ЕЛЕКТРОННА КОМЕРЦІЯ В СФЕРІ В2С - Шляхи підвищення конкурентоздатності Приватної Компанії "Діамант" в сучасних умовах

Модель (В2С) "business - to - consumer" означає, що при продажі товарів і послуг, як кінцевий споживач виступає населення або приватна особа.

Принципова схема роботи моделі В2С така, що через мережу Інтернет покупець за допомогою браузера заходить на Web-сайт Інтернет-магазина. Web-сайт містить електронну вітрину, на якій представлені каталог товарів (з можливістю пошуку) і необхідні елементи для введення реєстраційної інформації, формування замовлення, проведення платежів через Інтернет, оформлення доставки, одержання інформації про компанію - продавця й онлайн допомоги.

Реєстрація покупця робиться або при оформленні замовлення, або при вході в магазин. Після вибору товару від покупця потрібно заповнити форму, у якій указується, яким образом буде здійснені оплата і доставка. По закінченні формування замовлення і реєстрації вся зібрана інформація про покупця надходить з електронної вітрини в торгову систему Інтернет - магазина. У торговій системі здійснюється перевірка наявності заказаного товару на складі, ініціюється запит до платіжної системи. При відсутності товару на складі направляється запит постачальнику, а покупцю повідомляється про час затримки.

У тому випадку, якщо оплата здійснюється при передачі товару покупцю (чи кур'єром післяплатою), необхідне підтвердження факту замовлення. Найчастіше це відбувається за допомогою електронної пошти чи по телефону. При можливості оплати через Інтернет, підключається платіжна система. Докладний опис усіх можливих способів, застосовних для електронних платежів в Україні буде приведено нижче. Після повідомлення про проведення онлайн платежу торговою системою формується замовлення для служби доставки. [27]

Найбільш популярними товарами, представленими в Інтернет - магазинах, є книги, відео, CD, DVD, комп'ютери і комплектуючі, продукти, побутові товари. З таблиці 10 ми бачимо, що на комп'ютерний асортимент приходиться більш 50% обороту, при тому, що частка укладених угод по товарах даної групи не перевищує 10 % від загального обсягу, на книги, відео, CD приходиться більш 70% всіх угод, що укладаються, і лише 30%) обороту.

Таблиця 10

Оплата в українських Інтернет -- магазинах у сфері В2С

Спосіб оплати

% від загальної суми

Наявні кур'єру

40% (ПО, книги) 98%о (продукти)

Накладений платіж

40 - 45% (книги, ПО)

Банківський перевод

    0% (продукти) 3,6% (книги) 30% (ПО, засоби зв'язку)

Пластикові карти

3% (книги, продукти) 20% (ПО)

Як показує практика, більшість створених Інтернет - магазинів не випробують ажіотажного напливу відвідувачів. На сьогоднішній день ледве більш десятка Інтернет магазинів перебороли планку в 500 відвідувачів у день (помітимо - відвідувачів, а не покупців). Гнітючу частину Інтернет-магазинів складають магазини з відвідуваністю 50-100 відвідувачів у день (від 5-15 замовлень). Сьогодні, реальної торгівлі в сфері В2С немає. Причин, що пояснюють дане положення справ, знаходять безліч: це і недостатня кількість користувачів Інтернет, низький доход населення, і не розвиненість платіжних систем в Україні, відсутність систем доставки й інше.[ 29]

У порівнянні з США обсяги продажів у сфері В2С істотно відрізняються, що можна побачити на таблиці 11.

Таблиця 11

Обсяги продажу у сфері В2С в США і на Україні

Рік

США

Україна

1998

17 520

1999

19 400

0,1

2000

37 000

2

2001

57 700

4,5

Фактори, що визначають масштаби В2С в Україні:

    * недостатня кількість користувачів Інтернет; * слабка телекомунікаційна інфраструктура; * мале поширення засобів безготівкових розрахунків для фізичних осіб; * низький середній рівень доходів; * відсутність усеукраїнської системи експрес - доставки.

На таблиці 12 аналізуються фактори, необхідні для розвитку сектора В2С на Україні:

Таблиця 12

Фактори успішного розвитку сектора В2С в Україні

Загальноекономічні фактори:

    - зміцнення економіки; - зростання доходів населення; - формування середнього класу.

Інфраструктурні фактори:

    - створення ефективної всеукраїнської служби доставки; - розвиток телекомунікаційної галузі; - розвиток систем безготівкових розрахунків для фізичних осіб - кредитні карти, смарт-карти и інші.

Політичні:

- прийняття спектра відповідних законів.

У результаті можна сказати, що сектор В2С не тільки не підходить для розвитку електронної фармацевтики на Україні, а узагалі він слабко розвитий для будь-якого сегмента ринку. У порівнянні із сектором В2В, сектор В2С вимагає величезної кількості витрат і часу для його повноцінного розвитку на Україні.

Для здійснення електронної торгівлі у фармацевтичній галузі необхідно здійснювати ряд заходів, одними з який є маркетинг в електронному бізнесі. Про те, як правильно здійснювати маркетингові задачі Інтернет - магазина буде розглянуто в наступному розділі.

Похожие статьи




ЕЛЕКТРОННА КОМЕРЦІЯ В СФЕРІ В2С - Шляхи підвищення конкурентоздатності Приватної Компанії "Діамант" в сучасних умовах

Предыдущая | Следующая