Облік грошових коштів, валютних операцій та інших монетарних активів - Аналіз господарської діяльності підприємства

Основним документом, що регулює ведення касових операцій на підприємстві, є Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 зі змінами та доповненнями. У ньому розкриті основні вимоги, яких необхідно дотримуватись при проведені операцій з готівкою.

Можливість здійснення деяких готівкових виплат з каси безпосередньо залежить від джерела надходження цих коштів у касу і їх призначення. Положення поділяє готівку, що надійшла в касу підприємства, на два види:

    1) готівку, що надійшла з поточного (розрахункового) рахунка підприємства в банку (як з основного, так і з додаткових); 2) готівку, що надійшла у вигляді виторгу підприємства за реалізовану продукцію, товари, роботи або послуги.

Положення №637 скасовує цільове використання підприємством одержаної у банку готівки. КПК "Мінос" може зберігати в касі готівку тільки в межах ліміту залишку готівки, тобто граничної суми розміру готівки, яка може залишатися в касі підприємства на кінець робочого дня. Ліміт готівки в касі всі підприємство встановлює самостійно.

Касові операції оформлюються документами, типові міжвідомчі форми яких затверджені Міністерством статистики України за згодою Національного банку України та Міністерства фінансів України, і які повинні застосовуватися без змін на всіх підприємствах, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності:

КО-1 "Прибутковий касовий ордер";

КО-2 "Видатковий касовий ордер";

КО-3 "Касова книга";

Кожне вибуття грошових коштів або надходження їх до каси підприємства зазначається через прибуткові чи видаткові касові ордери. Причому дані операції оформляються через комп'ютерну систему і кожен прибутковий чи видатковий ордер відображається в "1С: Предприятие" за своїм порядковим номером та відповідною підставою. Дані для виписки прибуткових чи видаткових ордерів беруться з прибутково-видаткових накладних за день або рахунків, рахунків-фактур та ін. Але прибутковий чи видатковий ордери оформлюються за день одним (тобто один прибутковий та один видатковий) ордером із зазначенням загальної суми виручки та здачі грошей в банк - якщо операції відбувалися ідентичні.

Якщо за робочий день встановлювалися витрати по виконанню робіт чи послуг, нарахуванню заробітної плати та відрахуванню до резервів, надходила не тільки виручка до каси, а й деякі основні засоби та ін., звісно оформлюється ще й інший вид прибуткових чи видаткових ордерів із зазначенням відповідної операції, але із загальною сумою по аналогічних документах.

В кінці робочого дня виручка з каси відповідальною особою (засновником або матеріально-відповідальним працівником) здається у банк. Копія супровідної відомості залишається в касі із зазначенням дня здачі виручки, від кого, отримувача, сума інкасованої готівки, номер рахунку отримувача, банку отримувача, підписом касира та розпискою від інкасатора. Оригінал подається разом з готівкою до установи банку.

Під час інкасації касир пропечатує на касовому апараті залишок готівки за минулий робочий день та заносить даний чек до книги реєстрації розрахункових квитанцій.

Після завершення інкасації, касир виписує звіт касира на відповідному листі Касової книги, записуючи залишок на початок дня, номер аркушу, число та підстави з номерами документів. Оригінал аркушу залишається в касира в головній книзі, а копія, яка зроблена через копірку, разом з прибутковими, видатковими ордерами та копією супровідної відомості віддається бухгалтеру (Додаток Г.2,3). Причому квитанція до прибуткового ордеру залишається в комп'ютері, оскільки всі вищезазначені ордери друкуються та реєструються в комп'ютері касира. Але, після того, як звіт касира опрацьовується головним бухгалтером, і в кінці звітного кварталу вся інформація по прибуткових та видаткових ордерах знищується з пам'яті комп'ютера і залишається оригінал лише у вигляді звіту касира у головного бухгалтера.

Протягом дня також підприємство досить часто застосовує безготівкову форму розрахунків, тобто перерахування грошових коштів від установи банку покупця до установи банку продавця. Для цього на КПК "Мінос" кожного дня через клієнт-банк втягується виписка банку за день (Додаток Г.4). Також до виписки прикладаються записи по зарахуванню виручки, інкасованої в кінці робочого дня із зазначенням суми, дати та рахунку відправника. В кінці місяця складається сумарна виписка. Видача готівки з рахунків з банку безпосередньо підприємству на виплату заробітної плати не відбувається. На виплату заробітної плати підприємство використовує кошти із розрахункового рахунку. Використовуючи дані із відомості на виплату заробітної плати заробітна плата потрапляє на персональні карткові рахунки працівників.

Всі операції за день зазначені у звіті касира, виписці банку та товарно-касовому звіті бухгалтер заносить у автоматизований журнал № 1, який одразу ж реєструється в журналі проводок по 30,31,33 рахунках із відповідними кореспондуючими рахунками за місяць та в оборотно-сальдовій відомості із зазначенням загальних сум кредитових та дебетових оборотів, одразу ж виводячи залишок на кінець звітного місяця.

Синтетичний облік касових операцій ведеться на рахунку 30 "Каса". Рахунок 30 "Готівка" має такі субрахунки:

    301 "Готівка в національній валюті"; 302 "Готівка в іноземній валюті".

На даному підприємстві застосовується тільки рахунок 301 "Каса в національній валюті", який призначений для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів в касі підприємства.

Розглянемо узагальнення інформації про наявність та рух коштів у касі підприємства. За дебетом рахунка 301 "Каса" відображається надходження грошових коштів до каси підприємства, за кредитом - виплата грошових коштів з каси підприємства. Дебетове сальдо надає інформацію про суму грошових коштів у касі підприємства на певну дату.

Так як підприємство працює по системі Клієнт - Банк, воно в будь який момент часу може отримати виписку банка в якій зазначається рух готівки на поточному рахунку. До виписки банка обов'язково додаються виправдовуючи документи, а саме: реєстр кредитових фактичних документів, одержаних для списання коштів з рахунку клієнта, даний реєстр заповнюється на підставі платіжних доручень, які є розпорядженням підприємства обслуговуючому банку про перерахування визначеної суми на рахунок іншого підприємства (постачальника, кредитора). При внесені на поточний рахунок грошових коштів підприємство подає об'явку на внесок готівки. Для зберігання коштів і здійснення усіх видів розрахункових, кредитних і касових операцій у гривнях банк відкриває підприємствам, об'єднанням, і організаціям будь-яких організаційно-правових форм, включаючи малі, приватні й інші підприємства, а також особам, що займаються індивідуальною підприємницькою діяльністю, поточні рахунки, на умовах, викладених в "Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах", затвердженої Правлінням Національного банку України від 12 листопада 2003р. №492 , та договором на кредитно-розрахункове обслуговування.

Для розрахункового обслуговування між банком і підприємством підписується договір банківського обслуговування, воно зобов'язане додержуватися встановлених в договорі правил.

Через поточний рахунок у банку здійснюється більшість розрахункових операцій підприємствами будь-якого виду діяльності.

Операції на поточному рахунку виконуються за розрахунково-грошовими документами (платіжні доручення, чеки, інші.).

Рахунок 31 "Рахунки в банках" призначений для обліку наявності та руху грошових коштів, які знаходяться на рахунках у банку, і які можуть бути використані для поточних операцій. Він активний, балансовий, призначений для обліку господарських засобів ? грошових коштів і має такі субрахунки: 311 "Поточні рахунки в національній валюті".

Кореспонденцію бухгалтерських рахунків з обліку касових операцій та за рахунком 31 на КПК "Мінос" на підставі представлено в табл.

Таблиця Бухгалтерські записи господарських операцій за рахунком 30 "Готівка" та за рахунком 31 "Рахунки в банках" на КПК "Мінос" за квітень 2014 року

№ оп.

Зміст операцій

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Згідно нормат. документів

На підприємстві

Д-т

К-т

Д-т

К-т

1.

Перераховано ЄСВ утриманий із заробітної плати за березень, 3,6%

651

311

651.2

31.1

250,09

2

Перераховано ЄСВ нарахований на заробітну плату за березень, 36,8%

651

311

65.5.1

311

2453,78

3

Перераховано ПДФО утриманий із з/п за березень

641

311

641.1

31.1

589,03

4

Виплачено заробітну плату на картки працівників за березень

333

311

33.3

31.1

6038,54

5

Плата за розрахунково-касове обслуговування

92

311

92

31.1

2,00

6

Отримано від покупців за реалізовані товари

311

361

31.1

36.1

522,50

7

Оплачено постачальнику за будівельні матеріали

631

311

68.5

31.1

2281,40

Отже, проаналізувавши облік грошових коштів на КПК "Мінос", робимо висновок, що більшість коштів зосереджена на 311 рахунку "Рахунки в банках в національній валюті", а рахунок 301 "Готівка" підприємством практично не використовується. Також було виявлені деякі розбіжності в кореспонденції рахунків, а саме господарських операцій, що стосуються перерахування податків та утримань із заробітної плати.

На базовому підприємстві практики широко використовуються систему "Клієнт-Банк", яка дозволяє керувати рухом коштів, контролювати всі надходження та вибуття, та значно спрощує роботу бухгалтера та економить час. Проте, підприємство користується послугами декількох банків, що створює деякі незручності у користуванні Клієнт-банком різних банків із багатьма інтерфейсами та функціональними можливостями. Тому пропонуємо зосередити кошти максимум в одному або двох банках. Це дозволить зекономити час на щоденний моніторинг надходжень на всіх рахунках.

Похожие статьи




Облік грошових коштів, валютних операцій та інших монетарних активів - Аналіз господарської діяльності підприємства

Предыдущая | Следующая