Види рахунків в банках та порядок їх відкриття - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Згідно зі статтею 342 Господарського кодексу України рахунки юридичної особи, що є клієнтом банку, відкриваються в установах банків за місцем її реєстрації чи в будь-якому банку на території України за згодою сторін. Порядок відкриття рахунків в установах банків за межами України встановлюється законом.

Суб'єктам господарювання, які мають самостійний баланс, рахунки відкриваються для розрахунків за продукцію, виконані роботи, надані послуги, для виплати заробітної плати, сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а також інших розрахунків, пов'язаних з фінансовим забезпеченням їх діяльності.

Суб'єкт підприємництва має право відкривати рахунки для зберігання грошових коштів, здійснення всіх видів операцій у будь-яких банках України та інших держав за своїм вибором і за згодою цих банків у порядку, встановленому Національним банком України.[15]

Юридичні особи та громадяни-підприємці відкривають рахунки для зберігання грошових коштів і здійснення всіх видів банківських операцій у будь-яких банках України за своїм вибором та за згодою цих банків у порядку, встановленому Національним банком України..

Основним законодавчим актом, яким регламентуються відносини в сфері безготівкових розрахунків, є Закон України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні". Відповідно до статті 6 цього Закону банки мають право відкривати рахунки резидентам України (юридичним особам, їх відокремленим підрозділам, фізичним особам), нерезидентам України (юридичним особам -- інвесторам, представництвам юридичних осіб в Україні та фізичним особам)..

Юристи банку, до функціональних обов'язків яких віднесено юридичне супроводження справ на розрахунково-касове обслуговування клієнтів, повинні дуже добре знати положення цієї Інструкції і обов'язково відстежувати всі зміни, які досить часто вносяться Національним банком України. Також необхідно звертати увагу не лише на наявність тих чи інших документів, які вимагаються для відкриття рахунку, але й на правильність їх оформлення відповідно до законодавства.

Банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунка поточні рахунки, за договором банківського вкладу -- вкладні (депозитні) рахунки. Законодавством визначаються також інші види банківських рахунків.

Поточний рахунок -- рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

До поточних рахунків також належать:

    -- рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України; -- поточні рахунки типу "Н", що відкриваються в національній валюті офіційним представництвам і представництвам юридичних осіб -- нерезидентів, які не займаються підприємницькою діяльністю на території України; -- поточні рахунки типу "П", що відкриваються в національній валюті постійним представництвам; -- карткові рахунки, що відкриваються для обліку операцій за платіжними картками відповідно до встановлених вимог. Операції за цими рахунками здійснюються з урахуванням особливостей, визначених відповідними нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють здійснення операцій із застосуванням платіжних карток; -- поточні (накопичувальні) рахунки виборчих фондів; -- інвестиційні рахунки, що відкриваються нерезидентам-інвесторам в уповноважених банках України для здійснення інвестиційної діяльності в Україні, а також для повернення іноземної інвестиції та прибутків, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні.

Вкладний (депозитний) рахунок -- це рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління на встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент (дохід) і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору.

До вкладних (депозитних) рахунків також належать пенсійні депозитні рахунки, що відкриваються фізичним особам відповідно до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" для накопичення заощаджень на виплату пенсії.

Металевий рахунок -- це рахунок, який відкривається уповноваженими банками України для обліку операцій, що здійснюються з банківськими металами.

Кореспондентський рахунок -- рахунок, що відкривається одним банком іншому банку для здійснення міжбанківських переказів. Відкриття кореспондентських рахунків здійснюється встановленням між банками кореспондентських відносин у порядку, що визначається Національним банком України, та на підставі відповідного договору.[15]

Cуб'єкти господарювання нерезиденти - інвестори, іноземні представництва та фізичні особи мають право відкривати декілька рахунків для забезпечення своєї господарської діяльності і власних потреб у будь-яких банках України відповідно до власного вибору, крім випадків, коли банк немає можливості прийняти кошти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом або банківськими правилами. Однак клієнти можуть відкривати лише один поточний рахунок для формування статутного фонду господарського товариств( у національній та/або іноземній валюті) та один поточний рахунок за кожною угодою сумісної діяльності без створення юридичної особи.

Рахунок юридичній особі відкривається в банку за місцем реєстрації юридичної особи або у будь-якому банку на території України. При відкритті кількох рахунків у різних банках немає потреби вказувати ані в банках, ані в органах податкової служби, який із рахунків є основним для обліку заборгованості, що стягується у безспірному порядку.

Взаємовідносини клієнта та банку щодо відкриття рахунка і режиму його функціонування регулюються відповідним договором, що укладається між банком та його клієнтом. Під час відкриття поточного рахунка укладається договір банківського рахунка( договір на розрахунково-касове обслуговування), а при відкритті депозитного рахунка - договір депозитного вкладу. Ці договори вкладаються в письмовій формі. Банк за договором зобов'язаний: приймати і зараховувати на рахунок клієнта грошові кошти, що надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення за ним інших операцій. Договір на розрахунково-касове обслуговування має містити: реквізити сторін, умови відкриття і закриття рахунків, види послуг, що надаються банком, обов'язки сторін та відповідальність за невиконання цих зобов'язань, а також умови припинення договору.

За договором банківського вкладу банк зобов'язується виплачувати вкладникові такі ж суму( депозит), що й прийняв, та відсотки на неї або доход в іншій формі на умовах та в порядку, що встановлюється договором. Якщо письмової форми такого договору не дотримано, договір банківського вкладу є нікчемний. Але якщо внесення грошової суми підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки чи ощадного сертифіката або іншого документа, що відповідає вимогам законодавства, то у такому разі вважається, що письмової форми договору банківського вкладу дотримано.

У договорі банківського вкладу повинно бути зазначено: вид банківського вкладу, суму, що вноситься або перераховується на депозитний рахунок, термін дії договору, розмір і порядок сплати відсотків, відповідальність сторін, умови довгострокового розірвання договору, інші умови за погодженням сторін.

Днем відкриття поточного рахунка клієнта вважається дата, що зазначається у розділі "Відмітки банку" на заяві про відкриття цього рахунка. До отримання банком повідомлення про взяття рахунка на облік органом державної податкової служби операції за рахунком здійснюються тільки щодо зарахування коштів. День, коли банк отримав таке повідомлення від податкової адміністрації, є днем початку видаткових операцій за цим рахунком.

Банки зобов'язанні ідентифікувати клієнтів, що відкривають рахунки, а також осіб, уповноважених діяти від їхнього імені. Ідентифікації проводиться на підстав наданих в установленому порядку документів. Для ідентифікації юридичних осіб-резидентів з'ясовують таку інформацію:

Найменування;

Юридичну адресу;

Документи, що підтверджують державну реєстрацію(включаючи статутні документи, інформацію про посадових осіб та їх повноваження);

Ідентифікаційний код відповідно до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

Реквізити банку, в якому вже відкрито рахунок, номер уже відкритого банківського рахунка.

Банки можуть зажадати і інших документів і даних, необхідних для встановлення особи клієнта(уповноваженої особи клієнта), суті діяльності клієнта, його фінансового стану.

Для відкриття рахунка юридичній особі його представник, який від імені цієї юридичної особи або відокремленого підрозділу відкриває поточний рахунок, повинен

Пред'явити паспорт або документ, що його замінює, і документи, що підтверджують повноваження представника(довіреність);

Подати документи(копії документів, що засвідчені нотаріально;

Якщо юридична особа не має рахунка в цьому банку, то для відкриття поточного рахунка потрібно подати такі документи:

Заяву на відкриття поточного рахунка. Заяву підписують керівник і головний бухгалтер юридичної особи. Якщо у штатному розкладі немає посади головного бухгалтера або іншої особи, на яку покладено функцію введення бухгалтерського обліку та звітності, то заяву підписує лише керівник;

Копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в органі державної виконавчої влади, в іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально або органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію.

Копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення) засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально;

Копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

Копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі Державної податкової служби;

Картку із зразками підписів і відбитки печатки. До картки включаються зразки підписів осіб, що відповідно до Законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів.

Юридичній особі, що використовує найману працю і, відповідно до законодавства України, є платником страхових внесків, додатково до вищезазначеного переліку документів мають подати такі документи:

Копію документа, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у відповідному органі Пенсійного фонду України;

Копію страхового свідоцтва, що підтверджує реєстрацію юридичної особи, як платника страхових внесків, у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Інформацію про те, що юридична особа не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково зазначає в заяві про відкриття поточного рахунка в рядку "Додаткова інформація".

Якщо відокремлений підрозділ не має в цьому банку рахунків, то для відкриття поточного рахунку суб'єкт господарювання подає до банку такі документи:

Заяву на відкриття поточного рахунка. Заяву підписують керівник і головний бухгалтер юридичної особи. Якщо у штатному розкладі немає посади головного бухгалтера або іншої особи, на яку покладено функцію введення бухгалтерського обліку та звітності, то заяву підписує лише керівник;

Клопотання юридичної особи або відповідного органу приватизації( щодо структурних підрозділів, які відокремлюються в процесі приватизації) до банку, у якому відкривається поточний рахунок відокремленому підрозділу, про відкриття рахунку, із зазначенням юридичної особи, її ідентифікаційного коду, номера поточного рахунка та назви банку, у якому він відкритий, органу державної податкової служби, а також інформацію про те, чи є відокремлений підрозділ платником страхових внесків. У разі одночасного відкриття в банку поточних рахунків кільком відокремленим підрозділам однієї юридичної особи подається одне клопотання юридичної особи із вищезазначеною інформацією і переліком відокремлених підрозділів, яким відкривається рахунки, та копії цих документів, в кількості, потрібній для формування справ з юридичного оформлення рахунків за кожним з відокремлених підрозділів.

Копію свідоцтва про реєстрацію юридичної особи в органах виконавчої влади;

Копію належним чином оформленого положення про відокремлений підрозділ;

Копію довідки про внесення відокремленого підрозділу до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

Копію документа, що підтверджує взяття відокремленого підрозділу на облік в органи Державної податкової служби;

Картку із зразками підписів і відбитки печатки. До картки включаються зразки підписів осіб, що відповідно до Законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів;

Якщо відокремлений підрозділ розташований на території іншої територіальної громади, ніж юридична особа, що його створила, має окремий баланс, здійснює розрахунки з оплати праці самостійно і є платником страхових внесків, то цей підрозділ додатково до вищезазначеного переліку документів має подати копії відповідних документів, що підтверджують реєстрацію відокремленого підрозділу у відповідному органі Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Інформацію про те, що відокремлений підрозділ не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково зазначає в заяві про відкриття поточного рахунка в рядку "Додаткова інформація"

Якщо фізична особа підприємець не має рахунків у цьому банку, то для відкриття поточного рахунка їй потрібно подати до банку такі документи:

Заяву на відкриття поточного рахунка, що підписана фізичною особою-підприємцем;

Копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця на уповноваженим органом державної влади в України;

Копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі Державної податкової служби;

Копію документа, що підтверджує реєстрацію фізичної особи-підприємця у відповідному органі Пенсійного фонду України;

Картку із зразками підписів.

Якщо фізична особа підприємець використовує найману працю, то ця особа під час відкриття поточного рахунка додатково має подати копію документа, що підтверджує реєстрацію фізичної особи-підприємця у відповідному органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. В іншому разі фізична особа-підприємець має зазначити, що вона не використовує найману працю, у заяві про відкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова інформація".

З метою забезпечення таких видів діяльності, як виробнича кооперація, спільне виробництво та інші види спільної діяльності, що здійснюються на підставі договорів( контрактів) без утворення юридичної особи, у банку відкривається один поточний рахунок.

Уповноважена учасниками договору особа подає до банку такі документи:

Заяву на відкриття поточного рахунка, підписану особою, уповноваженою учасниками договору;

Копію свідоцтва про ведення спільної діяльності;

Рішення учасників про визначення осіб, яким надається право розпорядчого підпису під час проведення грошових операцій за цим рахунком, що оформляється у формі довіреності;

Картку із зразками підписів. До картки включаються зразки підписів осіб, яким надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів;

Копію документа, що підтверджує взяття на облік в органі Державної податкової служби;

Відмітка банку про відкриття поточного рахунка робиться на титульній сторінці першого примірника договору.

Під час відкриття рахунка для формування статутного фонду господарського товариства подається:

Заяву на відкриття поточного рахунка, підписана уповноваженою засновниками (учасниками) особою;

Копію засновницького договору, засвідчена нотаріально;

Рішення засновників про визначення особи, якій надається право розпорядчого підпису під час проведення грошових операцій за цим рахунком, яке оформляється у формі довіреності, засвідченої нотаріально;

Картку із зразками підписів і відбитки печатки, у якій наводиться зразок підпису особи, якій засновниками надано право розпорядчого підпису.

Кошти на цей рахунок перераховуються засновниками( учасниками) для формування статутного фонду господарського товариства до його державної реєстрації як юридичної особи. Цей рахунок починає функціонувати як поточний тільки після одержання банком документів щодо державної реєстрації господарського товариства в установленому порядку. У разі відмови у державній реєстрації господарського товариства або в інших випадках, передбачених законодавством України, на підставі листа із зазначенням закриття рахунка, підписаного уповноваженою засновниками (учасниками) особою, кошти повертаються засновниками(учасниками), а рахунок закривається.

Якщо суб'єкт господарювання вже має в цьому банку поточний рахунок, тобто клієнт ідентифікований банком і справа сформована з юридичного оформлення рахунка, то відкриття нового поточного рахунка ( зокрема, поточного рахунка за спеціальним режимом використання, поточного рахунка в іноземній валюті) здійснюється за умови подання цим клієнтом заяви про відкриття поточного рахунка та засвідченої в установочному порядку картки із зразками підписів і відбитка печатки. Відокремлений підрозділ разом із цими документами також подає клопотання юридичної особи про відкриття поточного рахунку його відокремленому підрозділові.

Якщо суб'єкт господарювання вже має в цьому банку вкладний( депозитний) рахунок, то для відкриття поточного рахунку такому клієнту потрібно додатково подати заяву про відкриття поточного рахунку та картку із зразками підписів і відбитка печатки, засвідчену в установленому порядку.

Суб'єкт господарювання, що використовує найману працю і є платником страхових внесків, додатково подає копії відповідних документів, що підтверджують його реєстрацію у Пенсійному фонді України і Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. В іншому разі суб'єкт господарювання має зазначити, що він не використовує найману працю, у заяві про відкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова інформація".

Юридична особа може укласти із банком договір про відкриття рахунка фізичним особам для здійснення на їх користь певних виплат. Для цього спеціально уповноважений представник юридичної особи має пред'явити у банк паспорт, документ, що підтверджує його повноваження і подати:

Засвідчені копії документів, на підставі який банк може ідентифікувати юридичну особу ( її найменування, місцезнаходження, документи, що підтверджують державну реєстрацію, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, реквізити банку та номер рахунка);

Заяву про відкриття рахунка на користь фізичних осіб;

Перелік фізичних осіб із зазначенням прізвища, імені, по батькові та ідентифікаційного номера кожної особи;

Після відкриття зазначених рахунків фізичні особи можуть звертатися до банку, наприклад, для отримання грошей, або платіжної карти, пред'явивши банку документи, що дають змогу її ідентифікувати, та укласти з ним договір банківського рахунка. За потреби зазначені фізичні особи заповнюють картку із зразками підписів;

Карткові рахунки відкриваються для обліку операцій за платіжними картами. Платіжна картка - це спеціальний засіб платежу у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншої картки, що використовується для ініціювання переказу грошей з рахунка платника або з відповідного рахунка банку для оплати вартості товарів, послуг, перерахування грошей із своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання грошей у готівковій формі в касах банків, пунктах обміну іноземної валюти та через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених договором.

Відкриття карткових рахунків відбувається за тих самих умов і в тому самому порядку, що й поточних рахунків. Із перелічених вище документів не вимагають лише картку з зразками підписів. Така картка подається у разі, якщо за правилами відповідної платіжної системи(якою емітується картка) необхідне використання зразка підпису. Якщо картка із зразками підпису не оформляється, то у разі потреби( закриття рахунка, втрата або пошкодження карти) операція здійснюється за умови пред'явлення клієнтом паспорта або документа, що замінює його. Як зразок підпису у цьому разі використовується тільки підпис клієнта в договорі.

Якщо клієнт вже має рахунок в банку, то відкриття йому карткового рахунка здійснюється шляхом укладання договору на підставі заяви про відкриття поточного рахунка. Якщо правилами відповідної платіжної системи необхідне використання зразка підпису або є потреба у наданні права користування картковим рахункам іншим особам, то слід подати до банку нову картку зі зразками підписів.

Для відкриття депозитного рахунка юридичній особі слід подати такі документи:

Копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в уповноважених органах;

Копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення) засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально;

Копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

Копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі Державної податкової служби;

Копію документа про повідомлення Фонду соціального страхування щодо наміру відкрити депозитний рахунок, що засвідчується в установленому порядку ;

Якщо клієнт не є платником страхових внесків, він повинен обов'язково це вказати у депозитному договорі абр в довідці за довільною формою. Довідка підписується керівником і засвідчується печаткою юридичної особи.

Якщо в договорі банківського вкладу передбачено, що після закінчення терміну зберігання кошти перераховуються з депозитного рахунка з використанням платіжного доручення клієнта, то в такому разі на додаток до перелічених вище документів додається картка із зразками підписів і відбитка печатки.

При відкритті депозитного рахунка відокремленому підрозділу, який не має статуту юридичної особи, крім документів, зазначених у п.1,3,4 для відкриття депозитного рахунка юридичної особи слід подати:

Клопотання юридичної особи або органу приватизації( щодо структурних підрозділів, які відокремлюються під час приватизації) банку, в якому відокремлюється депозитний рахунок цьому підрозділу, про відкриття рахунка із зазначенням місцезнаходження юридичної особи, її ідентифікаційного коду, номера поточного рахунку та назви банку, в якому цей рахунок відкрито, назви органу Державної податкової служби, де юридична особа перебуває на обліку;

Копію положення про відокремлений підрозділ;

Копію документа, що підтверджує взяття цього відокремленого підрозділу на облік в органах Державної податкової служби;

Копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в органі виконавчої влади;

Копію довідки про внесення відокремленого підрозділу до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

Якщо відокремлений підрозділ розташований на території іншої територіальної громади, ніж юридична особа, що його створила, має окремий баланс, здійснює розрахунки з оплати праці самостійно і є платником страхових внесків, то цей підрозділ додатково до вищезазначеного переліку документів має подати копії відповідних документів, що підтверджують реєстрацію відокремленого підрозділу у відповідному органі Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Інформацію про те, що відокремлений підрозділ не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково зазначає це в депозитному договорі або в довідці в довільному порядку.

Якщо в договорі банківського вкладу передбачено, що після закінчення терміну зберігання кошти перераховуються з депозитного рахунка з використанням платіжного доручення клієнта, то в такому разі на додаток до перелічених вище документів додається картка із зразками підписів і відбитка печатки.

Рахунки для обліку коштів у розрахунках за конкретними операціями(акредитиви, розрахункові чеки, тощо) відкриваються підприємствами в банку, що їх обслуговує лише на підставі заяви про відкриття акредитива, заяви про перерахування коштів.[5]

Похожие статьи




Види рахунків в банках та порядок їх відкриття - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Предыдущая | Следующая