Оптичні властивості фарб - Друкарські фарби

До оптичних властивостей фарб відносять їх колірні характеристики, глянець, прозорість або непрозорість, інтенсивність.

Колір - основний показник якості друкарських фарб, що визначає, в першу чергу, можливість використання фарби для одержання того чи іншого зображення. Колірні характеристики фарби мають особливе значення для багатофарбового друку.

Оптичні явища у фарбовому шарі складні і багатогранні. При проходженні променів денного світла через шар фарби відбувається їх відбивання, заломлення, розсіювання чи вибіркове поглинання. В результаті виникає відчуття того чи іншого кольору, прозорості чи непрозорості, глянцюватості чи матовості відбитка.

Будь-який колір характеризується трьома параметрами -- кольоровим тоном, яскравістю (світлостійкістю) і насиченістю (чистотою), які обумовлюються фізико-хімічною природою пігментів, що входять до складу фарби, а також властивостями в'яжучого фарби, товщиною фарбового шару, видом друкованої поверхні і її характеристиками тощо.

Кольоровий тон -- основна колірна характеристика фарби, за допомогою якої ми розрізняємо її колір. Кольори однакового тону можуть розрізнятися за яскравістю, в той самий час однакову яскравість можуть мати кольори різних колірних тонів.

Яскравість чи коефіцієнт відбиття характеризує загальну кількість енергії видимого денного світла, відбитого відбитком. Чим більшу частину падаючого світла відбиває фарбовий шар, тим він світліший. При відбиванні ахроматичного світла яскравість висока з коефіцієнтом відбиття, близьким до 100%, що відповідає високій білості. Малий коефіцієнт відбиття (5-- 6%) відповідає практично чорній поверхні. Насиченість -- це ступінь відмінності даного кольору від білого і характеризується долею відбитого хроматичного кольору у всьому відбитому світлі.

Чим більше колір наближається до ахроматичного, тим менше він є насиченим.

Для об'єктивного вимірювання кольору в поліграфії існує два принципово різних методи -- спектрофотометричний і метод фотоелектричної колориметрії.

Глянець фарби на відбитку - це здатність фарби дзеркально відбивати світло, що потрапляє на її поверхню (рис. 4.9). Він залежить, переважно, від ступеня гладкості поверхні, товщини фарбового шару. Чим гладкіша поверхня відбитка, тим більш глянцевим і насиченим він буде.

Інтенсивність -- це здатність фарби надавати зображенню необхідні оптичні характеристики при найменшій витраті фарби. Інтенсивність залежить, в першу чергу, від властивостей пігменту, режимів його отримання, ступеня очистки вихідних продуктів, дисперсності та концентрації пігменту.

Прозорістю називають здатність шару фарби пропускати світлові промені, які відбиваються від поверхні, на яку нанесено фарбу. Покривна здатність -- поняття протилежне прозорості.

Папер фарба друкування

Похожие статьи




Оптичні властивості фарб - Друкарські фарби

Предыдущая | Следующая