ДОКУМЕНТУВАННЯ ТА БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ, Порядок формування та відображення в обліку первинної вартості готової продукції - Бухгалтерський облік руху готової продукції на складі та в бухгалтерії

Порядок формування та відображення в обліку первинної вартості готової продукції

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємств усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ) та її розкриття у фінансовій звітності регламентуються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати".

Відповідно до п. 6 Положення витратами звітного періоду визнається зменшення активів або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власникам), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Основними критеріями, якими необхідно керуватись при відображенні витрат у бухгалтерському обліку і визнанні їх витратами певного періоду, є:

    1) витрати відображаються в обліку одночасно із зменшенням активів або збільшенням зобов'язань (п. 5 Положення); 2) витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для одержання якого вони здійснені (п. 7 Положення).

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються в складі витрат того звітного періоду, у якому вони були здійснені. Якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизаційних відрахувань).

Не визнаються витратами і не включаються до Звіту про фінансові результати:

    1) платежі за договором комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь комітента та ін.; 2) попередня (авансова) оплата запасів (робіт, послуг): 3) погашення одержаних позик; 4) інші зменшення активів або збільшення зобов'язань. які не відповідають ознакам, зазначеним у визначенні терміна "витрати"; 5) витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Важливим завданням обліку затрат на виробництво є економічно обгрунтоване визначення величини витрат, які пов'язані з виготовленням продукції (виконанням робіт; наданням послуг), забезпечення контролю за використанням матеріальних трудових і фінансових ресурсів. Виходячи з поставленого завдання затрати групують за двома ознаками: за елементами затрат і за статтями калькуляції.

Елементи затрат -- це економічно однорідні за своїм змістом затрати незалежно від того, на які види виробів і на якій ділянці вони використані.

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" встановлено групування витрат операційної діяльності підприємства за такими елементами:

    1) матеріальні затрати; 2) витрати на оплату праці; 3) відрахування на соціальні заходи; 4). амортизація; До складу елемента "Матеріальні затрати" включається вартість використаних у виробництві (крім продукту власного виробництва):

А. сировини й основних матеріалів;

Б. покупних напівфабрикатів і комплектуючих виробів;

В. палива й енергії;

Г. будівельних матеріалів;

Д. запасних частин;

Е. тари і тарних матеріалів;

Ж. допоміжних та інших матеріалів.

До складу елемента "Витрати на оплату праці" включаються: заробітна плата за окладами і тарифами, премії і заохочення, компенсаційні виплати, оплата відпусток та іншого невідпрацьованого часу, інші витрати на оплату праці.

До складу елемента "Відрахування на соціальні заходи" включаються: відрахування за пенсійне забезпечення, відрахування на соціальне страхування, страхові внески на випадок безробіття, відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства, відрахування на інші соціальні заходи.

До складу елемента "Амортизація" включається сума нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів.

До складу елемента "Інші операційні витрати" включаються інші витрати операційної діяльності (витрати на відрядження, на послуги зв'язку, на виплату матеріальної допомоги, плата банку за розрахунково-касове обслуговування та ін.).

Похожие статьи




ДОКУМЕНТУВАННЯ ТА БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ, Порядок формування та відображення в обліку первинної вартості готової продукції - Бухгалтерський облік руху готової продукції на складі та в бухгалтерії

Предыдущая | Следующая