Розрахунки за допомогою платіжних карт - Бухгалтерський фінансовий облік

Останнім часом все більш широке застосування в нашому повсякденному житті придбавають пластикові платіжні карти. Така форма розрахунків відноситься до безготівкових розрахунків з покупцями, вона достатньо зручна і практична.

Процес продажу товарів, робіт, послуг при оплаті за допомогою платіжних карт називається эквайрингом.

Нормативним документом, регулюючим обіг банківських карт, є Положення про порядок емісії кредитними організаціями банківських карт і здійснення розрахунків по операціях, скоюваних з їх використовуванням, затверджене ЦБ РФ №23 - П від 09.04.1998г.

Щоб приймати в оплату пластикові карти необхідно укласти з банком договір эквайринга, в якому обмовляється порядок забезпечення організації технічними засобами (термінали, импринтери), авторизації карт і відсотки банку.

Розрахунки здійснюються таким чином: касир вставляє картку в щілину касового терміналу, по каналу зв'язку (телефон, інтернет) повідомляється номер банківського рахунку власника картки, підтверджується достатня сума на рахунку (авторизація карти) і дається команда на списання грошей. Картка повертається власнику. Термінал видає чек в двох екземплярах. Перший - покупцю, другий - в бухгалтерію організації разом з косовым звітом. Покупець розписується в чеках, автентичність його підпису перевіряється касиром шляхом порівняння з підписом на карті.

Будь-яка покупка, здійснена в організаціях, що займаються роздрібною торгівлею, фіксується при допомозі контрольний - касової техніки. ФЗ №54 - ФЗ от 22.05.2003 "О применении контрольно - кассовой техники при осуществлении наличных денежных расчетов и (или) расчетов с использованием платежных карт" При цьому суми наявних грошових коштів, зданих касиром - операціоністом в кінці дня, не співпадатимуть з свідченнями лічильника ККТ, що підсумовує. Ці суми розходитимуться на суму виручки від продажу товарів з використанням пластикових карт, адже при використовуванні такого виду розрахунків торгова організація не одержує готівку. Взагалі суми, сплачені по платіжних картах, доцільно пробивати на окрему секцію ККТ. В цьому випадку в Z - звіті ці суми відображатимуться окремо. Тому сума виручки, отриманої з використанням платіжних карт, відображається в графі 13 "здано (сплачено) по документах" в журналі касира - операціоніста. Заповнюючи касову книгу, бухгалтер на цю суму не виписує прибутковий касовий ордер, оскільки в цьому випадку організація не одержує готівку, а виправдувальним документом стане виписування банку.

В бухгалтерії роблять проводки з використанням рахунку 57 "Переклади в дорозі":

Дебет

Кредит

Зміст

62

90-1

Відображена реалізація товару з використанням платіжних карт

57-1

50

Здана наявна виручка інкасаторам

57-2

62

Відображений факт розрахунку за товар платіжними картами

51

57-1

На розрахунковий рахунок зарахована виручка магазина

51

57-2

На розрахунковий рахунок зараховані грошові кошти, сплачені платіжними картами за мінусом комісії банку

76

57-2

Нарахована сума комісії банку

91-2

76

Сума комісії банку відображена у витратах

В бухгалтерському обліку торгової організації виручка від продажу товарів, у тому числі з використанням банківських карт, є доходом від звичайних видів діяльності. ПБУ 9/99 "Доходы организации" Виручка від продажу товарів з використанням платіжних карт приймається до обліку в повній сумі дебіторської заборгованості, оскільки на момент продажу товару грошові кошти в касу магазина (на розрахунковий рахунок) не поступають. Виходячи з цього виручка від продажу товарів з використанням платіжних карт, відображається в бухгалтерському обліку по кредиту рахунку 90 "Продажу" субрахунок "Виручка" в кореспонденції з дебетом рахунку 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками". Одночасно в дебет рахунку 90 "Продажу" субрахунок "Собівартість продажів" списується собівартість реалізованого товару.

Згідно умовам договору з банком, за обслуговування розрахунків із застосуванням платіжних карт, банк бере з торгової організації певну платню. Дана сума відповідно до пункту 1 Положення про порядок емісії кредитними організаціями банківських карт і здійснення розрахунків по операціях, скоюваних з їх використовуванням, затвердженого ЦБ РФ 09.04.1998 №23 - П називається торговою поступкою. Сума торгової поступки відповідно до п. 11 ПБУ 10/99 "Витрати організації" є операційними витратами організації торгівлі.

В податковому обліку суми торгової поступки, сплачуваної банку, признаються торговою організацією витратами, пов'язаними з виробництвом і реалізацією відповідно до п.1 ст. 253 Податкового кодексу РФ. Як правило, обслуговуючий банк зараховує на розрахунковий рахунок торгової організації суму виручки від продажу товарів з використанням платіжних карт за мінусом торгової поступки.

Аналогічно розрахункам за допомогою платіжних карт відбуваються і розрахунки за допомогою споживацьких кредитів. Організація укладає з банком, що надає споживацькі кредити фізичним особам на покупку виробів у даної організації. Банк надає кредит клієнту, перераховуючи за нього вартість товару торгової організації.

Похожие статьи




Розрахунки за допомогою платіжних карт - Бухгалтерський фінансовий облік

Предыдущая | Следующая