Вступ - Поняття пектинів

Пектин (від грец. pektos - згорнувся, замерзлий) - полісахариди, утворені залишками, головним чином, галактуронової кислоти.

Пектин використовується як в харчовій, так і в косметологічній промисловості. У косметиці пектин застосовується як стабілізатор і емульгатор паст, мазей, кремів і масел, що мають рослинну основу. У дезодорантах і зубних пастах - для надання аромату свіжості. У лосьйонах і шампунях - як тонізуючий стабілізатор і згущувач. У харчовій промисловості пектин використовується як драглеутворювач при виробництві кондитерських виробів, джемів, фруктових напоїв, соків, молочних продуктів та ін. Окрім желюючих властивостей, пектин має цінні біологічні ефекти, найбільш відомі з яких являються знешкоджуючі дії при попаданні в організм свинцю і інших токсичних металів. Він виводить з організму також радіонукліди металів, є хорошим засобом при лікуванні захворювання травного каналу, виразковій хворобі шлунку, рекомендований для дитячого і лікувального харчування.

Пектинові речовини знаходяться практично в усіх рослинах. Промислове значення мають шкірка цитрусових плодів, яблучні вичавки, буряковий жом, кошики соняшнику, на переробці яких засновано сучасне вітчизняне і зарубіжне виробництво.

Потреба в пектині значно перевищує обсяги його виробництва. Так, враховуючи профілактичну норму споживання пектину (2 г на людину в добу), його кількість при цілорічному споживанні профілактичних харчових продуктів тільки 100 млн. чол. складе понад 70 тис. т в рік [1].

Похожие статьи




Вступ - Поняття пектинів

Предыдущая | Следующая