Підрозділ 2.4 Автоматизація аналітичного і синтетичного обліку - Загальні принципи та особливості організації інформаційних систем обліку на малих підприємствах

Для отримання детальнішої інформації про наявність і рух засобів підприємства ведеться аналітичний облік. Сама можливість ведення аналітичного обліку і кількості його можливих розрізів по одному рахунку визначається у процес конфігурування програми.

У програмі 1С: Бухгалтерія версії 7.7 аналітичний облік організовується за допомогою спеціального механізму "субконто". Під видом субконто розуміють сукупність однотипних суб'єктів аналітичного обліку.

Ведення аналітичного обліку по конкретному рахунку визначається налагодженням субконто, що задається у плані рахунків. Якщо для рахунку ведення аналітичного обліку задано за допомогою набору видів субконто, то такий аналітичний облік називається багаторівневим. Підприємство "МЕТ-ЕКСПО" у своїй діяльності використовує такі основні види субконто: місця зберігання, необоротні активи, партії, матеріальні цінності, контрагенти, види витрат, співробітники, види діяльності.

До журналів у 1С можна звернутися застосувавши:

    - піктограму, - команду "Журнали проводок (операцій або повний)", з пункту "Журнали" головного меню, - команду "Журнали проводок(операцій або повний)" з пункту "Операції" головного меню.

Інформацію у журналах можна отримати за допомогою:

    - кнопки Друк руху, що створює список проводок виділеного документа, - кнопки Дерево, яка формує дерево документів, що підпорядковані даному журналу (додаток 34)

Перегляд та редагування введених у програму документів та операцій можна здійснювати як у загальних журналах, так і по ділянках обліку. Особливістю журналів є те, що їх не можливо роздрукувати у тому вигляді, яким він представлений на екрані.

Основним пунктом автоматизації аналітичного і синтетичного обліку у програмі 1С версії 7.7 є журнали. Для журналів призначено окремий пункт головного меню, що містить список усіх доступних у 1С:Бухгалтерія журналів:

    - договори - рахунки вхідні - рахунки-фактури - прибуткова накладна - видаткова накладна - роздріб - банк - каса - книга придбання - книга продажу - повернення - виробництво - зарплата - склад - авансові звіти - введення залишків - валютні операції - необоротні активи і МШП - фінансові результати - вибір замовлень - повний журнал - журнал проводок - журнал операцій

Журнали проведень, операцій і повний журнал відокремлені у нижній частині списку. Решта журналів списку відображають окремі ділянки обліку і містять відповідні документи.

Повний журнал містить усі введені в програму документи, у ньому можна відшукати або створити будь - який документ незалежно від розділу обліку, до якого він належить.

Журнал проведень є обов'язковою частиною програми, усі бухгалтерські проведення, які виконує програма, відображені у цьому журналі; кожне з них прив'язане до операції або до документа. Всі проведення у журналі мають такі реквізити: дату, номер (документа або операції), номер проведення, рахунок по дебету, субконто по дебету (не більше трьох), рахунок по кредиту, субконто по кредиту (не більше трьох), валюта, курс валюти, кількість, валютна сума, сума, коментар проведення, зміст операції, номер журналу. Головна особливість зовнішнього вигляду вікна журналу проведень у тому, що кожне проведення журналу займає три рядка.

Журнал операцій призначений для роботи зі списком операцій, тому від розділений на два вікна: список операцій із зазначенням номера, назви документа, дати, суми та її стислого змісту; список проведень, що належать активній у даний момент операції. Вікно зі списком проведень аналогічне журналу проведень і містить ті ж самі реквізити, але він розділений на два вікна: список операцій і список проведень.

Хоча типові операції не використовуються у конфігурації для українського законодавства, але вони дають змогу бухгалтеру доповнити конфігурацію відповідно до своїх потреб без звернення до технічних фахівців. Список типових операцій програми 1С:Бухгалтерія можна викликати:

    - за допомогою команди Типові операції з пункту Операції головного меню; - відповідної кнопки на панелі інструментів.

На панелі інструментів містяться такі ж самі кнопки, як у довідниках, групи типових операцій, що значно спрощує налагодження типових операцій. Якщо типову операцію використовують для введення бухгалтерських операцій, то для операції, яку вводять, відповідно до шаблону, будуть автоматично створені проведення.

У процесі своєї господарської діяльності підприємство "МЕТ-ЕКСПО" використовує типові бухгалтерські проведення (табл.2.3)

Таблиця 2.3

Типові господарські операції малого підприємства "МЕТ-ЕКСПО"

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

1.

Нарахована зарплата

92

661

2.

Надійшли кошти на розрахунковий рахунок від покупців за матеріальні цінності

311

361

3.

Надійшли кошти на розрахунковий рахунок від засновника

311

46

4.

Оплачено постачальникам за отримані матеріальні цінності

631

311

5.

Сплачено з розрахункового рахунка податки і платежі до бюджету

641

311

6.

Сплачено з розрахункового рахунка внески до пенсійного фонду і ФСС

65

311

7.

Перераховано з розрахункового рахунка кошти іншим кредиторам за комунальні послуги, зв'язок, оренду

685

311

8.

Відвантажено брухт покупцеві

361

702

9.

Нараховано ПДВ

702

641

10.

Відображено собівартість реалізації

902

28

11.

Списано дохід на фінансовий результат

702

791

12.

Списано витрати на фінансовий результат

791

902

13.

Видано аванс на господарські потреби

372

301

14.

Придбано підзвітною особою запаси, МШП

20,22

372

15.

Придбано основні засоби

152

631

16.

Нараховано ПДВ

641

631

17.

Зараховано основні засоби на баланс підприємства

10

152

18.

Нарахована амортизація на основні засоби

91,92

131

19.

Списання зносу основних засобів при вибутті

131

10

20.

Списується залишкова вартість основних засобів при вибутті

972

10

21.

Відображається продажна вартість основних засобів разом з ПДВ

377

742

22.

Нараховано ПДВ від залишкової вартості основних засобів

742

641

23.

Списання витрат на фінансовий результат

793

972

24.

Списано дохід на фінансовий результат

742

793

25.

Нараховано амортизацію на нематеріальний актив

92

133

26.

Надійшов від постачальника брухт

28

631

27.

Нараховано ПДВ

641

631

28.

Виплачено зарплату

661

301

29.

Утримання із заробітної плати у пенсійний фонд і фонди соціального страхування

661

65

30.

Утримання із заробітної плати податку з доходів фізичних осіб

661

641

Похожие статьи




Підрозділ 2.4 Автоматизація аналітичного і синтетичного обліку - Загальні принципи та особливості організації інформаційних систем обліку на малих підприємствах

Предыдущая | Следующая