Первинне і остаточне закріплення - Друкарські фарби

Закріплення фарби на відбитку є складний фізико-хімічний процес, який протікає протягом певного часу. Механізм і швидкість утворення фарбової плівки на відбитку, її структура і міцність залежать від багатьох умов і в першу чергу від складу в'яжучого фарби, від властивостей паперу (пористості і ін.), а також від товщини фарбового шару на відбитку, температури повітря і т. д.

Розрізняють такі основні механізми закріплення фарб на відбитках: плівко утворення, вбирання (дифузія), випаровування розчинників.

При плівкоутворенні рідке в'яжуче містить реакційно-здатні складові, які лише на відбитку вступають у реакції з полімеризації. Вони можуть утворюватися кількома способами: окислювальною полімеризацією, фотополімеризацією або поліконденсацією.

Закріплення вбиранням можливе лише на пористих матеріалах. Механізм закріплення: фарба проникає у поверхневий шар паперу, адсорбується на волокнах і механічно утримується на них завдяки пористій структурі паперу; рідка фаза в'яжучого відділяється й вибірково вбирається.

При закріпленні фарби в наслідок випаровування розчинників в'яжучою речовиною є розчини смоли в леткому органічному розчиннику. Механізм закріплення: спочатку спостерігається незначне вбирання, а потім іде випаровування розчинника. При цьому збільшується концентрація смоли й фарба набирає потрібної структурної в'язкості.

Можлива комбінація механізмів закріплення фарби на відбитку.

Механізмом закріплення фарби на відбитку можна і треба керувати, модифікуючи друкарські фарби та матеріали, вдаючись до їх обробки перед друкарським контактом, застосовуючи різні пристрої, що інтенсифікують закріплення фарби. Найбільше використання в друкарських процесах одержали термічні способи сушіння: відкритим газовим полум'ям, нагрітим повітрям, інфрачервоним випромінюванням та ін. При підвищенні температури у звичайних друкарських фарб різко прискорюється процес їх закріплення. Використання високошвидкісних машин для друку привело до створення швидкозакріплювальних фарб під дією ультрафіолетового, мікрохвильового, електронного, лазерного випромінювання.

Похожие статьи




Первинне і остаточне закріплення - Друкарські фарби

Предыдущая | Следующая