Формування вільних відпускних цін з ПДВ - Ціноутворення і калькуляція на підприємствах харчування

Податок на додану вартість с частиною новоствореної вартості, яка сплачується до Державного бюджету на кожному етапі виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг. Реалізація продукції (робіт, послуг) підприємствами проводиться за цінами, збільшеними на суму ПДВ. Податок на додану вартість на матеріальні ресурси, основні засоби та нематеріальні активи, що використовуються для потреб основної діяльності з виготовлення продукції, нe звільненої від ПДВ, до витрат підприємства не відноситься. ПДВ включається в ціну продукції за встановленою ставкою до оподатковуваного обороту.

Формування вільних відпускних цін з ПДВ починається з визначення повної собівартості продукції, що складається з сукупності наступних груп витрат (елементів собівартості):

    - матеріальні витрати; - витрати на оплату праці; - відрахування на соціальні заходи; - амортизаційні відрахування; - інші витрати.

Для визначення ціни реалізації продукції підприємства без ПДВ необхідно до повної собівартості додати певний рівень рентабельності (прибутку). Після цього, до ціни реалізації продукції додається сума ПДВ, таким чином, визначається ціна реалізації з урахуванням цього податку.

Відповідно відпускна ціна виробника на всі види продукції, крім монопольної та високорентабельної, розраховується за формулою:

Цр = Сп + Пр + ПДВ,

Де:

Цр -- ціна реалізації одиниці продукції виробником;

Сп -- повна собівартість одиниці продукції;

Пр -- прибуток від реалізації одиниці продукції;

ПДВ -- сума податку на додану вартість.

Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету виробником продукції, визначається як різниця між сумою податку, одержаною від покупця при реалізації продукції, і сумою ПДВ, сплаченою постачальникам за матеріальні ресурси, послуги, основні засоби, нематеріальні активи.

Похожие статьи




Формування вільних відпускних цін з ПДВ - Ціноутворення і калькуляція на підприємствах харчування

Предыдущая | Следующая