Патріотичне виховання молоді. Ростимо патріотів України З досвіду роботи Донецької обласної бібліотеки для юнацтва, О. Козенко, головний бібліотекар Донецької ОЮБ - Революція у бібліотечній справі

О. Козенко, головний бібліотекар Донецької ОЮБ

Донецька обласна бібліотека для юнацтва вже четвертий рік працює за програмою патріотичного виховання молоді "Надії майбутнього".

Мета програми - створення Центру патріотичного виховання підростаючого покоління на базі юнацької бібліотеки. Це дає можливість об'єднати зусилля організацій міста, які працюють у цьому напрямку, розширити інформаційні ресурси бібліотеки, вивчати та узагальнювати досвід роботи бібліотек області.

Аудиторія, з якою працює бібліотека, - старшокласники загальноосвітніх шкіл, учні ліцеїв "Інтелект" та "Меркурій", ліцею автомобільного транспорту, гірничого ліцею, шкіл мистецтв, студенти юридичного інституту, військовослужбовці строкової служби.

Програма "Надії майбутнього" складається із циклів, кожний з яких розрахований на рік і має свою назву. Цикли розкривають такі теми: підготовка юнаків до військової служби, знайомство з найкращими взірцями сучасної української літератури та мистецтва, поглиблене вивчення історії країни, краю.

Основна тема циклу 2008 року - 65-та річниця визволення Донбасу від німецько-фашистських загарбників. Тема не нова, але зустрічі й знайомства розкривають її з іншого боку, надають можливість перегорнути нову трагічну сторінку в літописі війни.

Завжди визнавалося, що рівень моральності визначається ставленням до старшого покоління. Тому бібліотекарі допомагають виховувати у юнаків та дівчат відчуття вдячності, гордості й поваги до подвигу народу, що відстояв свою Вітчизну. У роботі з молоддю необхідно об'єднати елементи емоційні й інтелектуальні, залучити весь спектр художньої, науково-пізнавальної, історичної, документальної літератури, аудіо-, відео-матеріалів, електронних продуктів, що є тільки тлом міжособистісного спілкування. Ані книга, ані фільм про війну не зможуть замінити живу розповідь очевидця, а причетність до подвигу, глибокі людські переживання залишають слід в душі на все життя.

Зустріч "Незгасиме полум'я душі", присвячена Дню партизанської слави, відбулася в ЗОШ № 44 м. Донецька. У роки Великої Вітчизняної війни в приміщенні школи розташовувалася тюрма. Однією із заарештованих була Ольга Чистюхіна - розвідниця, яка підтримувала зв'язок партизанського загону В. Д. Авдєєва-Донського зі Штабом партизанського руху Південного фронту. Її було страчено 5 вересня 1943 року, за кілька днів до визволення Донецька. Її син, Олег Щукін, що мешкає у Харкові, багато років приїздить у цей день до школи, де відкрито пам'ятну дошку з фотографією Ольги Чистюхіної. У цьому році він привіз до школи свою родину - дружину, дочку, онуків, тітку, - щоб вони теж вклонилися героїні, побачили, як школа шанує пам'ять його матері.

Програма патріотичного виховання молоді "Надії майбутнього" знайшла підтримку в Донецькій облдержадміністрації і з 2005 року входить окремим розділом у план заходів ушанування ветеранів Великої Вітчизняної війни.

Завдяки цьому юнацька бібліотека мала змогу ввести таку форму роботи, як автобусні літературно-краєзнавчі екскурсії пам'ятними місцями Донеччини, та залучати до виїзних екскурсій різні категорії читачів.

Маршрути літературно-краєзнавчих екскурсій "Ви наше безсмертя і гордість, солдати" на Савур-Могилу разом із учасниками штурму (Шахтарський р-н), "Пам'ятає врятований Донбас: маршрутом визволителів" (Слов'янський р-н), "Нескорені", "Відкрию місто заново...", "Партизанська Петрівка" (Донецьк) складалися на основі спогадів ветеранів війни, учасників донецького підпілля й партизанського руху, художньої та документальної літератури, наявної в фонді бібліотеки.

Під враженням екскурсій було розроблено декілька методичних видань: "Відкрию місто заново..." (2006), "Молода гвардія Донбасу" (2007), а досвід роботи бібліотек області був висвітлений у збірнику "Служіння людям - служіння Вітчизні" (2006). Самостійна робота юнаків з літературою надає їм навички дослідників; формує риси характеру, які стануть у нагоді в житті, незважаючи на те, яку професію вони оберуть; допомагає краще пізнати історію країни, рідного краю.

Працівники і користувачі юнацької бібліотеки разом з представниками ветеранських організацій і облдержадміністрації неодноразово брали участь в автоагітпоходах місцями бойової слави Донеччини.

6 вересня 2008 року відбувся автоагітпохід "65-ій річниці визволення Донбасу присвячується". Автоколона, виїхавши із Донецька, прямувала до Слов'янська, де представники делегації біля пам'ятника загиблим героям запалили вогонь від факела, який вони отримали на кордоні від луганської делегації. Потім автоколона зі смолоскипом рушила маршрутом Краматорськ - Дружківка - Костянтинівка - Донецьк. У кожному місті запалювався вогонь біля пам'ятників і відбувалися мітинги. Захід відбувався у вихідний день, але був чітко організованим, а населення - активним: всюди автоколону щиро вітали, ветеранам говорили слова шани і подяки, згадували тих, хто відбудовував і піднімав Донбас з руїн.

Участь сучасної молоді в таких масштабних заходах допомагає їй відчути єдність з тими двадцятирічними, які здійснили подвиг. Вони назавжди залишилися в пам'яті рідних, друзів, земляків - усіх, хто їх знав особисто і прагне поділитися спогадами.

Ми живемо в країні, яка має багату і цікаву історію. За допомогою значних інформаційних ресурсів, наявних у бібліотеці, вона може відтворити шлях, який пройшла наша батьківщина, зробити помітний внесок у залучення молоді до вивчення рідного слова, історії, сучасного життя країни.

Невід'ємною частиною української історії є доба козацтва. Звертання до козацьких традицій слугує ефективним засобом формування національно свідомого громадянина України.

Методико-бібліографічні матеріали "Козацька доба України" (2007) - порівняно нове видання Донецької ОЮБ, що містить багаторічний досвід роботи щодо залучення юнацтва до літератури, присвяченої козацькому руху. У збірнику міститься і історія козацтва на Україні, і огляд діяльності сучасних козацьких організацій. Але основна мета видання - за допомогою конкурсних програм і вікторин привернути увагу юнацтва до класичної і сучасної літератури, присвяченої козацтву.

Збірник "Козацька доба України" призначений бібліотекарям, викладачам, студентам - усім, хто формує патріотизм і національну гідність підростаючого покоління. Видання отримало підтримку і позитивні відгуки від представників Українського реєстрового козацтва.

Юнаки - аудиторія, уважність якої важко утримати, якщо їх не зацікавити. Треба придумати, знайти щось таке, що може їх заінтригувати, підштовхнути до дослідницького пошуку, перечитування літератури.

Тому хочеться зупинитися ще на одному заході, який став у нас подією і спонукав до підготовки нової збірки.

У межах місячника дитячої та юнацької книги "Весняний книжковий бум" у Донецькій обласній бібліотеці для юнацтва відбувся літературно-музичний вернісаж "Два Кобзарі". Його мета - ознайомити читачів з літературною та художньою творчістю двох Кобзарів-символів України: (музиканта і співця Остапа Вересая, відомого кобзаря XIX століття, та Тараса Шевченка, поета, письменника, драматурга і художника, якого український народ називає "Кобзарем"); з кобзарством як явищем; з народними музичними інструментами; з народним художнім мистецтвом. Це потребує глибокого знання літературних, фактографічних, документальних та інших джерел.

Знайомство з темою для учасників вернісажу "Два Кобзарі" відбулося заздалегідь за допомогою експрес-форм: коротких бесід та оглядів літератури. Захід мав підтримку друкованими малими формами: афішами, буклетами, книжковими закладками, невеличкими рекомендаційними списками.

Літературно-музичний вернісаж як комплексний захід складався з декількох різних сторінок, які плавно переходили одна в іншу. Це значно ефективніше, тому що дає можливість об'єднати форми індивідуального, групового та масового впливу на читача, дозволяє бібліотекарю перевірити результативність своєї роботи.

Учасники заходу ознайомилися з виставкою образотворчого мистецтва "У твоєму імені живу..." учнів Донецької школи мистецтв № 5, з книжковою виставкою "Два Кобзарі", брали участь у конкурсах знавців народної творчості, творчості Т. Г. Шевченка, у музичній вікторині, прослухали народні пісні у виконанні сучасних рок-гуртів.

Інформація про захід прозвучала на обласному радіо, була розміщена на шпальтах обласної газети "Донеччина", висвітлювалася на телебаченні, завдяки чому з художньою виставкою змогли ознайомитися мешканці та гості міста. Робота викладачів школи мистецтв № 5 м. Донецька була зарахована атестаційною комісією.

Робота Донецької обласної бібліотеки для юнацтва з молоддю в напрямку патріотичного виховання спрямована не тільки на пропаганду історичної, краєзнавчої, мемуарної, художньої літератури, але й на популяризацію державних свят, народних звичаїв, багатства можливостей мистецтва. Це здійснюється за допомогою різноманітних форм і методів масової роботи, як традиційних, так і інноваційних.

Мета бібліотечних працівників - розвивати у молоді вміння визначати спільне і відмінне на основі порівняння явищ; допомагати у набутті знань, необхідних для формування власного світогляду і здобуття гідної освіти. Однією з основних форм діяльності, спрямованої на досягнення цієї мети, є гра. Саме тому в кожному заході, поруч з академічним матеріалом, присутні вікторини, конкурси, пізнавальні ігри, переможці яких одержують призи.

Новорічні та різдвяні зустрічі працівників юнацької бібліотеки з військовослужбовцями вже стали традиційними і завжди відбуваються в атмосфері приязні та доброзичливості: проводяться веселі ігри, у яких беруть участь не тільки команди учасників, а й уболівальники, лунають пісні та сміх, звичайно ж, даруються подарунки.

Військовослужбовці - завжди бажані гості бібліотеки, бо вони є вдячною аудиторією, яка з нетерпінням чекає запрошення на літературні вечори, зустрічі з поетами та письменниками, на презентації художніх робіт учнів шкіл мистецтв, літературно-краєзнавчі екскурсії.

Договір про творче співробітництво з виховним відділом Управління Східно-територіального командування внутрішніх військ МВС України дав можливість на базі бібліотек військових частин 2240 та 3004 відкрити бібліотечні пункти, а у військовій частині 2240 ще й пункт видачі періодичних видань "Вікна у світ".

Також відкрилися літературно-музична вітальня і відео лекторій "Патріот", які з часом стали постійно працювати на базі Донецької ОЮБ, що надало можливість бібліотеці розширити аудиторію і тематику зустрічей. Послугами відеолекторію "Патріот" можуть користуватися учні і викладачі навчальних закладів, керівники різних гуртів та об'єднань.

Аналізуючи діяльність бібліотеки у межах програми "Надії майбутнього", можна відзначити, що бібліотекарі однаково самовіддано працюють як з великими аудиторіями в декілька сотень чоловік, склад яких на кожному заході інший, так і з окремими поодинокими, але підготовленими і постійними користувачами, що входять до різних об'єднань за інтересами на базі бібліотеки. Серед таких об'єднань можна назвати: курс "Основи інформаційної культури", школу-студію журналістського мистецтва "Голос молоді", проект "Талановитий читач. Знайти. Допомогти. Відрекомендувати світу".

Донецька обласна бібліотека для юнацтва сьогодні - це освітній, культурно-просвітницький та дозвіллєвий центр, який об'єднує молодь Донецького регіону.

Реалізація програми патріотичного виховання молоді "Надії майбутнього" сприяє гармонійному поповненню фонду бібліотеки, розширенню кола соціальних партнерів, створенню привабливого іміджу бібліотеки, рекламі бібліотечних послуг, освітній та культурно-дозвіллєвій діяльності у ЗМІ і, головне, дає можливість молоді Донецького регіону задовольняти свої інформаційні та культурні потреби, демонструвати творчий доробок, вирішувати молодіжні проблеми, спілкуватися із молоддю різних регіонів України.

Телебачення, радіо, преса, висвітлюючи бібліотечні заходи, допомагають презентувати бібліотеку не тільки як книгосховище, а і як заклад культури, що постійно діє і розвивається.

Похожие статьи




Патріотичне виховання молоді. Ростимо патріотів України З досвіду роботи Донецької обласної бібліотеки для юнацтва, О. Козенко, головний бібліотекар Донецької ОЮБ - Революція у бібліотечній справі

Предыдущая | Следующая