Реологічні властивості фарб: липкість, пластичність, еластичність, тиксотропія - Друкарські фарби

Липкість друкарської фарби -- це одночасне проявлення її адгезійних і когезійних властивостей. Вона суттєво впливає на поведінку фарби в процесі друкування і, як наслідок, на якість відбитка. В процесі друкування фарба повинна одночасно прилипати до двох поверхонь (папір, друкарська форма) і в рідкому стані розділятися між ними. При цьому адгезія (прилипання) повинна бути більшою від опору фарбового шару до розділення (долання в'язких сил). Це є умовою друкування. Від липкості фарби залежить її здатність до вищипування поверхневого шару паперу, а також швидкість і час розкатування.

Тиксотропність -- це здатність фарби самочинно гуснути в стані спокою в умовах постійної температури й знову розріджуватись при перемішуванні. Тобто при зберіганні фарби збільшується в'язкість за рахунок утворення коагуляціиної структури. Але міцність такої структури є порівняно невеликою, тому вона легко руйнується, фарба знов набуває текучості (в'язкість зменшується).

Пластичність -- це здатність зберігати набуту внаслідок дії навантаження форму після припинення цієї дії. Ця властивість характерна для фарб з великим вмістом пігменту та слабо еластичної в'яжучої речовини. Пластичність збільшується при насиченні фарби водою в процесі друкування на офсетних друкарських машинах. Висока пластичність фарб погіршує їх друкарські властивості.

Еластичність -- здатність фарбової плівки під дією навантаження змінювати свою форму й повністю відновлювати її після припинення дії навантаження. Еластичність сухої фарбової плівки суттєво впливає на якість друкарського відбитка: більш еластична плівка менше розпливається та обсипається.

Вміст у фарбі високомолекулярних складників -- твердих смол і високов'язких алкідів -- збільшує її еластичність, а відповідно липкість.

Похожие статьи




Реологічні властивості фарб: липкість, пластичність, еластичність, тиксотропія - Друкарські фарби

Предыдущая | Следующая