дуже значна) на відкриття аптечних пунктів і кіосків.

Витрати на оформлення документів, які дозволяють працювати у цій сфері залежать від того, що саме, як терміново, у якому районі і де конкретно ви хочете почати свій аптечний бізнес. Після того як ви знайшли приміщення, треба привести його у відповідність нормам і вимогам, перерахованим у наказі МОЗ України "Про твердження Інструкції із санітарно протиепідемічному режиму аптек" №149 від 14.06.93 м.[56]

Наступний крок - одержати дозвіл від пожежної інспекції.

Потім угоду оренди необхідно затвердити для початку в міському територіальному медичному об'єднанні, а далі - у місцевому відділені фонду Держмайна. Якщо ви не поспішаєте з відкриттям і цілком можете почекати один - два роки, то послуги цих організацій для вас безкоштовні.

Потім необхідно одержати так називаний "Паспорт аптеки" стандартного зразка, який необхідно затвердити в трьох інстанціях: у санепідемстанції, і райвиконкомі. Послуги санепідемстанції платні, оскільки ці організації проводять лабораторні дослідження. Офіційно за ці дослідження треба заплатити по 85 грн. кожній організації. Звертаємо вашу увагу, що суми приведені зі слів працюючих фармацевтичних фірм, оскільки співробітники санепідемстанції категорично відмовляються розмовляти з представниками преси про фінансові питання.

Після цього необхідно одержати ліцензію на роздрібну торгівлю медпрепаратами в Державному департаменті по контролю за якістю, безпекою і виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення (створений на базі ліквідованих Комітету медичної і мікробіологічної промисловості і Національного агентства по контролю за якістю лік, продуктів харчування і виробів медичного призначення).

Для одержання ліцензії необхідно подати наступні документи:

    * копію свідчення про державну реєстрацію підприємства; * копію статутних документів; * копію довідки про внесення в ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України; усі копії повинні бути завірені нотаріально); * наказ про призначення завідуючого аптекою; * документи, що підтверджують рівень утворення і кваліфікації завідуючого (копія диплома і копія свідчення про підвищення кваліфікації за останні п'ять років (копії завіряються нотаріусом); * санітарний паспорт на аптеку; * угоду оренди чи документи, що підтверджують право власності на приміщення. * Не забудьте і про неспецифічні процедури в податковій інспекції: * довідка про постановку на облік як платника податків (безкоштовно); * свідчення про реєстрацію ЕККА (безкоштовно); * свідчення про реєстрацію касової книги (безкоштовно); * торговий патент (для торгівлі ліками і виробами медназначення; патент пільговий, коштує він 25 грн. на рік).

Механізм одержання дозвільних документів для аптечного пункту такий же, щоправда з тією різницею, що угода оренди полягає з медичною установою. У цьому випадку мало просто "зацікавити" його керівництво - лікарям покладено турбуватися не тільки про себе, але і про інших. Тому, швидше за все, прийдеться зробити ремонт у деяких приміщеннях чи лікарні і поліклініці і (чи) закупити для неї лік на деяку суму. Потім договір необхідно затвердити в міському територіальному медичному об'єднанні: це безкоштовно, але може зайняти два - три тижні.

Крім стандартного сонму контролюючих організацій (податкова, товариство по захисту прав споживачів, пожежна інспекція) аптеки і їхнього підрозділу контролює санепідемстанція, інспекція по контролю за якістю лікарських засобів.

Крім того відповідно до постанови Кабінету Міністрів "Про твердження Порядку державної акредитації установ охорони здоров'я" №765 від 15.07.99 p., усі медичні установи, включаючи аптеки і їхні підрозділи, повинні пройти акредитацію.

Акредитацію проводить комісія Державного департаменту по контролю за якістю, безпекою і виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення. Умови акредитації визначені наказом вищевказаної організації №67 від 30.09.99 р. В результаті аптеці привласнюється одна з трьох категорій: вища, перша, друга (свого роду аналог кількості "зірочок" у готелях). Перевіряється і враховується усе: від правильності планування до якості обслуговування покупців. По оцінках операторів, таке задоволення обійдеться в 1,52 тис. дол. США (разом з послугами експертних організацій). Тому не дивно, що на сьогоднішній день, по неофіційним даним, акредитацію пройшли біля сотні з більш ніж 15 тис. аптек, що працюють в Україні.

Оператори повідомили, що поки ухилитися від акредитації по крайній мері, протягом трьох років після відкриття торгової крапки. Підкреслюємо, що хоча у вищевказаній постанові Кабінету міністрів №765 від 15.07.99 р. і сказане про те, що акредитацію необхідно пройти один раз протягом трьох років, але нічого не говориться з приводу того, коли починати процедуру -- через день чи через місяць після відкриття. [52]

Таблиця 5

Кількість ліцензій на провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, які діють в Україні, за станом на 31.12.2000 р

Регіон

Кількість ліцензій на

Всього

Оптову реалізацію

Роздрібну реалізацію

Виготовлення ліків в умовах аптеки

1

2

3

4

5

Вінницька

27

152

21

200

Волинська

13

69

15

97

Дніпропетровська

181

432

39

652

Донецька

146

469

69

684

Житомирська

36

85

34

155

Закарпатська

14

59

11

84

Запорізька

55

141

39

235

Івано-Франківська

27

88

18

133

Київська

188

179

44

411

Кіровоградська

26

76

20

122

Кримська

79

123

12

214

Луганська

44

97

1

142

Львівська

15

263

79

447

Миколаївська

16

69

42

127

Одеська

81

139

9

229

Полтавська

36

142

46

224

Рівненська

18

40

14

72

Сумська

32

51

34

117

Тернопільська

17

87

26

130

Харківська

240

472

52

764

Херсонська

36

63

31

130

Хмельницька

19

103

14

136

Черкаська

29

98

35

162

Чернівецька

7

99

14

120

Чернігівська

17

34

14

65

М. Київ

532

801

85

1418

М. Севастополь

13

24

0

37

Всього

2034

4455

818

7307

Реальне становище аптек за два останніх роки відображено на Рис. 8.

забезпеченість населення аптеками, аптечними пунктами та аптечними кіосками

Рис. 8 Забезпеченість населення аптеками, аптечними пунктами та аптечними кіосками.

З приводу цього необхідно визначити, що найбільш популярний вид бізнесу у фармацевтичній галузі на Україні - це аптеки. Яким чином можна організувати злагоджену роботу торгівельного підприємства і на яких факторах слід зосередити увагу буде з'ясовано на прикладі ПК "Діамант".

Похожие статьи




ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ КОМЕРЦІЙНОГО БІЗНЕСУ У ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ - Шляхи підвищення конкурентоздатності Приватної Компанії "Діамант" в сучасних умовах

Предыдущая | Следующая