Визначення місткості і частки ринку - Маркетингові дослідження ринку туризму

Одним з основних завдань досліджень ринку туризму є визначення його місткості. Даний показник демонструє принципову можливість роботи на конкретному ринку.

Місткістю Ринку називають потенційно можливий обсяг реалізованих на ньому туристичних послуг протягом певного проміжку часу (як правило, за рік). Він залежить від обсягів платоспроможного попиту населення, рівня цін і характеру туристичної пропозиції.

Розрахунок місткості ринку повинен базуватися на споживацькому принципі, що припускає облік чисельності населення, а також частки видатків на туризм у бюджеті родини. Це забезпечує відповідність сутності розглянутого показника, що досить простий і складається у відповіді на питання: "Скільки бажаючих зможуть купити даний туристичний продукт?"

Місткість ринку розраховується звичайно як у натуральному (кількість туристів), так і у вартісному (обсяг надходжень від туризму в грошових одиницях) вираженнях.

Знаючи місткість ринку й тенденції її зміни, туристична організація одержує можливість оцінити перспективність того або іншого ринку для себе. Нема рації працювати на ринку, місткість якого незначна в порівнянні з її можливостями: видатки на впровадження на ринок і роботу на ньому можуть не окупитися. Треба, однак, мати на увазі й те, що не завжди найбільша місткість ринку означає найкращі можливості для його освоєння. На такому ринку може бути сильна конкуренція, високий ступінь задоволеності споживачів послугами конкурентів і діяти інші фактори, які варто враховувати при прийнятті рішень про вибір того або іншого ринку для наступної роботи на ньому.

Крім місткості ринку, у практиці маркетингових досліджень широке застосування одержав інший показник - Частка ринку. Він досить вірогідно відображає результати маркетингових зусиль тої або іншої туристичної організації. Кількісно частка ринку визначається як відношення обсягу продажів продуктів конкретної організації до загального обсягу продажів на даному ринку, виражене у відсотках.

Частка ринку, що може бути розрахована виходячи з обсягів продажів, як у вартісному, так і в натуральному вираженні, дозволяє оцінити рівень конкурентоспроможності туристичної організації з погляду на освоєний нею ринковий потенціал (табл. 1).

Таблиця 1.

Оцінка конкурентоспроможності туристичної організації за показником частки ринку

Конкурентоспроможність організації

Частка ринку

Висока

Перебуває на рівні (або перевищує) частки ринку двох-трьох найбільших конкурентів

Середня

Дорівнює середній частці ринку провідних конкурентів

Знижена

Трохи нижче частки ринку провідних конкурентів

Низька

Значно нижче частки ринку провідних конкурентів

У практиці діяльності туристичних організацій, що використовують концепцію маркетингу, вважається обов'язковим мати дані по місткості і частці ринку. Інакше важко або взагалі неможливо реагувати на зміни ринкової ситуації.

Контрольні питання і завдання для практичних занять

    1. Яким чином функціонує ринковий механізм у туризмі? 2. Чому туристичній організації надзвичайно важливо визначити, що для неї є ринком? 3. З якою метою і за якими ознаками у маркетингу здійснюється класифікація ринку туризму? 4. Що являє собою кон'юнктура ринку? Які фактори її визначають? Чому її оцінка являє собою важливу складову частину не тільки аналізу ринку, але й маркетингових досліджень у цілому? 5. Охарактеризуйте завдання дослідження кон'юнктури ринку. 6. Яким чином загальноекономічна ситуація впливає на кон'юнктуру ринку туризму в тій або іншій країні? 7. Яка помилка при аналізі кон'юнктури ринку може викликати більш серйозні проблеми - переоцінка попиту або недооцінка його? 8. Чому місткість ринку розглядається як показник, що характеризує принципову можливість роботи туристичної організації на тому або іншому ринку? 9. Частка ринку - це показник, який необхідно інтерпретувати з обережністю. Чому? 10. Яким чином можна дати оцінку рівня конкурентоспроможності туристичної організації з погляду на освоєний нею ринковий потенціал?

Похожие статьи




Визначення місткості і частки ринку - Маркетингові дослідження ринку туризму

Предыдущая | Следующая