Висновки і пропозиції - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Нормальну виробничу діяльність кожне підприємство може здійснювати лише при постійних зв'язках з іншими підприємствами за допомогою грошових коштів. Щоб ці операції мали місце в господарстві необхідно проводити рух грошових коштів по касі підприємства і на рахунках банка.. Тому від організації і ведення обліку грошових коштів на поточних рахунках в банках залежить розширення взаємозв'язків підприємства, підвищення ефективності господарства. При проведенні безготівкових операцій банки здійснюють контроль за дотриманням сільськогосподарськими підприємствами платіжної і договірної дисципліни, допомагають використовувати найбільш доцільні форми розрахунків, що сприяє прискоренню обігу обігових коштів.

З цієї позиції питаня підвищення ефективність організації облікової роботи в напрямку обліку грошових коштів на поточних рахунках в банках набуває актуальності.

Фермерське господарство "Надія" (далі - ФГ "Надія") засноване 20 березня 2006 р.. Згідно зі Статутом підприємство спеціалізується на виробництві сільськогосподарської продукції, переробці та реалізації виробленої у ФГ продукції, ведення оптової та роздрібної торгівлі (додаток А). Фермерське підприємство "Надія" займається вирощуванням зернових та зернобобових культур, а також кукурудзи. Це культури на яких спеціалізується підприємство.

Вартість валової продукції, яка в даному випадку досліджується в поточних цінах реалізації, у 2015 р. виросло у порівнянні з 2013 р. майже на 199,7%.

Площа сільськогосподарських угідь, в тому числі й ріллі, у 2015 р. залишилась незмінною, якщо порівнювати з 2014р. та зменшилась на 0,6% в порівнянні з 2013р.

Середньооблікова чисельність працівників в 2015р. збільшилась на 42,8% в порівняні з 2014р. і складає 20 чоловік. Проте у порівнянні з 2013р. середньооблікова чисельність в 2015р. знизилась на 33,4%. Середньорічна вартість необоротних та оборотних активів збільшилась у порівнянні з 2014 р. на 18,1% та 58,7% відповідно.

Чистий прибуток з кожним роком збільшується. У 2015р. він становить 12 148,8 тис. грн., що на 146,9 % більше, ніж у попередньому році. Рівень рентабельності виробництва продукції сільського господарства знаходиться на досить високому рівні. В 2014р. було певне зниження рентабельності, проте в 2015р. підприємство повернулось на позиції 2013р. Рівень рентабельності продукції сільського господарства становить 136,78%.

Вирощування сільськогосподарських культур є рентабельною галуззю на підприємстві "Надія". При цьому, не лише повністю окуповує витрати на вирощування с/г культур, а й приносить непоганий прибуток господарству. Можемо зробити висновки, що ФГ "Надія" досягла значних успіхів в порівнянні з попередніми роками, працює над покращенням ефективності підприємницької діяльності

Проаналізувавши показники фінансової незалежності, можемо сказати, що підприємство "Надія" має стійкий фінансовий стан при якому гарантується платоспроможність підприємства. Довгострокових зобов'язань підприємство за 3 роки не мало взагалі. Всі показники знаходяться в рекомендованих межах. Показники платоспроможності підприємства показують, що "Надія" має чудовий фінансовий потенціал і можливість розвиватись. Фінансові ресурси на підприємстві задіяні ефективно. Проаналізувавши показники ділової активності на підприємстві "Надія", можемо сказати, що фермерське господарство ефективно використовує оборотні активи, має задовільні показники щодо дебіторської і кредиторської заборгованості. Хотілось би відмітити, що ця позитивна тенденція спостерігається в розрізі 3-ох років. Проаналізувавши показники майнового стану підприємства "Надія" стан майна можна оцінити як задовільний. На жаль, оновлюються основні засоби повільно. Підприємство "Надія" має великий потенціал і може використовувати його ефективніше для підвищення прибутковості фермерського господарства. Підприємство "Надія" на 2015р. є рентабельним. Як бачимо, з табл..2.9 прибуток підприємства з кожним роком зростає, фермерське господарство нарощує обсяги виробництва та успішно їх реалізовує. Щоб прибуток підприємства зростав, воно повинне розвиватись в таких напрямках:

Нарощувати обсяги виробництва і реалізації товарів, робіт, послуг;

Розширювати, орієнтуючись на ринок, асортимент і якість продукції;

Впроваджувати заходи щодо підвищення продуктивності праці своїх працівників;

Зменшувати витрати на виробництво (реалізацію) продукції (тобто її собівартість);

З максимальною віддачею використовувати потенціал, що є у його розпорядженні, у тому числі фінансові ресурси;

Зі знанням справи вести цінову політику, бо на ринку діють переважно вільні (договірні) ціни;

Грамотно будувати договірні відносини з постачальниками і покупцями;

Вміти найбільш доцільно розміщати (вкладати) одержаний раніше прибуток з точки зору досягнення оптимального ефекту.

На ФГ "Надія" наказ про обліку політику знаходиться в стані розробки і найближчим часом його збираються прийняти. Згідно з Наказом про облікову політику в ФГ "Надія" використовується журнально-ордерна форма обліку, визначена тривалість операційного циклу для виробництва продукції, встановлені принципи, оцінки і методи обліку активів, зобов'язань, капіталу, доходів та витрат. Контроль за виконанням цього Наказу покладений на головного бухгалтера.

З метою упорядкованості руху та своєчасного одержання для записів у бухгалтерському обліку первинних документів керівником підприємства встановлюється графік документообігу, який розробляється головним бухгалтером. Як правило графік документообігу оформляється додатком до наказу про облікову політику підприємства. В ФГ "Надія" графік документообігу існує в усній формі. Ми можемо запропонувати орієнтовний графік документообігу для господарства "Надія". В ньому висвітлюється перелік основних документів, які найчастіше використовуються підприємством, за наступними ознаками: номер документа, назва документа і періодичність за якою подається.

Бухгалтерський облік на ФГ "Надія" веде головний бухгалтер Цибулько Л. В. Вона має стаж роботи 10 років, закінчила заочне відділення економічного факультету в Полтавській аграрній академії за спеціальністю "Економіка підприємств".

На ФГ "Надія" розроблено власний робочий план рахунків за основу якого взятий Типовий план рахунок. Потрібно відмітити, що підприємство має багато аналітичних рахунків до 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками", 37 "Розрахунки з підзвітними особами" і до 63"Розрахунки з постачальниками та підрядниками".

На ФГ "Надія" є поточний і постійний архів. Поточний архів організовується безпосередньо в бухгалтерії для зберігання документів звітного року, за якими вже складено і подано в установлені адреси бухгалтерську звітність. Для поточного архіву, відводять спеціальні шафи. Постійний архів розміщується у спеціально обладнаному приміщенні із стелажами для розміщення на них папок з документами. На ФГ "Надія" постійний архів знаходиться поряд з кабінетом бухгалтера.

Можна виділити наступні напрямки вдосконалення бухлтерского обліку: уточнення та дотримання в умовах активного розвитку різноманітних облікових систем концептуальних основ і методологічної бази бухгалтерського обліку;

    - уніфікація методики визначення даних бухгалтерського обліку та показників фінансової звітності, термінології бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародної практики стандартизації; - гармонізація на основі міжнародних стандартів фінансової звітності та з урахуванням вітчизняних потреб і можливостей методики обліку підприємницької та непідприємницької діяльності (підприємств, фінансових установ, органів державного сектора); - безперервна професійна освіта, реалізація програми сертифікації бухгалтерів та аудиторів із забезпеченням прийнятних для широкого загалу умов та належного рівня оцінювання. - удосконалення та створення дієвої нормативно-правової бази та посилення контролю з боку контролюючих органів в питанні обліку витрат

Що стосується поліпшення обліку грошових коштів на поточних рахунках в банках, слід звернути увагу на обмеження кількості банків з якими можуть співпрацювати (відкривати рахунки). Це дозволить краще контролювати організацію обліку грошових коштів на поточних рахунках в банках. Необхідно у звітності ілюструвати рух грошових коштів в розрізі видів діяльності підприємства з виходом на кінцевий результат - зміну залишків коштів за звітний період.

При розробці форми звіту, що регламентується П(с)БО №4 "Звіт про рух грошових коштів", слід врахувати і те, що за умови здійснення підприємством в звітному періоді операцій товарного обміну, показник прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування міститиме частку фінансового результату від бартерних операцій та передбачати у формі звіту рядок коригувань на прибуток (збиток) від бартерних операцій. Однією з рекомендацій щодо покращення обліку безготівкових розрахунків у нашій державі є застосування овердрафту. Щодо застосування овердрафту пропонується не використовувати для його погашення всі суми, що надходять на рахунок, а лише певний відсотоквід цих сум, наприклад, 70-80%.

Важливою формою розрахунків, яку варто частіше використовувати в Україні, є клірингові розрахунки. Кліринг - це залік взаємних вимог і зобов'язань, заснований на встановленні того: хто, що, кому винен і в який термін заборгованість повинна бути погашена.

Спростити і прискорити контроль над рухом готівкових та безготівкових коштів підприємства здатна автоматизація обліку грошових коштів.

Головними завданнями автоматизації є: фіксування операцій за розрахунками і руху грошових коштів, контролювання касових операцій, зіставлення витрат їх цільовому призначенню і контроль цих витрат, дотримання умов договорів на предмет відповідності фактичної і зазначеної в них формі розрахунків, періодичне зіставлення проведених розрахунків по дебету і кредиту. Оскільки облік грошових активів є частиною бухгалтерського обліку, то при вирішенні підприємством питання про проведення автоматизації обліку грошових коштів використовуються бухгалтерські програми.

Похожие статьи




Висновки і пропозиції - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Предыдущая | Следующая