Синтетичний та аналітичний облік грошових коштів на поточних рахунках в національній(іноземній) валюті - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

На фермерському господарстві "Надія" діє журнально-ордерна форма з використання Microsoft Office Excel для спрощення і зручності ведення бухгалтерського обліку.

Журнально-ордерна форма обліку є найбільш прогресивною серед інших форм, заснованих на ручному опрацюванні облікової інформації. Вона грунтується на застосуванні системи накопичувальних і нагромаджувальних облікових регістрів - журналів-ордерів і допоміжних відомостей до них. Хронологічний і систематичний запис у журналах-ордерах поєднується в журнала-ордерах. Звідси походить і назва цих регістрів. Вони одночасно є журналами, в яких здійснюються записи в хронологічному порядку, і ордерами, оскільки місячні підсумки журналів-ордерів за кореспондуючими рахунками замінюють меморіальні ордери. Основними регістрам бухгалтерського обліку при журнально-ордерній формі являються журнали-ордери, які побудовані за кредитовою ознакою. У них всі господарські операції записують по кредиту одного або декількох синтетичних рахунків в розрізі рахунків, що кореспондують з ними по дебету. Записи господарських операцій в журнали-ордери здійснюють на підставі первинних документів за шаховим принципом, тобто за один робочий прийом суму господарської операції записують одночасно по дебету і кредиту кореспондуючих рахунків. Це забезпечує можливість значного скорочення облікових записів. При цьому кредитові обороти по кожному синтетичному рахунку збираються в одному журналі-ордері, а дебетові обороти по конкретному рахунку знаходять відображення в тих журналах - ордерах, у яких роблять записи на рахунках, що кореспондують з дебетом даного рахунка.

За синтетичними рахунками, які мають велику номенклатуру об'єктів обліку та значну кількість щомісячних записів господарських операцій, аналітичний облік ведуть в допоміжних відомостях і виробничих звітах, підсумки яких потім переносять в журнали-ордери. Відомості побудовані, в основному, за дебетовою ознакою. В деяких журналах-ордерах поєднується синтетичний облік з аналітичним.

Журнали-ордери призначені для відображення взаємопов'язаних та однорідних за економічним змістом операцій, тому в деяких з них записують операції за кількома синтетичними рахунками. В цьому випадку для кожного з них виділено окремий розділ.

Записи в облікових регістрах здійснюють в міру надходження документів або підсумками за місяць. На документах, дані яких включені в журнали-ордери, відомості, реєстри і аркуші-розшифровки, зазначають номери відповідних регістрів і порядкові номери записів в них (номер рядка). За документами, які відображені в регістрах загальним підсумком, номер регістру і номер запису вказують на окремому аркуші, який прикріплюєтьсяьдо зброшурованих документів.

Суми, що відносяться в дебет рахунків, аналітичний облік за якими ведуть в інших журналах-ордерах, відомостях тощо при потребі групують в необхідному розрізі в аркушах-розшифровках. Записи в них здійснюють за даними документів, підсумками за день або більш тривалий період, а в необхідних випадках - на підставі окремих документів з коротким поясненням змісту операцій. По закінченні звітного місяця заповнені аркуші - розшифровки передають працівнику бухгалтерії, який веде відповідні журнали-ордери або відомості.

В кінці місяця підсумкові дані кредитових оборотів з журналів-ордерів переносять в Головну книгу, про що роблять відповідні позначки про це. Облікові регістри обов'язково підписують виконавець і головний бухгалтер. Головна книга є систематичним регістром синтетичного обліку. Вона призначена для щомісячного узагальнення даних поточного обліку, взаємної перевірки записів по рахунках синтетичного обліку і складання балансу. Для кожного синтетичного рахунка в Головній книзі відводять окрему сторінку, а для запису місячних оборотів журналів-ордерів - окремий рядок.[5]

Типова схема записів при журнально-ордерній формі має такий вигляд (схема 2.1)

Схема 2.1 Схема облікових записів при журнально-ордерній формі

На фермерському господарстві "Надія" схема записів по обліку грошових коштів на поточних рахунках в національній валюті має інший вигляд (схема 2.2). Для спрощення обліку і зручності користування на підприємстві використовують Microsoft Office Excel, а саме формують журнал реєстрації господарських операцій, журнал-ордер та відомість через програму.

Для контролю за наявністю і рухом грошових коштів на поточному рахунку та інших рахунках в банку банк видає підприємству виписку банку. Виписка банку( додаток З) - це особовий рахунок підприємства, який складається в 2-х екземплярах: 1-й - в архів банку, 2-й - видається підприємству разом з підтверджуючими первинними документами. В нашому випадку, це виписка "Райффайзен банк Аваль"(Додаток Н). Особливістю виписок банку є те, що вони будується за дзеркальним принципом. Розшифровувати її слід справа вліво, тобто банківський кредит необхідно читати як дебеті, навпаки, банківський дебет читати як кредит.

Схема 2.2 Схема запису банківських операцій за журнально-ордерною формою в ФГ "Надія"

На ній зазначено дату, номер документа, короткий зміст операцій і суму записів по дебету і кредиту, а також залишок коштів на початок і кінець звітного періоду. По дебету у виписці банку буде показано суму коштів, яку списано з поточного рахунка, а по кредиту - зараховано на нього. Виписка обов'язково подається на перше число кожного місяця. Вона перевіряється підприємством з точки зору відповідності її доданим документам; при цьому встановлюється, чи всі записи належать до підприємств-власників рахунку. Виписка є основою для записів у реєстрах.

Для обліку наявності та руху грошових коштів, які знаходяться на поточному рахунку в банку і які можуть бути використані для поточних операцій призначено активний балансовий рахунок 31.311 "Поточні рахунки в національній валюті" : По дебету цього рахунка відображається надходження грошових коштів, а по кредиту їх використання.

До даного рахунка на підприємстві відкриті три аналітичні рахунка:

    31.311.1 АТ Райффайзен банк Аваль 31.311.2 Спецрахунок 31.311.5. АТ Укрексімбанк

Таким чином, в табл.2.10 представлено зміст типових господарських операцій, що проводяться в господарстві і впливають на зміну залишків на поточному рахунку.

Таблиця 2.10 Типова кореспонденція рахунків з обліку грошових коштів на поточних рахунках в банку

№ п/п

Зміст господарських операцій

Кореспондуючі рахунки

Дт

Кт

1

Надходження від покупців виручки від реалізації продукції, робіт та послуг

311

36

2

Зарахована готівка, яка надійшла 3 каси

311

301

3

Надійшов аванс від покупців

311

681

4

Погашення дебіторської заборгованості

311

377

5

Надійшло відшкодування збитків від надзвичайних подій

311

751

6

Надійшли кошти від органів соціального страхування

311

655

7

Одержано позику банку

311

50, 60

8

Одержано по чеку готівку

301

311

9

Перераховано аванс на відрядження

372

311

10

Здійснено розрахунки з постачальниками і підрядниками

631

311

11

Перераховані платежі в бюджет

641

311

12

Погашена заборгованість кредиторам

685

311

13

Проведено передоплату постачальникам

371

311

Для порівняння представимо кореспонденцію рахунків з обліку грошових коштів на поточних рахунках в банку ФГ "Надія". У таблиці 2.11. показано зміст найбільш поширених господарських операцій ФГ "Надія" які впливають на зміну залишків за поточним рахунком і відповідні кореспондуючі рахунки.

Таблиця 2.11 Кореспонденція рахунків з обліку операцій на поточному рахунку в національній валюті ФГ "Надія" за лютий 2016р.

П/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума,

Грн

Дебет

Кредит

1

2

3

4

5

1.

Плата за землю згідно з договором емфівтезису, для зарахування на картку Кіт Катерини Григорівни

37 373 105

31 311 1

38 479

2.

Оплата згідно рахунка - фактури

(в т. ч. ПДВ)

63 631 120

31 311 1

20 000

3.

Податок з доходів найманих громадян за січень 2016р. В бюджет перераховано повністю

64 641

31 311

1 035, 61

4.

Заробітна плата за січень 2016р. Податки перераховано повністю

66 661

31 311

5 530,92

5.

Профспілкові внески за січень 2016р.

68 683 148

31 311 1

378

6.

Комісія банку за безготівкове зарахування коштів на карткові рахунки ( без ПДВ)

92 25

31 311 1

41,48

7.

Погашення відсотків згідно кредитного договору

92 31

31 311 1

53 497,3

На другому етапі фінансового обліку усі бухгалтерські проводки записуються в журнал реєстрації господарський операцій, який називається "Виписка з журналу проведень"(Додаток П). Журнал реєстрації господарських операцій містить в собі інформацію про дату проведення операції, її зміст, кореспондуючі рахунки та суми проведених операцій. У журнал заносяться усі проводки, які були здійснені у поточному місяці. Записи здійснюють по мірі надходження виписок банку після їх опрацювання.

На третьому етапі формуються регістри бухгалтерського обліку. Із журналу реєстрації господарських операцій данні переносяться в регістри синтетичного та аналітичного обліку. Регістром синтетичного обліку є журнали-ордери по кожному аналітичному рахунку. (Додаток Р). Журнал-ордер формується за поточний місяць і містить підсумки оборотів по кредиту по кожному з кореспондуючим рахунком і всього за місяць. Наприклад, в ФГ "Надія" кредитовий оборот на рахунку 31.311.1. за лютий 2016р. становить 9 217 тис. грн. Відомість по рахунку 31.311.1 є регістром аналітичного обліку(Додаток С) складається за поточний місяць і містить інформацію про дебетовий оборот на рахунку 311. Відомість має початкове сальдо. Кінцеве сальдо обороту по дебету на рахунку 31.311.1 дорівнює 8 838 грн. 92 коп. . У відомості визначають залишок на перше число наступного за звітним місяця, що має відповідати наведеному у виписці банку за останній день місяця.

Після звірки з іншими регістрами оборот за кредитом по рахунку 31 311 "Рахунки в банках" із Журналу-ордера переносять у Головну книгу в колонку "Оборот по кредиту". Одночасно суми, що складають цей оборот, записують за дебетом відповідних кореспондуючих рахунків у Головній книзі в розділ "Обороти по дебету".

ФГ "Надія" має спецрахунок 31.311.2.

З 01.02.15р. ПДВ слід сплачувати зі спеціальних електронних рахунків. Електронний рахунок - це рахунок відкритий платнику податку в казначействі на який таким платником перераховують кошти з власного поточного рахунку в сумі необхідній для досягнення розміру на яку платник податку має право зареструвати податкові накладні та сплатити до бюджету узгодженні суми податкових зобов'язань. Сума ПДВ залишаться у розпорядженні сільськогосподарського товаровиробника у певному розмірі, якщо сільськогосподарський товаровиробник має пільги з ПДВ. Залежно від операцій, які здійснюються сільськогосподарським товаровиробники позитивна різниця між податковим зобов'язанням та податковим кредитом звітного періоду розподіляється в 2016р. в такому співвідношенні:

    1). За операціями із сг товарами, послугами (крім зернових і технічних культур) та продукції тваринництва( 50% до бюджету, решта - зараховується на спеціальний рахунок. 2). За операціями із зерновими і технічними культурами - 85% в бюджет, 15%- підприємству. 3). За операціями продукції тваринництва: 20%-до державного бюджету, 80%- на спец рахунок підприємства.

Поточний рахунок в іноземній валюті відкривається суб'єкту господарювання для зберігання грошей і проведення розрахунків у межах законодавства України в безготівковій та готівковій іноземній валюті для здійснення поточних операцій, визначених законодавством України, та для зарахування, використання і погашення кредитів в іноземній валюті.

Після надання необхідних документів працівник банку перевіряє їх і оформляє розпорядження на відкриття рахунка.

Для здійснення банківських операцій за валютним рахунком використовуються загальноприйняті і вище розглянуті банківські документи і такі документи як:

Технічна документація - технічні паспорти машин і обладнання;

Товарно-супровідні документи - сертифікат про якість товару, відвантажувальна специфікація, комплектувальна відомість;

Транспортна, експедиторська і страхова документація - транспортна накладна, багажна накладна;

Складська документація - приймальний акт на експортний товар;

Митна документація - валютна митна декларація, сертифікат про походження товару, довідка про оплату митного збору і відповідних податків;

Розрахункова документація - рахунок-фактура, розрахункова специфікація;

Банківська документація - заява про переказ валюти, доручення на розподіл експортної виручки, виписки операцій за валютним рахунком, меморіальні ордера.

Облік зовнішньоекономічної діяльності ведеться в єдиній грошовій одиниці, яка діє на території України (гривня), в сумах, що визначається шляхом перерахування іноземної валюти за ринковим курсом Національного банку України на дату здійснення операції.

Бухгалтерський облік наявності і руху іноземної валюти ведеться на рахунку 31 "Рахунки в банках", аналітичний облік за яким організовується за кожним з відкритих у банках рахунків для збереження коштів в іноземних валютах. До рахунка 31 "Рахунки в банках" відкриваються субрахунки:

    312 "Поточні рахунки в іноземній валюті"; 314 "Інші рахунки в банку в іноземній валюті"..

Таблиця 2.12 Кореспонденція рахунків з обліку операцій на поточному рахунку в іноземній валюті

Пор. №

Зміст операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

1

2

3

4

1

Повернута невикористана валюта на валютний рахунок

312

302

2

Перераховано 75% валюти з транзитного валютного рахунка на рахунок Міжбанківської валютної біржі для продажу на біржовому ринку

312

314

3

Зарахована на валютний рахунок іноземна валюта

312

333

4

Списана з валютного рахунка іноземна валюта для продажу

334

312

5

Перераховано з валютного рахунка підприємства в погашення заборгованості постачальникам і підрядникам за поставлені за імпортом товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги

632

312

6

Відображено в складі витрат поточного періоду різниця між вартістю валюти, придбаної за курсом придбання і вартістю валюти, розрахованої за валютним курсом на момент зарахування валюти на валютний рахунок

945

312

Записи за субрахунком 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті" проводяться на підставі виписок банків та розрахунково-платіжних документів, за якими одержано або сплачено суми в іноземних валютах.

Позитивні курсові різниці підприємства відображуються на субрахунку 714 "Дохід від операційної курсової різниці". Позитивну різницю записують за дебетом субрахунка 312 і кредитом субрахунка 714. Негативні курсові різниці відображуються за дебетом субрахунка 945 "Втрати від операційної курсової різниці" і кредитом субрахунка 312.

Курсові різниці за залишками придбаної для виконання зобов'язань перед нерезидентами іноземної валюти показують також на рахунку на відповідних субрахунках рахунків 71 або 94.

У таблиці 2.12 наведено кореспонденцію рахунків з обліку валютних коштів

Облік операцій за субрахунком 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті" ведуть в окремому примірнику Журналу-ордера № 2 с.-г. та відомості. Записи в журналі-ордері здійснюються в міру надходження виписок банку після їх перевірки з документами. Суми з кожної опрацьованої виписки записують в журнал-ордер підсумками з деталізацією сум по кореспондуючих рахунках.

Наприкінці звітного періоду в Журналі-ордері № 2 с.-г. та відомості підраховують підсумки оборотів у кореспонденції з іншими рахунками і визначають залишок на 1-ше число наступного за звітним місяця, що повинен дорівнювати залишку, наведеному у виписці банку за останній день місяця. Обороти за кредитом субрахунка 312 Журналу-ордера № 2 с.-г. переносять у Головну книгу в колонку "Обороти за кредитом". Одночасно суми, що складають цей кредитовий оборот записують за дебетом відповідних кореспондуючих рахунків у Головній книзі у розділі "Обороти за дебетом". Аналітичні рахунки для кожного виду валюти відкривають у Журналі-ордері № 2 с.-г. та відомості. Залишок на початок кожного місяця за всіма аналітичними рахунками субрахунка 312 повинен дорівнювати залишку, наведеному у Головній книзі.

ФГ "Надія" не веде розрахунки в іноземній валюті.

Похожие статьи




Синтетичний та аналітичний облік грошових коштів на поточних рахунках в національній(іноземній) валюті - Облік грошових коштів на поточних рахунках в банку

Предыдущая | Следующая