Особливості редакторського опрацювання довідкових видань - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Складність підготовки довідників обумовлюється як змістовою, так і їх структурною специфікою. Важливе місце в якому посідає підготовчий період. Ключовий момент підготовчого періоду - розробка концепції майбутньої книги.

Концепція конкретизує типологічні параметри передбачуваного видання, чітко і повно розкриває його задум, завдання, загальні принципи підбору і організації матеріалу. Вона повинна бути розроблена в достатній мірі і включати в себе реальні та достовірні параметри, які, крім того, повинні повністю узгоджуватися один з одним. Концепція завжди конкретна, вона прив'язана до реальних читацьким потребам, до ситуації на книжковому ринку, враховує економічні та інші можливості видавництва.

Для редактора, як стверджує С. Антонова, важливо детально розібратися в суті пропонованої концепції, виявити основні складові задуму майбутнього видання. Насамперед необхідно усвідомити загальні принципи підбору і систематизації матеріалу, що стане підставою для визначення конкретних методів підготовки видання. Важливо враховувати в тому числі і прагматичний аспект: робота з матеріалом, "занурення" в нього зажадає прийняття конкретних рішень на всіх рівнях (словника, предметно-тематичної групи статей, окремої статті чи якогось її елемента та ін.) [7, с. 183].

Центральний момент у розробці концепції - максимально чітке визначення цільового та читацького призначення видання з подальшою їх конкретизацією. Виходячи з цього треба визначити характер читацьких запитів і принципи підбору матеріалу і його подачі.

Структура довідкових видань, як вважає дослідниця С. Антонова, підпорядковується єдиним принципом організації матеріалу, який, як правило, поділяється на окремі, відносно самостійні "відрізки" (ділянки) тексту - статті, позиції, фрагменти. Кожен "відрізок" є мінімальною структурною одиницею видання та представляє читачеві, описує той чи інший об'єкт (об'єкт опису) [7, с. 185].

Як пише Е. Адамов, зазвичай текст ділиться на ланки-довідки так, що саме ці ланки, як правило, складають порцію вибіркового читання при кожному разовому користуванні довідковою книгою. Причому у виданнях з формальним розташуванням матеріалу цей принцип простежується найвиразніше. Кожна довідка, будучи самостійним логічною ланкою, може бути структурно виражена засобами оформлення. У книгах, вирішених за систематичним принципом, важче виявити і позначити як логічно, так і поліграфічно основні ланки структурного поділу [6, с. 17] .

Також звернемо увагу на допоміжні елементи книги - науково-довідковий апарат. Елементи науково-довідкових апарату довідкових видання за класифікацією Е. Адамова [2, с. 55]:

    - зведений пошуковий регістр у виданнях з нетекстовий засобами пошуку; - зміст, - розшифровка прийнятих скорочень і умовних позначень, - методичні вказівки з користування виданням, - алфавіт (у виданнях з алфавітній структурою розташування матеріалу, в тому числі у дитячих).

Допоміжні елементи основного тексту:

    - хронологічні таблиці; - карти і плани; - структурні та еволюційні схеми; - математичні таблиці, одиниці виміру, числові константи, формули і т. д. (в довідниках з технічної і математичної тематиці).

Для енциклопедії, як і для будь-кого іншого довідкового видання, дуже важлива зручність пошуку, що залежить від способу розміщення фактичного матеріалу (у цьому плані виграє алфавітний порядок розміщення). Зручність пошуку також досягається композиційним і графічним оформленням, поділом тексту на структурні складові: доданням цілісності кожній статті, ілюстрації, додатковим і довідково-допоміжним текстам.

І в той же час необхідне розмежування статей за рахунок виразного оформлення "стиків" між ними. Це створює візуальний комфорт, необхідний у будь-якому довідковому виданні. Подібна опрацьованість структури енциклопедичного видання не тільки сприяє прискоренню пошуку і сприйняттю необхідної статті, але й дає можливість швидко оцінити її обсяг перед читанням, що читач робить осмисленно чи інтуїтивно.

Редактор, отримавши авторський рукопис, повинен, в першу чергу, упевнитись, чи відповідає авторський рукопис умовам замовлення. Однією з головних вимог до енциклопедичної статті є стислість і чіткість викладу. Не зайвим буде порівняти її з однойменними статтями інших енциклопедій, особливо тих, які вийшли у тому ж видавництві. Потрібно врахувати, чи відповідає тип (а отже, і обсяг) статті виду енциклопедії.

Статті в енциклопедіях бувають таких типів: статті-огляди, статті-довідки, статті-тлумачення (останні містять тільки дефініцію і -- у разі запозичення слова з іншої мови - етимологію). Перші два типи статей є основними. Особливу увагу редактор повинен приділити внутрішній структурі статей енциклопедії: при аналогічній побудові рівнозначні статті повинні мати приблизно рівний обсяг і нести однакове інформаційне навантаження. Іноді в тексті однієї статті доводиться пояснювати відразу кілька визначень, що не зазначені в її назві, але необхідні для розкриття сутності описуваного явища чи предмета [18, с. 55].

Під час роботи над статтями в енциклопедичному виданні редакторові варто звернути увагу на елементи довідкового апарату, що мають безпосереднє відношення до самих статей. Це, в першу чергу, посилання на бібліографію, що супроводжує статтю. Посилання в енциклопедіях допомагають у пошуках потрібної статті та як найповніше і з найменшою витратою часу ознайомитися з питанням, яке його цікавить. Система посилання дасть можливість уникнути зайвого повторення одного й того ж матеріалу в різних статтях.

Таким чином, енциклопедія - це важлива складова довідкової літератури, а її підготовка становить собою важкий багатогранний процес, при якому редактору варто звернути увагу на: всебічність розкриття тієї чи іншої галузі знань або практичної діяльності, забезпечення зручності пошуку інформації, доступність викладу інформації, достовірність фактичного матеріалу.

Похожие статьи




Особливості редакторського опрацювання довідкових видань - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Предыдущая | Следующая