Класифікація грошових потоків за видами діяльності - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Грошові кошти, які одержує підприємець у результаті своєї діяльності, називаються грошовим потоком. Грошові надходження повинні мати постійний, динамічний характер. Це означає, що грошовий потік бажано мати безперервним. Поняття "грошовий потік" (Cash flow) включено у фінансову діяльність вітчизняних підприємців з іноземних джерел. Ознайомлення з науковими працями провідних учених-економістів показало, що існує значна кількість підходів до трактування грошового потоку як економічної категорії. Так, на думку Є. Ф. Брігхема, під грошовим потоком слід розуміти "...фактичні чисті готівкові кошти, які надходять у фірму протягом деякого визначеного періоду". Вітчизняні вчені-економісти В. А. Верба та О. А. Загородніх розширюють поняття грошового потоку, підкреслюючи, що це "...різниця між кількістю отриманих і витрачених грошей...". С. О. Москвін при визначеності грошового потоку обмежується поняттям різниці між грошовими надходженнями й витратами. При цьому звертається увага на існування декількох підходів до визначення грошового потоку.

Зауважимо, що російський учений-економіст І. Балабанов тлумачить грошовий потік, передбачаючи оборот грошей, який протікає безпосередньо в часі. При цьому автор звертає увагу на те, що система відношень, яка виникає при грошовому потоці, носить фінансовий характер.

В навчальному посібнику "Фінансовий менеджмент" грошовий потік - це надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів у результаті виробничо-господарської діяльності підприємств.

Чистий рух грошових коштів, отриманий при здійсненні операційної діяльності, у світовій практиці має назву "операційний Cash flow"; чистий рух коштів від інвестиційної діяльності - "інвестиційний Cash flow". Різниця між вхідними й вихідними потоками фінансової діяльності має назву "Cash flow від фінансової діяльності".

Досить предметно розкриває грошовий потік як категорію І. А. Бланк. На його думку, "...грошовий потік підприємства являє собою сукупність розподілених в часі надходжень та виплат грошових коштів, які генеруються його господарською діяльністю. Поняття "грошовий потік підприємства" є агрегованим і включає багато видів цих потоків, що обслуговують різні напрямки діяльності".[11]

Повне розкриття сутності поняття "грошовий потік" неможливе без проведення його класифікації.

Залежно від видів діяльності розрізняють грошові потоки від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.(табл.1.1.)

Операційна діяльність - це основна діяльність підприємства, яка пов'язана з виробництвом та збутом продукції (товарів, робіт, послуг), забезпечує основну частку доходу і є головною метою функціонування суб'єктів господарювання. Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності включає в себе надходження від: виручки від реалізації продукції, послуг, робі; амортизації основних засобів і нематеріальних активів; інші надходження від операційної діяльності; та витрати характер спрямування яких: собівартість реалізованої продукції, адміністративні витрати; витрати на збут; податки; інші операційні витрати Надходження та відтоки грошових потоків від операційної діяльності пов'язані з ефективністю виконання на підприємстві основних виробничо-комерційних функцій.

Таблиця 1.1 Види грошових потоків від здійснення господарської діяльності

Операційна діяльність

Інвестиційна діяльність

Фінансова діяльність

    - грошові кошти від продажу товарів, надання послуг; - грошові надходження від оренди, гонорарів, комісійних та інших доходів; - грошові платежі постачальникам за товари, послуги; - грошові платежі службовцям та від їх імені; -грошові надходження і платежі страховій компанії: страхові премії та позови, річні внески, інші страхові винагороди; - грошові виплати та компенсації податку на прибуток, якщо вони не пов'язані з інвестиційною чи фінансовою діяльністю; - грошові надходження та платежі за контрактами, укладеними з комерційною або торгівельною маркою; - відшкодування раніше списаних активів.
    - грошові платежі для придбання основних засобів, матеріальних та інших необоротних активів; - грошові платежі для придбання пайових чи боргових інструментів інших компаній та часток участі у спільних компаніях (крім еквівалентів грошових коштів і платежів, призначених для торгівельних платежів та комерційних цілей); - авансові грошові платежі та кредити (крім авансових платежів та кредитів, наданих фінансовими компаніями); -грошові відшкодування авансів і кредитів, наданих іншим сторонам (крім фінансових інститутів); - грошові платежі за терміновими контрактами, опціонами та свопами (крім випадків укладення контрактів з комерційною чи торгівельною метою або

Для фінансової діяльності).

    - грошові надходження від емісії акцій чи інших пайових інструментів; - грошові виплати власникам для придбання чи погашення акцій компанії; - грошові надходження від випуску незабезпечених облігацій, позик, векселів, забезпечених облігацій, закладних та інших короткострокових та довгострокових кредитів; - грошові погашення кредитних сум; - грошові платежі орендаря для зменшення заборгованості з фінансової оренди; - грошові надходження (платежі) від інвестицій в асоційовані, дочірні, спільні підприємства.

Фінансова діяльність включає надходження коштів в результаті одержання кредитів або емісії акцій, а також виплати, пов'язані з погашенням заборгованості за раніше отриманими кредитами і сплатою дивідендів. Ця діяльність спрямована на збільшення коштів для фінансового забезпечення операційної та інвестиційної діяльності.[10]

Інвестиційна діяльність підприємства пов'язана з певними видами надходжень (реалізація фінансових інвестицій, реалізація необоротних активів, реалізація майнових комплексів, дивіденди, відсотки) та витрат (придбання фінансових інвестицій, необоротних активів та майнових комплексів, надання позик іншим підприємствам) Віднесення руху коштів до відповідної групи залежить в першу чергу від характеру господарської діяльності підприємства. Наприклад, інвестиції в цінні папери зазвичай є інвестиційною діяльністю підприємства, але є основною (операційною) діяльністю інвестиційної компанії. Якщо одна операція включає суми коштів від декількох видів діяльності, то ці суми необхідно розподіляти між відповідними видами діяльності. Наприклад, погашення основної суми боргу підприємство відображає у складі фінансової діяльності, а виплату відсотків - у складі операційної діяльності [12].

Похожие статьи




Класифікація грошових потоків за видами діяльності - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Предыдущая | Следующая