Дослідження кон'юнктури ринку - Маркетингові дослідження ринку туризму

Кон'юнктура (від лат. Conjungere - з'єдную, зв'язую) - економічна ситуація на ринку в певний момент як результат взаємодії факторів і умов, що визначають співвідношення попиту та пропозиції на туристичні послуги, а також рівень і динаміку цін на них.

Необхідність вивчення кон'юнктури визначається сутністю сучасного маркетингу, його чітко вираженою орієнтацією на задоволення потреб ринку. Тому оцінка кон'юнктури являє собою важливу складову частину не тільки аналізу ринку, але й маркетингових досліджень у цілому. Справа в тому, що кон'юнктура впливає на стан всієї маркетингової діяльності туристичної організації і її позицій на ринку. Здійснюючи дослідження кон'юнктури, організація забезпечує себе об'єктивною інформацією про ситуацію на ринку і прогнозує її розвиток, а отже, одержує конкурентні переваги і, тим самим, знижує рівень комерційного ризику.

Стан ринку характеризується системою кількісних і якісних показників, які формуються й змінюються під впливом різних Факторів. Для оцінки впливу на кон'юнктуру їх класифікують.

За Зв'язками З Економічним Циклом Відтворення всі кон'юнктуроутворюючі фактори поділяються на дві основні групи: циклічні (зміна фаз циклу, наприклад: криза, депресія, пожвавлення, ріст) і нециклічні (конкретні прояви державного регулювання економіки, науково-технічного прогресу й т. п.). Співвідношення значимості впливу циклічних і нециклічних факторів на кон'юнктуру ринку носить динамічний характер. В окремі періоди домінуючу роль може відігравати одна, або інша група факторів.

За Тривалістю Впливу кон'юнктуроутворюючі фактори можна розділити на Довгострокові (більше 8-10 років), Середньострокові ( 2-8 років) і Короткострокові (від декількох тижнів до 2 років). Довгострокові тенденції розвитку ринку по суті справи є уявними абстракціями, але мають реальне, практичне значення, особливо для прогнозування ринкової ситуації. Середньострокові коливання кон'юнктури викликаються, насамперед, циклічними факторами. Короткострокові коливання стану ринкової ситуації визначаються такими факторами, як політичні й соціальні конфлікти, стихійні лиха, окремі заходи уряду, мода й т. д.

Особливу роль серед короткострокових кон'юнктуроутворюючих факторів ринку туризму відіграє Сезонність, під впливом якої спостерігаються внутрішньорічні й постійно повторювані коливання попиту та пропозиції. Особливості сезонності в туризмі:

    - істотні розходження за видами туризму. Так, пізнавальний туризм характеризується менш значними сезонними коливаннями, ніж рекреаційний. Більш низька сезонна нерівномірність попиту характерна також для оздоровчого й ділового туризму; - специфічні форми сезонної нерівномірності попиту для різних туристичних регіонів. Тому можна говорити про специфіку туристичного попиту в певному населеному пункті, районі, країні, у світовому масштабі. Так, згідно зі статистичними даними, у Європі - на два літні місяці припадає до половини всіх туристичних поїздок. У країнах, де річні коливання температури й інших елементів клімату незначні, сезонність туризму проявляється слабкіше (наприклад, у Марокко туристичний сезон триває цілий рік); - істотний вплив факторів кліматичного, соціального й психологічного характеру.

Кліматичні фактори пов'язані з тим, що в більшості регіонів світу погодні умови для подорожей, відпочинку, лікування, занять спортом розрізняються за місяцями року.

Соціальні фактори обумовлені тим, що більша частина шкільних канікул припадає на літні місяці. Тому батьки прагнуть пристосувати свою відпустку до цього часу й відпочивати разом з дітьми. Високий рівень попиту на туристичні поїздки в літній період пов'язаний і з розповсюдженою в європейських країнах практикою зупинки підприємств на профілактичний ремонт у липні-серпні (місяці найменшої продуктивності праці).

На сезонність попиту впливають також фактори психологічного характеру (традиції, наслідування, мода). Піки й спади туристичної активності багато в чому можна пояснити консерватизмом більшості туристів, тобто вкоріненою думкою, що літо - самий сприятливий час для проведення відпусток.

За Ступенем Передбачуваності кон'юнктуроутворюючі фактори поділяються на Прогнозовані (передбачувані) і Непрогнозовані (непередбачені, випадкові). Якщо передбачувані фактори можна передбачати й урахувати, то випадкові (наприклад, стихійні лиха) у принципі не піддаються попередній оцінці.

Найважливіше завдання дослідження кон'юнктури полягає у встановленні величини впливу окремих факторів на формування кон'юнктури, у виявленні низки тих факторів, які визначають кон'юнктуру в кожний окремий момент і на найближчу перспективу. Успішне вирішення цього завдання може бути досягнуто лише в тому випадку, якщо дослідження ринку буде вестися комплексно, з максимально повним обліком факторів і умов його функціонування.

Кон'юнктуру ринку туризму характеризують наступні основні Показники:

    * масштаб ринку (його місткість, обсяг продажів туристичного продукту, число організацій, що діють на ринку); - ступінь збалансованості ринку (співвідношення попиту та пропозиції туристичних послуг); - рівень цін; - тип ринку (конкурентний, олігополістичний, монополістичний тощо); - динаміка ринку (зміна його основних параметрів); - сила і розмах конкурентної боротьби (число конкурентів, їхня активність); - ступінь державного регулювання ринку; - бар'єри для входу на ринок; - комерційні умови реалізації туристичних послуг; - наявність сезонних коливань попиту й ін.

Характерна риса кон'юнктури - динамічність. Тому при її вивченні ставиться завдання не тільки визначення стану ринку в той або інший момент, але й прогнозування ймовірного характеру його подальшого розвитку.

Кон'юнктурний прогноз дає оцінку перспектив розвитку ринку і є основою для вироблення маркетингової стратегії діяльності туристичної організації. Якість прогнозу визначається, головним чином, тим, наскільки глибоко і комплексно проводиться аналіз і оцінка факторів формування й розвитку кон'юнктури.

Похожие статьи




Дослідження кон'юнктури ринку - Маркетингові дослідження ринку туризму

Предыдущая | Следующая