Організація обліку грошових коштів на рахунках в банках при автоматизованій формі обліку - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Аналізуючи побудову обліку грошових коштів в бухгалтерії підприємств АПК, слід зазначити, що облік операцій з грошовими коштами ведеться відповідно до законодавства. Основна причина цього полягає в суворій регламентації цієї ділянки обліку з боку держави, причому підприємства постійно відчувають контроль над собою в цій області з боку обслуговуючих банківських установ та податкових органів.

Однак при всій строгості і регламентованості, не можна не відзначити можливість поліпшення якості роботи бухгалтерії на цій ділянці.

Спростити і прискорити контроль над рухом готівкових та безготівкових коштів підприємства здатна автоматизація обліку грошових коштів.

Головними завданнями автоматизації є: фіксування операцій за розрахунками і руху грошових коштів, контролювання касових операцій, зіставлення витрат їх цільовому призначенню і контроль цих витрат, дотримання умов договорів на предмет відповідності фактичної і зазначеної в них формі розрахунків, періодичне зіставлення проведених розрахунків по дебету і кредиту. Оскільки облік грошових активів є частиною бухгалтерського обліку, то при вирішенні підприємством питання про проведення автоматизації обліку грошових коштів використовуються бухгалтерські програми.

Бухгалтерський облік на підприємствах АПК в цілому ведеться за журнально-ордерною формою обліку відповідно до плану рахунків з частковою автоматизацією. На сьогоднішній день для автоматизації бухгалтерського обліку найбільшого розповсюдження набули такі програмні продукти, як "1С: Бухгалтерія" та "Парус". Програма "Парус" більше застосовується бюджетними установами, а ось "1С: Бухгалтерія" використовується підприємствами АПК. Досить часто зустрічаються випадки, коли програма "1С: Бухгалтерія" на підприємстві встановлена, але не всі працівники поки навчені працювати на ній, що уповільнює процес обробки первинних документів, регістрів синтетичного та аналітичного обліку, обробка частково йде в ручну, тому важлива необхідність навчання кадрів у програмі " 1С: Бухгалтерія". Керівництво таких підприємств повинно організувати у себе курси з вивчення можливостей програмного продукту "1С: Бухгалтерія" та зобов'язати до їх проходження усіх працівників бухгалтерії підприємства. Крім того, періодично територіальні відділення компанії "1С" проводять семінари, які обов'язково повинні відвідувати головні бухгалтери підприємств АПК, для того, щоб першими дізнаватись про нові можливості програмних продуктів компанії "1С".

Найбільшого розповсюдження на сьогоднішній день набула остання версія програмного продукту, а саме "1С: Бухгалтерія 8.2", яка забезпечує введення і зберігання первинних документів, довідників та отримання на їх основі широкого набору звітних бухгалтерських форм. Засоби настроювання, що входять в систему, дозволяють бухгалтеру самостійно вносити зміни в правила ведення обліку (план рахунків, набір типових операцій). Введення інформації може здійснюватися як на рівні первинних документів (ордерів, доручень і т. д.), так і на рівні бухгалтерських проводок.

Застосування в бухгалтерському обліку вищезазначеного програмного продукту полегшує ведення касових і банківських операцій. База даних забезпечує можливість зіставлення інформації та передання з одного файла в інший. Комплекс модулів, що входять в програму "1С: Бухгалтерія 8.2" дозволяє:

    * автоматично підраховувати підсумкові суми; * корегувати і змінювати інформацію безпосередньо в базі даних без змін структури та алгоритму роботи програми; * складати Касову і Головну книги, прибутковий і видатковий касові ордери та іншу документацію; * у повному обсязі автоматизувати облік касових, банківських, розрахункових операцій, підраховувати грошові кошти на поточному рахунку.

Обробка облікової інформації за допомогою сучасних комп'ютерних програм передбачає використання одних і тих же команд при виконанні ідентичних операцій при веденні обліку касових та банківських операцій, що практично виключає появу випадкових помилок, які звичайно притаманні веденню бухгалтерського обліку шляхом ручного заповнення.

У безготівковій формі підприємства АПК проводять розрахунки з постачальниками, з бюджетом по податках і зборах тощо. Розрахунки не завжди проводяться у встановлені терміни з ряду причин, внаслідок цього підприємства мають велику кредиторську заборгованість. Для зниження розміру дебіторської та кредиторської заборгованості необхідно збільшити кількість актів звірки дебіторів і кредиторів. Проведений своєчасно аналіз дебіторів дозволяє виявити прострочену заборгованість і вжити заходів до стягнення необхідних грошових коштів.

Полегшення обліку грошових коштів на рахунках в банках можемо запропонувати використання корпоративної банківської платіжної картки (КБПК), при цьому слід відкрити картрахунок у гривнях. Підприємство, застосувавши КБПК, помітно заощаджуватиме сили і час при проведенні розрахунків. Так, відпадає необхідність одержувати в банку готівку для видачі авансу (на госппотреби або відрядження), не потрібно оформляти безліч додаткових паперів (прибуткові й видаткові касові ордери) -- достатньо просто один раз відкрити картрахунок, перерахувати на нього кошти і видати співробітнику КБПК, відобразивши в журналі видачі КБПК. Після одержання КБПК у банку пропонуємо відобразити її на забалансовому рахунку 08 "Бланки суворої звітності" за фактичною вартістю емісії. Для цього можна відкрити окремий субрахунок, скажімо 08/1 "КБПК". По закінченні строку користування КБПК (при переході на обслуговування в інший банк, ліквідації підприємства, відмові від використання КБПК у госпдіяльності, закінченні строків її дії та ін.) підприємство поверне картку до банку і відобразить дану операцію за кредитом того самого субрахунка 08/1 "КБПК". Рух КБПК можна відображати в реєстрі або в журналі видачі із зазначенням дати отримання і повер-нення КБПК, ПІБ підзвітної особи, номера картрахунку, суми на картрахунку, номер і дату авансового звіту. Такий реєстр допоможе не тільки проконтролювати, кому і коли видано КБПК, але і як звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, дозволить контролювати цільове використання коштів на картрахунку. Вигода від застосування КБПК полягає й у тому, що підприємство не закуповуватиме готівкової валюти через банк на МВР [4].

Для спрощення ведення обліку розрахунків пластиковими картками на підприємствах пропонується для використання реєстр обліку використання пластикових карток. В запропонованому реєстрі є такі графи: "Сума в iноземнiй валюті", "Назва валюти" та "Код валюти", "Курс національної валюти" що значно спрощує облік i робить більш наглядним фіксування господарської операції. Крім цього, відобразити оплату постачальнику за поставлену сировину можна таким чином: Дт 631 Кт 313 - розрахунок з національним постачальником; Дт 632 Кт 314 - розрахунок з іноземним постачальником.312

Одним із наступних шляхів покращення фінансового обліку грошових коштів на рахунках в банках є застосування підприємством системи "Клієнт-банк", яка дозволяє зекономити час по здійсненню розрахунків. Система "Клієнт-банк" забезпечує: передачу повідомлень між клієнтом та банком у зашифрованому вигляді за допомогою сертифікованих засобів захисту; автоматичне ведення протоколу (та захист цього прото - колу від модифікації) передавання розрахункових документів між банком і клієнтом як у банк, так і в автоматизоване робоче місце ( АРМ) клієнта; автоматичне архівування протоколів наприкінці дня. АРМ клієнта забезпечує автоматичне ведення поточного стану власного рахунку в банку, враховуючи проведені початкові та зворотні платежі. З огляду на потреби сучасного бізнесу по здійсненню розрахунків, їх прискоренню банки пропонують використовувати системи "Клієнт-Банк+" й "Інтернет-Клієнт-Банк". Для покращення фінансового обліку грошових коштів на рахунках в банках підприємствам пропонуємо відкрити додаткові поточні рахунки в інших банках крім того з яким вони співпрацюють. Поточні рахунки в іноземній валюті слід відкривати в банках, що мають контррахунки в зарубіжних країнах, що значно прискорить розрахунки з постачальниками і забезпечить швидкість обігу капіталу та зекономить час. Додаткові поточні рахунки в національній валюті забезпечать зняття перенавантаження з основного рахунка підприємства і прискорить розрахунки та обіг грошових коштів.

Одним з напрямків покращення обліку грошових коштів на рахунках в банках є удосконалення найбільш широко використовуваного в розрахунках через банк платіжного доручення. З метою покращення оперативного обліку платіжних доручень пропонуємо внести деякі зміни до нього, що прискорить його заповнення та зекономить час: 1) Відмінити такий реквізит платіжного доручення під назвою "Одержано банком". Підставою для цього можна вважати те, що дата одержання і проведення банком платежу збігаються. Таким чином відбувається звичайне дублювання однієї і тої ж дати здійснення переказу готівки банком за направленням підприємства, адже отримання та проведення платежу відбувається тепер завжди в один і той самий день. 2) Видалити прямокутник призначений для заповнення сумою ПДВ, що знаходиться в нижньому правому боці напроти реквізиту "Призначення платежу".

Похожие статьи




Організація обліку грошових коштів на рахунках в банках при автоматизованій формі обліку - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Предыдущая | Следующая