Маркетингові дослідження конкуренції і конкурентів, Конкуренція як фактор маркетингового середовища - Маркетингові дослідження ринку туризму

Конкуренція як фактор маркетингового середовища

Туристичні організації діють на ринку в умовах конкуренції.

Під Конкуренцією (від лат. concurrere - зіштовхуватися) розуміється суперництво на будь-якому просторі між окремими юридичними або фізичними особами (конкурентами), зацікавленими в досягненні однієї мети. З погляду туристичної організації такою метою є максимізація прибутку за рахунок завоювання переваг споживачів. Присутність конкурентів на ринку створює елемент змагальності, що сприяє збільшенню пропозиції на ринку, впровадженню нових продуктів і форм сервісу в рамках боротьби за переваги споживачів.

Розрізняють три види конкуренції: функціональну, видову й предметну.

Функціональна Конкуренція виникає у зв'язку з тим, що будь-яка потреба, в принципі, може бути задоволена найрізноманітнішими способами (наприклад, потребу туристів у проживанні можуть задовольнити такі засоби розміщення, як готелі, мотелі, орендовані кімнати в приватних будинках і т. д.). Відповідно до цього і всі туристичні компанії, що забезпечують задоволення певної потреби, є функціональними конкурентами.

Видова Конкуренція характеризується наявністю продуктів, які мають одне призначення і є близькими за багатьма параметрами, але відрізняються за певними істотними характеристиками (наприклад, тури розрізняються програмою обслуговування, готелі аналогічного призначення - за рівнем комфорту).

Предметна Конкуренція, називається також міжфірмовою, виникає у випадку малоістотних відмінностей між продуктами, запропонованими різними туристичними організаціями, або навіть при їхній повній ідентичності. Даний вид конкуренції обумовлює диференціацію туристичних продуктів.

З погляду механізму й методів здійснення конкуренцію прийнято розділяти на цінову й нецінову.

Цінова Конкуренція припускає пропозицію туристичних продуктів за більш низькими, ніж у конкурентів, цінами. Зменшення ціни теоретично можливо або за рахунок витрат виробництва, або за рахунок зменшення прибутку. Знижуючи ціну на запропоновані продукти, організація здобуває можливість зміцнити свої позиції в порівнянні з конкурентами.

Нецінова Конкуренція виходить із того, що ключовими факторами успіху в боротьбі за переваги споживачів стає не ціна туристичного продукту, а його якість і рівень обслуговування туристів. Підвищуючи якісні характеристики туристичного продукту, організація одержує перед конкурентами серйозні переваги, які можуть бути підставою для встановлення більш високих цін. Якщо ж туристична організація фіксує свою ціну на рівні конкурентів, то більш висока якість запропонованих продуктів дозволяє їй зайняти міцне положення на ринку, збільшити кількість споживачів і частку ринку.

Відомі також прийоми конкурентної боротьби, пов'язані з порушенням прийнятих на ринку норм і правил поведінки і отримавших назву методів Несумлінної Конкуренції. До них, зокрема, відносяться:

    - дезінформація споживачів і ділових партнерів про переваги продуктів (споживчі властивості, якість і т. п.), яких вони в дійсності не мають; - поширення помилкових або неточних відомостей, що наносять збиток діловій репутації конкурентів і результатам їхньої комерційної діяльності; - незаконне використання чужого, зареєстрованого товарного знака; - порівняльна реклама й ін.

Несумлінна конкуренція в більшості країн забороняється положеннями законодавства по захисту прав споживачів, контролю за монополіями.

Опис основних видів і методів конкуренції дозволяє глибше зрозуміти теоретичні й практичні аспекти оцінки і прогнозування конкурентного середовища туристичної організації.

Похожие статьи




Маркетингові дослідження конкуренції і конкурентів, Конкуренція як фактор маркетингового середовища - Маркетингові дослідження ринку туризму

Предыдущая | Следующая