Вступ - Механізми прогнозування попиту на продукцію суб'єктів господарювання вугільної галузі в процесі реструктурізації

У статті визначається перелік методів прогнозування попиту на продукцію вугільної промисловості, в період реструктуризації, які можуть застосовуватися у маркетингових дослідженнях. Розглядається специфіка їх використання в сфері вугільної промисловості.

Ключові слова: суб'єкти господарювання вугільної галузі, сировинна база, попит на продукцію, процес реструктуризації, прогнозування, прогноз показника, екстраполяція, зміна кон'юнктури ринку енергоносіїв.

Вугільна промисловість це найважливіша сировинна база для електроенергетики, металургії, комунально-побутового сектора й інших галузей господарства України. Від ефективності та стабільності її функціонування набагато залежить подальший розвиток економіки держави та її енергетична безпека. Але сучасний стан галузі є незадовільним і потребує суттєвих перетворень. Реструктуризація галузі, яка відбувається, поки що, не досягла поставлених цілей щодо виводу її із кризового становища. Необхідні подальші ефективні дії на шляху перетворень.

Сьогодні масово закриваються вугледобувні підприємства. За рахунок цього вже безповоротно втрачена третина виробничих потужностей галузі. Процес цей продовжується, і при відношенні держави до розвитку вугільної промисловості, яке склалося, Україна може через декілька років позбутися свого вугілля. Але можливість розвитку вугільної промисловості є, оскільки вона має значний потенціал збільшення обсягів видобутку вугілля і підвищення ефективності її функціонування. Для цього розроблено комплекс заходів, які включають: перш за все - удосконалення нормативно-правового поля, удосконалення системи управління галуззю, розбудову внутрішнього ринку вугілля, оптимізацію ціноутворення, реформування відносин власності та залучення недержавних інвестицій, розвиток шахтного фонду, технічної бази виробництва, відновлення людського потенціалу.

У сучасному світі важливу роль відіграють різноманітні прогнози: прогноз погоди, прогноз курсу акцій, прогноз курсу валю, прогноз соціально-економічного розвитку країни - людство не може представити життя без прогнозів. Однак саме прогноз може бути причиною виникнення паніки або нездійснення сподівань. Від якості та вагомості прогнозу у економічній діяльності людини залежать поведінка останньої, її рішення, плани на майбутнє. Тому прогнозування є оцінкою перспектив розвитку підприємства на основі аналізу розвитку виробництва і зміни ринкових умов на майбутній період. Результати прогнозування функціонування вугледобувного підприємства враховується в програмах виробництва, постачання, при визначенні можливих масштабів відтворювальних процесів, очікування змін кон'юнктури ринку енергоносіїв.

Постановка наукової проблематики та її значення. Прогнозування перспективного попиту є одною з найскладніших складових маркетингових досліджень. У зв'язку з тим, що попит на продукцію вугільної промисловості характеризується нестабільністю, в період реструктуризації галузі, особливо за сучасного стану економіки України, визначення перспективного попиту є одною з головних передумов успішної роботи на ринку. Крім того, чим не стійкіший попит на продукцію вугільної промисловості, тим важливішою буде точність прогнозу і тим складніше такий прогноз здійснити.

Аналіз останніх досліджень із цієї проблеми. Дана тема дослідження досить часто піднімається різноманітними авторами, що ще раз підтверджує актуальність цього напрямку. Досить широко кількісні методи прогнозування попиту описуються Федосеевим В. В., Губановим В. А., Легою Ю. Г., Дербенцевим Д. О., Щерба А. І., Голяндиною Н. Е., Клебановим Т. С., Захаровою О. В. подаються можливості їх застосування у маркетингових цілях. Також особлива увага прогнозування попиту приділяється в книзі "Статичне моделювання та прогнозування" під ред. А. Г. Гранберга, де піднімається проблема вибору методів прогнозування, їх важливості та значення для економічних досліджень.

Формування мети та завдання статті. Метою даної статті є визначити перелік кількісних методів прогнозування попиту на продукцію вугільної промисловості, в період реструктуризації, які можуть застосовуватися у маркетингових дослідженнях. Розглянути специфіку їх використання в сфері вугільної промисловості. Виявити найбільш ефективні їх поєднання, що дасть можливість найкращим чином орієнтуватися на потенційного споживача, проводити ефективну маркетингову політику.

Виклад основного матеріалу й обгрунтування отриманих результатів дослідження. Серед основних кількісних методів прогнозування попиту на продукцію вугільної промисловості, в період реструктуризації, можна визначити наступні:

Похожие статьи




Вступ - Механізми прогнозування попиту на продукцію суб'єктів господарювання вугільної галузі в процесі реструктурізації

Предыдущая | Следующая