Організація обліку і звітності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Облік зобов'язань з ПДВ забезпечений комплектом облікових і звітних документів. Усі вони пов'язані між собою й утворюють повний інформаційний обліковий цикл.

До них належать:

    - податкова накладна і додатки до неї, які є первинними документами, що реєструють відносини між платниками; - книги продажів і придбання, що виконують роль облікових регістрів; - декларація з ПДВ, яка узагальнює показники і служить для спілкування платників податків з державними податковими органами.

Університет має структурний підрозділ Міжнародний центр ядерної безпеки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який також є платником ПДВ. При такому співпрацюванні з МЦЯБ за надані послуги, університет виступає як покупець, якому зобов'язані надати на його вимогу податкову декларацію (Додаток Ш). Якщо ж університет співпрацює з зовнішніми котрагентами і виступає продавцем, то за надані товари, роботи чи послуги податковим документом виступає податкова накладна (Додаток Л). Форма та порядок заповнення якої затверджується центральний органом державної фіскальної служби. У разі звільнення від оподаткування покупця робиться пільгова податкова накладна із записом "Без ПДВ" з посиланням на відповідний пункт Податкового Кодексу (Додаток М).

Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних (Додаток Щ) університету та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях щомісяця. МЦЯБ надає податкову декларацію университету, який до фіскальної служби подає зведену податкову декларацію (Додаток Ю).

Університет використовує офіційне письмове повідомлення контрагенту про здійснення певних грошових операцій або про зміни у взаєморозрахунках; повідомлення про перерахунки грошей (зняття з рахунку тощо), залишки коштів на рахунку. Залежно від характеру операцій авізо бувають дебетові і кредитові. КНУ імені Тараса Шевченка офіційно повідомляє контрагента про проведені банком (бухгалтерією) грошові операції на його рахунку (Додаток Я).

Університет має право на податковий кредит через касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку.

Бухгалтерський облік податкових зобов'язань залежить від дати їх виникнення, якою є дата першої з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі університету, в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

Відображення податкових зобов'язань з ПДВ університету на рахунках бухгалтерського обліку показано в таблиці 6.43

Таблиця 6.43 Облік податкових зобов'язань з ПДВ

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

І. Перша подія - отримання передоплати

1

Зараховано на поточний рахунок попередню оплату (аванс)

311

681

2

Відображено податкові зобов'язання з ПДВ

643

641

3

Відвантажено готову продукцію покупцю в рахунок попередньої оплати

361

701

4

Відображено податкові розрахунки за податковими зобов'язаннями з ПДВ

701

643

5

Здійснено взаємозалік за рахунками дебіторської і кредиторської заборгованості

681

361

Джерело: Складено автором на основі [36].

Облік податкового кредиту (табл. 6.44) при настанні першої події - передоплати за послуги здійснюється за допомогою субрахунку 644 "Податковий кредит". На цьому субрахунку ведеться облік суми ПДВ, на яку університет набув право зменшити податкове зобов'язання.

Таблиця 6.44 Облік податкового кредиту з ПДВ

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

І. Перша подія - списання коштів

1

Перераховано грошові кошти в рахунок передоплати постачальнику

371

311

2

Відображено суму податкового кредиту (за наявності податкової накладної)

641

644

3

Оприбутковано матеріали від постачальника

201

631

4

Відображено податкові розрахунки за ПДВ

644

631

5

Здійснено взаємозалік за рахунками

611

371

Джерело: Складено автором на основі [36].

В аналітичному обліку до субрахунку 644 "Податковий кредит" доцільно відкрити аналітичні рахунки:

    6441 "Підтверджений податковий кредит"; 6442 "Непідтверджений податковий кредит".

Це забезпечить контроль за сумами податкового кредиту, за якими відсутні податкові накладні. Сума ПДВ, що підлягає сплаті до державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (табл. 6.45).

Таблиця 6.45 Облік сплати (бюджетного відшкодування) ПДВ

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

1

1. Перераховано належну до бюджету суму ПДВ (розрахунок здійснено за даними табл.1 і табл.2)

641

311

2

Відшкодовано з бюджету суму бюджетного відшкодування

311

641

Джерело: Складено автором на основі [36].

Таким чином, проаналізувавши особливості нарахування та сплати ПДВ в бухгалтерському обліку за Податковим кодексом України слід вказати на необхідність удосконалення методики бухгалтерського обліку з ПДВ для бюджетних установ.

Похожие статьи




Організація обліку і звітності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая