Ціноутворення на підприємствах харчування - Ціноутворення і калькуляція на підприємствах харчування

Ціна - це грошове вираження вартості товару. В умовах товарного виробництва і обігу продукти праці виробляються і реалізуються як товар. Ціна кожного окремого товару не обов'язково співпадає з їх споживчою вартістю: вона може відхилятися в більшу чи меншу сторону від вартості товару в залежно від попиту на нього.

Ціна повинна виражати інтереси як виробників, так і споживачів товарів: виробнику забезпечувати відшкодування витрат з певним прибутком, а споживачу - економічну вигоду від експлуатації даного товару.

Ціна виконує різні економічні функції: облікову, розподільчу, стимулюючу і регулюючу.

Облікова функція ціни забезпечує еквівалентність обміну, тобто виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) при інших рівних умовах забезпечує відшкодування витрат на виробництво і реалізацію, а також створення прибутку в розмірі, необхідному для розвитку підприємства. Дану функцію ціна виконує завжди. Основний зміст цієї функції - бути вимірювачем затрат суспільної праці.

Розподільча (або перерозподільна) функція ціни полягає в розподілі доходу між виробником і споживачем. Якщо ціна товару вище його споживчої вартості, то виробник компенсує свої витрати і отримує прибуток. Якщо ціна нижча вартості, то виробник працює зі збитком. Споживач, використовуючи продукцію, також має рівну економічну вигоду. Отже, розподільча функція ціни визначає напрям розподілу - на користь виробника або споживача.

Стимулююча функція ціни полягає в тому, що її підвищення на ринку стимулює підприємства до випуску прогресивних і дефіцитних видів продукції, а зниження - до зняття з виробництва застарілої продукції. Дана функція забезпечується балансуванням попиту і пропозиції. У випадку, якщо немає можливості досягти відповідності попиту і пропозиції шляхом зміни обсягу виробництва або це економічно недоцільно, використовується інструмент ціни.

Функції цін взаємопов'язані і створюють єдину систему, хоча їх дія взаємоперекривається, чим пояснюється складність практичного ціноутворення.

Склад і структура ціни, а відповідно і послідовність її формування залежать від значної кількості факторів, таких як вид продукції, умови придбання та реалізації, вплив податкового законодавства тощо.

Крім того, ціна залежить і від наступних положень:

    - вітчизняна це продукція чи імпортована; - вітчизняна продукція, яка реалізується на території України, чи призначена для експорту; - продукція, яка оподатковується податком на додану вартість, та не оподатковується; - підакцизна продукція, чи продукція, з якої не сплачується акциз; - продукція, придбана на бартерних умовах, чи за грошові кошти; - продукція, придбана за національну чи іноземну валюту тощо.

Залежно від цього відбувається формування цін.

Похожие статьи




Ціноутворення на підприємствах харчування - Ціноутворення і калькуляція на підприємствах харчування

Предыдущая | Следующая