Підроблені купюри - Бухгалтерський фінансовий облік

Навряд чи сьогодні можна кого-небудь здивувати розповідями про фальшивомонетників. Про фальшиві банківські квитки можна говорити скільки завгодно довго, так само як і про їх творців. Ця історія пнулася споконвіку, і дедалі точнішими стають способи підробки. Здається, що все добре до тих пір, поки проблема раптом не торкнеться вас самих. Зустріти проблему у всеозброєнні - ось задача із задач.

При постійних готівкових розрахунках рано чи пізно кожний касир знаходить підроблені грошові купюри. Добре, якщо це трапилося безпосередньо у момент розрахунку з покупцем. У такому разі необхідно постаратися під будь-яким приводом - немає здачі, зламалася каса - утримати потенційного злочинця і викликати міліцію. А як бути, коли фальшиві купюри виявлені після того, як покупець вже остаточно розрахувався?

Якщо підробка знайдена до того, як гроші у вигляді виручки здані в банк, то теоретично можна виділити три можливі виходи з ситуації:

1. коли винен касир, тобто відбулася підміна купюр. Тоді касир - матеріально відповідальна особа, з нього і попит. Але, перш ніж покарати рублем касира, що провинився, потрібно встановити причини події. А для цього з працівника потрібно узяти письмові пояснення ст. 247 ТК РФ. І якщо з'ясується, що фальшиві купюри прийняли, наприклад, через відсутність в організації детектора валют, то керівник не може карати працівника. В цьому випадку недостача списується за рахунок власних засобів підприємства:

Дебет

Кредит

Зміст

91-2

94

Списана недостача за рахунок власних засобів підприємства

2 Але ситуація міняється, якщо робоче місце касира було забезпечено пристроєм, який встановлює автентичність купюр. Тобто фальшиві гроші можна було виявити за допомогою застосування цього устаткування. Значить, вина касира в наявності і він повинен відшкодувати збиток:

Дебет

Кредит

Зміст

73

94

Недостача віднесена на стягнення з касира

70,50

73

Відшкодована недостача (утримана із заробітної платні або внесена безпосередньо в касу)

Причому, погасити недостачу за рахунок покупця, навіть якщо ви точно знаєте, що фальшиві гроші поступили від нього, не вдасться. Річ у тому, що, що після того, як касир поставив свій підпис на прибутковому касовому ордері, за всі наслідки відповідає тільки сам касир.

    3 здати вилучені наявні кошти в банк на експертизу в розрахунково-касовий центр. Згідно вказівці ЦБ РФ встановлена заборона на стягування оплати за проведення операцій експертизи грошових знаків. 4 дзвінок в територіальне відділення внутрішніх справ.

Необхідно пам'ятати, що касир у жодному випадку не може самостійно розпорядитися прийнятими фальшивими купюрами, тим більше повертати їх клієнту, знищувати або проводити погашення шляхом проставляння штампів, пробивати отвори, розрізати або скоювати інші які-небудь пошкодження.

Розглянемо ситуацію, коли касир не помітив фальшивку і здав грошові кошти в банк.

У разі виявлення сумнівних або підроблених грошових знаків при прийомі від клієнта готівки касовий працівник банку оформляє довідку про прийом на експертизу грошових знаків в двох екземплярах, в кожному з яких указуються:

    - номінал; - рік випуску; - серія і номер.

Один екземпляр довідки видається клієнту, інший поміщається в касові документи.

Таким же чином діє касовий працівник при отриманні грошей від організації-клієнта в інкасаторській сумці з оформленою до неї супровідною відомістю. Складається акт, на підставі акту виписується меморіальний ордер - документ бухгалтерського оформлення, що містить вказівку записати господарську операцію на відповідних рахівницях бухгалтерського обліку - в двох екземплярах з вказівкою на оборотній стороні реквізитів сумнівних грошових знаків. Касовий і контролюючий працівники підписують два екземпляри меморіального ордера. Перший разом з супровідною відомістю поміщається в касові документи, другий - з накладною до сумки передається бухгалтеру. А самі купюри прямують на експертизу в розрахунковий - касовий центр Банку Росії. Розрахунково-касовий центр приймає сумнівні грошові знаки на експертизу, яка проводиться протягом п'яти робочих днів з дня надходження грошей. За наслідками проведення досліджень кредитної організації видається акт. Якщо в результаті перевірки встановлено, що дензнак є підробленим, він передається розрахунково-касовим центром до територіальних органів внутрішніх справ. Банк видає копію акту експертизи клієнту, від якого поступила вказана банкнота.

У випадку якщо вона визнана справжньою, але неплатіжної, вона повертається кредитній організації. На неплатіжних банкнотах проставляються: штамп з текстом "В обміні відмовлено", найменування установи Банку Росії, дата, прізвище і підпис експерта. Неплатіжними банкноти вважаються в тому випадку, якщо не збережені їх геометричні розміри, якщо помічені сліди умисного псування, наприклад надмалюнки, надпечаткі і наклейки, що змінюють гідність банкноти, а також банкноти, склеєні з великої кількості подовжніх або поперечних смуг.

Якщо ж в результаті проведеної експертизи сумнівні грошові знаки признаються платоспроможними, їх сума зараховується на кореспондентський рахунок кредитної організації. Акт експертизи, виданий розрахунково-касовим центром, є підставою для зарахування кредитною організацією вказаної суми на рахунок фірми.

Якщо все ж таки грошові знаки, ознаки підробки, що мають, потрапили до касира банку, він ставить в популярність завідуючого касою, який негайно сповіщає про факт виявлення підроблених дензнаков в міліцію. Завідуючий касою оформляє повідомлення про підробку, яке прямує до територіальної установи Центробанку, і передає співробітникам ОВД відповідні грошові знаки. При цьому співробітниками ОВД оформляється протокол, один екземпляр якого передається банку і поміщається в касові документи. Для вирішення всіх подальших питань, пов'язаних з підробленими дензнаками, клієнт звертається вже безпосередньо в ОВД.

На підставі акту експертизи бухгалтер робить проводку:

Дебет

Кредит

Зміст

94

57

Відображена недостача

Ця проводка робиться тільки після того, як отриманий акт експертизи, а донині що викликали сумнів купюри числяться на рахунку 57 "Переклади в дорозі".

При роботі з наявними грошовими коштами необхідно пам'ятати:

Якщо до вас потрапив грошовий квиток, автентичність якого під питанням, перше, що необхідно зробити, це порівняти його з купюрою, яка не викликає сумніву. Потім перевірити наявність наступних елементів:

    - водяного знака; - захисних волокон, які повинні знаходитися не тільки на поверхні, але і усередині паперової маси; - захисної нитки (необхідно обов'язково досліджувати грошовий квиток на просвіт - нитка повинна виглядати суцільною темною смугою).

Звернути увагу:

    - на якість відтворення дрібних елементів; - на точний збіг малюнків для поєднання; - найконтрастніші зображення повинні бути рельєфними; - всі реквізити повинні бути виконаний тільки штрихами різної ширини; - всі зображення на грошовому квитку повинні бути чіткими, колірні переходи - плавними.

Похожие статьи




Підроблені купюри - Бухгалтерський фінансовий облік

Предыдущая | Следующая