Маркетингові дослідження ринку туризму, Особливості дослідження ринку туризму - Маркетингові дослідження ринку туризму

Особливості дослідження ринку туризму

З погляду конкретно-економічного змісту Ринок Туризму можна визначити як суспільно-економічне явище, що поєднує попит та пропозицію для забезпечення процесу купівлі-продажу туристичного продукту в певному місці. Виходячи із цього, основними елементами ринку туризму є: 1) Суб'Єкти, у якості яких виступають туроператори й турагенти, постачальники туристичних послуг (готелі, об'єкти громадського харчування, транспортні організації тощо) і покупці (споживачі) туристичних послуг; 2) Об'Єкти (туристичні продукти, платіжні кошти й ін.); 3) Відносини (обмін, партнерство, конкуренція й ін.); 4) Середовище (економічне, політико-правове, соціально-культурне та ін.).

Найважливішими базовими відносинами суб'єктів ринку є взаємодія з приводу обміну туристичного продукту на еквівалентну з позиції вигоди цінність. Еквівалентність при цьому встановлюється в результаті взаємної згоди продавця і покупця. В ідеалі така згода досягається при повній взаємній задоволеності учасників обміну. У цьому випадку, з одного боку, відбувається задоволення інтересів конкретного виробника (продавця) і конкретного споживача (покупця), а з іншого боку - створюються умови для розширеного відтворення. Результат даного процесу визначається функціонуванням ринкового механізму, головною ланкою якого є взаємодія пропозиції та попиту, що представляє собою форму прояву потреб населення в туристичному продукті, забезпечену коштами. Такий попит називається платоспроможним.

Цілком природно, що кожну окрему туристичну організацію цікавить попит на пропоновані нею продукти. Говорити про попит безвідносно до конкретного ринку безглуздо. Тому в практичному маркетингу абстрактне поняття ринку не застосовується. Ринок завжди конкретний. Для кожного ринку характерним є своє сполучення факторів і умов, що визначають співвідношення попиту та пропозиції. Тому перш ніж приступити до дослідження, необхідно визначити, на якому ринку працює (або збирається працювати) організація. Тільки через чітке розуміння ринку того або іншого туристичного продукту можна визначити всю сукупність суб'єктів і об'єктів, що функціонують у даній сфері обміну, тобто виявити реальних і потенційних споживачів, конкурентів, посередників, що надзвичайно важливо для організації ефективної маркетингової діяльності.

Вибір ринку базується на різних підходах. Тому в маркетингу класифікація ринку туризму здійснюється з використанням низки ознак.

Відзначимо лише найбільш важливі, які мають першорядне значення для цілей практичного використання.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої туристичної організації, що є спеціалізованою установою ООН (United Nations World Tourism Organization; Далі - UN WTO), Стосовно Певного Району (наприклад, регіон, країна або група країн) можна виділити наступні ринки:

    - Ринок Внутрішнього Туризму, Що включає подорожі жителів якого-небудь району в межах даного району; - Ринок В'ЇЗного Туризму, Що включає подорожі певним районом осіб, що не є його жителями; - Ринок Виїзного Туризму, Що включає подорожі жителів якого-небудь району в інший район.

В межах країни можна виділити наступні види ринків туризму:

    - Ринок Туризму В Межах Країни, Що включає внутрішній і в'їзний туризм; - Ринок Національного Туризму, Що охоплює внутрішній туризм і виїзний туризм; - Ринок Міжнародного Туризму, Що складається з в'їзного й виїзного туризму.

В залежності від цілей подорожі виділяють ринки Рекреаційного, Лікувально-оздоровчого, Культурно-пізнавального, Ділового, Релігійного, Етнічного Й Транзитного туризму. Практично кожний із цих ринків також неоднорідний. Так, наприклад, ринок ділового туризму включає поїздки делегацій або окремих осіб для участі в переговорах, нарадах, ярмарках, виставках і т. п.

Також у якості самостійних можна розглядати ринки екологічного, сільського, пригодницького, спортивного й інших видів туризму.

З погляду на особливості і зміст маркетингової діяльності виділяють наступні ринки:

    - Цільовий - ринок, на який спрямована маркетингова діяльність організації виходячи з поставлених перед нею цілей; - Нежиттєздатний - ринок, що не має перспектив для реалізації певних видів туристичних послуг; - Основний - ринок, на якому реалізується значна частина запропонованих туристичною організацією послуг; - Додатковий Ринок, на якому забезпечується продаж деякого обсягу послуг; - Зростаючий, - ринок, що має реальні можливості для росту обсягу продажів; - Проміжний - ринок, що відрізняється нестабільністю комерційних операцій.

Таким чином, проведення класифікації за тими або іншими ознаками дозволяє поглибити та удосконалити характер дослідження того або іншого ринку туризму, що має на меті визначення умов, при яких забезпечується найбільш повне задоволення попиту на туристичні продукти й створюються передумови для ефективного їхнього збуту. Відповідно до цього першочерговим завданням вивчення ринку є оцінка його кон'юнктури.

Похожие статьи




Маркетингові дослідження ринку туризму, Особливості дослідження ринку туризму - Маркетингові дослідження ринку туризму

Предыдущая | Следующая