Висновок - Періодичне видання, як вид документа

Отже, періодичне видання - серійне видання, що виходить через визначені проміжки часу з постійним для кожного року числом номерів (випусків), без повторів у змісті, однотипно оформленими, нумерованими і/або датованими випусками, під одним і тим самим заголовком. Це документ, призначений для поширення інформації, що міститься в ньому, який пройшов редакційно-видавничу обробку, отриманий друкуванням або тисненням, поліграфічно самостійно оформлений, такий, що має вихідні відомості. До видань можуть бути зараховані всі документи, випущені по планах видавництв або позапланово, на основі договорів з авторами, будь-якими способами поліграфічного друку. Будучи одним з видів документів, видання може класифікуватися по ознаках документа: за змістом, матеріальній конструкції, знаковій природі інформації і тому подібне Його типологічне різноманіття, як і документа в цілому, базується на сукупності ознак, головними з яких є цільове і читацьке призначення, а також характер інформації, що міститься у виданні. Це служить підставою для всесторонньої характеристики видання як вигляду документа.

Також у даній роботі ми ознайомилися з видовою та типологічною класифікацією періодичних видань та визначили їх основні види, визначили та засвоїли основні терміни і поняття:

Газета - основний вид періодичного видання, що виходить через короткі проміжки часу, що містить офіційні матеріали, оперативну інформацію і статті з актуальних суспільно-політичних, наукових, виробничих та інших питань, а також літературні твори й рекламу.

Журнал - періодичне журнальне видання, що містить статті або реферати з різних суспільно-політичних, наукових, виробничих і інших питань, а також літературно-художні твори, що мають постійну рубрикацію, офіційно затверджене як даний різновид видання.

Бюлетень - періодичне або продовжуване видання, що випускається оперативно, має ознаки журнального або газетного видання, містить матеріали організації, яка його видає.

Збірник - періодичне видання, що містить ряд творів, пов'язаних між собою темою, структурою.

Календар - періодичне довідкове видання, що містить послідовний перелік днів, тижнів, місяців даного року, а також інші відомості різного характеру.

Експрес-інформація - періодичне реферативне видання, що містить розширені й зведені реферати, що складаються з найбільш актуальних зарубіжних опублікованих матеріалів або вітчизняних неопублікованих документів, що вимагають оперативного сповіщення.

Типологічна характеристика сучасної періодики дає можливість:

Сприймати періодику як цілісну систему;

Уникати хаотичності в інформаційному менеджменті;

Ефективніше виконувати свою медійну функцію (як у соціальному, так і бізнесовому розумінні).

Формування структури видання полягає у створенні кращих умов для сприйняття наукової інформації у зовнішній формі видання. Врахування особливих ознак наукового стилю, стилістичні особливості зображальної мови і читацької приналежності визначає загальну видавничу концепцію оформлення. При складній структурі видання, при наявності великої кількості зображальних і текстових елементів розмірна систематизація допомагає організувати матеріали видання так, що однозначні елементи мають рівнозначні рішення. Це сприяє вірній зорово-значеннєвій орієнтації читача у виданні.

На сьогодні всі наукові дослідження мови періодичних видань виходять з функціональної своєрідності газетно-публіцистичного стилю, яка полягає в діалектичній єдності двох функцій - впливу та повідомлення. Водночас, хоча в різних жанрах публіцистики логічний та емоційно-експресивний елементи мають бути взаємно зрівноважені, на сучасному етапі газетної комунікації посилюється експресивна функція. У мові видань дедалі частіше вживається поряд із розмовно-літературною лексикою і розмовно-нелітературна: просторічна, в тому числі вульгарна, жаргонна, діалектна, лексика позанормативних запозичень, фразеологічні одиниці, що мають яскраво виражений зниженорозмовний, лайливий, грубий, вульгарний характер, отже досить виразну експресію.

Отже, в інноваційних змінах, що стосуються мови сучасної української періодики простежуються такі чинники: 1) демократизація всіх галузей суспільного життя; 2) істотне позбавлення цензури й само цензури; 3) державний статус української мови; 4) задоволення практичних потреб мовців; 5) поширення моди на певні мовні форми; ошуки нових форм і засобів експресивного вираження.

Також, в ході роботи визначили основні вимоги до української періодики, які закріплені нормативними актами. Також стало відомо, які вимоги висуваються до змісту окремих періодичних видань та недолікики, за якими бракують примірник періодичного видання.

Сучасний стан науки, особливо в галузі поширення її досягнень у фахових виданнях (журналах, наукових збірниках), викликає занепокоєння. В Україні наукові бібліотеки недостатньо враховують світовий досвід дублювання журнальної періодики електронними варіантами. Серед електронних видань на сайті Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського всього 10 вітчизняних академічних журналів наявні в електронному вигляді, а в Інтернеті - 45 журналів, половина з яких наукові, а решта - популярні.

У сучасних умовах актуальним питанням є створення єдиного інформаційного простору, покликаного сприяти вирішенню проблем інноваційної й освітньої галузі, міжнародного наукового співробітництва, формування електронної наукової системи. Процес можна прискорити створенням бібліотечних консорціумів, котрі вже зараз забезпечують доступ до майже 3500 повнотекстових електронних журналів, і Національної електронної бібліотеки з її розгалуженою системою бібліотечних центрів.

Враховуючи все вищевикладене, нагадаю, що ми розглянули основоположні принципи періодичних видань, дотримання яких - важливий критерій напрямку, характеру, рівня будь-якого видання, важливим завданням якого є формування державного мислення, демократизму, гуманізму, плюралізму, повага до загальнолюдських цінностей, розвиток, гарантія свободи слова і совісті.

Періодичні видання можна зберігати, перечитувати матеріали безліч разів, збирати в підшивку тощо. А, враховуючи періодичність (раз на тиждень, на місяць, на рік) вони дають змогу і час думати, мислити про отриману інформацію, плани на майбутнє та готувати до нього своїх читачів.

Важливо підкреслити, що якість соціальної інформації в періодиці, зокрема в газетах та журналах, виявляється в об'єктивності, науковості, у повному розкритті характерів, суттєвих рис, у показі основних процесів, тенденцій, явищ. Тільки за таких умов можна оцінити й інші важливі риси: суспільне значення, наявність справжніх духовних цінностей, зображувальні засоби. Лише коли всі вказані елементи виступатимуть в органічній єдності, можна говорити про якість соціальної інформації, яка завжди повинна бути повна, правдива і точна.

Похожие статьи




Висновок - Періодичне видання, як вид документа

Предыдущая | Следующая