Розробка принципових схем станції, Короткий опис технологічного процесу роботи пасажирської та пасажирсько-технічної станцій - Проектування залізничного вузла

На пасажирських технічних станціях (або в технічних парках) проводять технічний і санітарний огляди, обмивання, очищення, санітарну обробку составів, переформування составів при необхідності, безвідчіпний ремонт вагонів та їх обладнання, ремонт у вагонному депо, заряджання акумуляторних батарей, постачання вагонів-ресторанів. На цих станціях також знаходиться резерв пасажирських вагонів.

Колійний розвиток технічних станцій складається з колій приймання (грубого очищення), зовнішнього обмивання составів, ремонтно-екіпірувальних, відстою і відправлення готових составів, стоянки приміських составів, а також витяжних, ходових колій, колій відстою резервних і несправних вагонів, розвантажувальних біля складів палива, колій для стоянки поштових, багажних вагонів і вагонів-ресторанів. На пасажирській технічній станції розташовується локомотивне господарство для екіпірування, технічного обслуговування і ремонту пасажирських локомотивів.

На коліях парку приймання здійснюють здачу білизни з вагонів, сухе прибирання составу, прибирання сміття, переформовування составів: несправні вагони, а також вагони, що вимагають газової обробки, замінюють іншими з парку резервних вагонів. У парку приймання чергуються міжколійя шириною 5,3 м і 7,5 м для можливості проїзду в розширених міжколійях автомобілів.

На коліях ремонтно-екіпірувального депо (РЕД) виконують технічний огляд і ремонт ходових частин, ударно-тягових приладів, автогальмового устаткування, електроустаткування, внутрішнього устаткування, холодильних установок, огляд і зарядку акумуляторних батарей, внутрішнє вологе прибирання вагонів, забезпечують состав водою і білизною.

На станціях, які розташовані в зонах з м'яким кліматом, безвідчіпний ремонт вагонів та їх екіпірування можуть проводитися на відкритих коліях, обладнаних оглядовими канавами для огляду і ремонту підвагонного устаткування та комунікаціями в комплексі з виробничим корпусом (комори, майстерні тощо).

На пасажирських технічних станціях передбачають: пункти технічного обслуговування і контрольні пункти автогальм; пости електричної централізації з приміщенням чергового по станції; контори по обслуговуванню пасажирів і пральні; автопід'їзди до виробничих і складських приміщень в розширених міжколійях для проведення ремонтних робіт; пристрої електропостачання і зв'язку, енергоживлення пасажирських вагонів з електричним опалюванням для обігріву їх в період відстою; пристрої водо - і повітропостачання; санітарно-побутові і складські приміщення; транспортні доріжки для транспортування білизни і устаткування; виробничі приміщення і майстерні; котельню зі складом палива і гараж; пункт газової дезинфекції вагонів із службово-побутовими приміщеннями і двома тупиковими коліями по 105 м при одночасній обробці 8 вагонів або по 210 м - для 16 вагонів. На окремих станціях можуть бути дезангари, колії яких повинні примикати до основної витяжної колії.

Для середніх пасажирських технічних станцій застосовується схема з паралельним розташуванням приймально-відправного парку та РЕД відкритого типу із виробничо-побутовим корпусом. Перед приймально-відправним парком розташовується вагономийна машина, а при обгрунтуванні - за ним (рисунок 4.3).

схема середньої пасажирської технічної станції (однопаркова)

Рисунок 4.3 Схема середньої пасажирської технічної станції (однопаркова)

Короткий опис технологічного процесу роботи пасажирської та пасажирсько-технічної станцій

Після висадки пасажирів пасажирські поїзні локомотиви подаються в локомотивне депо. Состави кінцевих поїздів з пасажирської станції по з'єднувальній колії переставляються маневровими локомотивами в приймально-відправний парк технічної станції, де підлягають технічному, санітарному огляду і при необхідності - переформовуванню. Тут виконують очищення вагонів, потім проводиться зовнішнє миття составів у вагономийному цеху і перестановка їх в ремонтно-екіпірувальне депо для ремонту ходових частин, внутрішнього устаткування і екіпірування (постачання вагонів водою, постільним приладдям, паливом, постачання вагонів-ресторанів). Після цього состави повертають в приймально-відправний парк. Не пізніше, ніж за 30 хв. до відправлення, состави переставляються на перонні колії для посадки пасажирів, з локомотивного депо подається поїзний локомотив.

Похожие статьи




Розробка принципових схем станції, Короткий опис технологічного процесу роботи пасажирської та пасажирсько-технічної станцій - Проектування залізничного вузла

Предыдущая | Следующая