Організація праці на ділянці - Види та принципи діяльності на підприємстві СТО "Сєверодонецьк - Авто"

До шино монтажного відділення потрапляють автомобілі, що пройшли щоденне обслуговування і які вимагають повної або часткової або часткової заміни шин.

Послідовність основних операцій технологічних процесів шино монтажного відділення:

    - колеса з шинами, зняті з автомобіля за допомогою візка подаються на стенд для демонтажу; - розібрані шини підлягають дефектації: покришки - зовнішнім оглядом, а камери на герметичність - зануренням у ванну з водою, яка розташовується у шиноремонтному відділенні; - придатні до подальшої експлуатації, камери - відправляються на монтаж коліс, а ті, що підлягають ремонту у шиноремонтне відділення; - покришки з місцевими пошкодженнями, заздалегідь вимиті у установці та висушені у спеціальній шафі прямують до шиноремонтного відділення, а ті, що потребують ремонту (накладення протектору) до складу оборотної фундації - для подальшої відправки на шиноремонтні заводи; - вибракувані шини після оформлення відповідної документації - підлягають утилізації; - обіддя коліс, замкові та бортові кільця очищуються від слідів корозії, а потім зовнішнім оглядом перевіряються на відсутність тріщин; - роботи пов'язані з ремонтом обіддя та кілець проводяться на слюсарно-механічній ділянці, а забарвлення на малярній; - зібрані колеса поміщаються до запобіжної кліті для накачування стислим повітрям; - подача повітря здійснюється повітряроздаточною колонкою, що одночасно обслуговує дві шини з однаковою нормою тиску повітря, та забезпечує контроль за тиском у шині у процесі накачування та автоматично припиняє подачу повітря - досягнувши заданого тиску; - відгвинчування та загвинчування гайок коліс здійснюється за допомогою гайковерта; - установка коліс, обіддя на стенди та завантажування їх до установки здійснюється за допомогою електричної талі.

Камери та покришки, які потрапляють до шино монтажного відділення, повинні бути вимиті у спеціальній установці для миття покришок та коліс і висушені у спеціальній шафі.

По характеру та розмірам пошкоджень покришки та камери повинні відповідати: камери - першій, другій, третій або четвертій групам, а покришки - першому або другому ремонту.

При виборі до ремонту камери сортують на чотири групи:

Перша група - камери з непомітними на око пошкодженнями.

Друга група - камери з видимими пошкодженнями (невеликими розривами та тріщинами).

Третя група - камери з несправним вентилем або п'ятою вентиля, що відшарахувалася. станція автомобіль шинний вулканізатор

Четверта група - камери, що не підлягають ремонту.

Ділянки з пошкодженнями вирізують у формі овалу. Зону вирізки пошкодження зачищають.

На обчищенні від пилу місця двічі наносять гумовий клей. Після кожної промазки клей сушать.

Для ремонту камер використовують латки з вулканізованої або не вулканізованої гуми. Перші отримують шляхом вирізки з камер утилю, що не мають таких дефектів, як: тріщини, затвердіння гуми, слідів дії нафтопродуктів, другі вирізують з "сирої гуми" завтовшки 2мм.

Латки з вулканізованої гуми зачищають за допомогою абразивного круга з одного боку, скошуючи краї латки. На латки, підготовлені з "сирої гуми", наносять з одного боку клей та просушують.

Латку з нанесеним та просушеним клеєм накладають на підготовлене місце на камері, накочують роликом, припудрюють із зовнішньої сторони тальком та вулканізують на вулканізаторі. Напливи гуми, що утворилися при вулканізації зрізують ножем, краї латок зачищають.

Установку нового вентиля проводять таким чином. Ділянку камери, звідки був вирізаний старий вентиль, закладають латкою.

Ділянку камери обрану під вентиль зачищають а усередині ділянки вирізують отвір діаметром 5 - 6 мм. На зачищену ділянку та зачищену з внутрішньої сторони п'яту вентиля двічі наносять клей з просушуванням його після кожної промазки. Краї п'яти викладають на камеру так, щоб отвори в них співпадали, потім накочують п'яту роликом та вулканізують п'яту з вентилем до камери.

Залежно від характеру, розмірів та кількості місцевих пошкоджень відповідно до технічних умов експлуатації покришок, розрізняють два види ремонту: перший та другий. Вид ремонту визначається відповідно до вимог покришок по кожному виду ремонту. Для покришок першого виду ремонту встановлюють більш жорсткі вимоги.

Покришки, що відремонтовані по першому виду ремонту, можуть використовуватися без обмежень, у той час, як покришки другого виду ремонту не рекомендовано встановлювати на передніх осях автомобілів.

Покришки, що пройшли місцевий ремонт, відповідно до технічних умов можуть мати певні видові дефекти, що не впливають на їх експлуатаційні якості, гарантійні пробіги.

Твердість гуми у відремонтованих ділянках покришок повинна бути у межах 55 - 56 умовних одиниць.

На бічній або плечовій зоні кожної відремонтованої покришки повинен бути чітко позначений вид ремонту (фарбою або випалюванням).

Розрізняють два види матеріалів: матеріали, що вимагають гарячіше за вулканізацію та матеріали, що самі вулканізуються.

До матеріалів для гарячої вулканізації відносяться гумові суміші, гумовотканинні матеріали та гумовий клей.

До матеріалів, що само вулканізуються, відносять заздалегідь вулканізовані деталі(пластири, грибки),поверхня яких повністю або покрита складом, що само вулканізується, а також спеціальний клей що само вулканізується.

Таблиця 4.1 Відомість технологічного устаткування шинної дільниці

Найменування устаткування

Тип, модель

Розмір, мм

Вартість, грн.

1. Підйомник

П - 126

1000Ч780

1235

2. Кліть запобіжна для накачки шин

800Ч680

470

3. Стенд для балансування коліс

АМР - 2

1000Ч1150

3080

4. Стенд для монтажу та демонтажу шин

СП - 2612

1200Ч1140

4150

5. Камера для фарбування коліс

1150Ч1150

1700

6. Домкрат

П308

100Ч110

290

7. Верстак для ремонту шин та камер

ОШ - 1457

1600Ч900

830

8. Верстак для ремонту шин

Інд.161.041

2175Ч1120

970

9. Ванна для перевірки камер

Р - 908

1100Ч750

620

10. Набор інструменту

М 6209

100Ч300

150

11. Апарат вулканізаційний

Ш109

150Ч240

670

12. Апарат вулканізаційний

М 6134

120Ч240

730

13. Шероховальний верстат

М 6225

1500Ч900

2040

14. Спредер

ШРС - 1

1400Ч1000

6080

15. Ларь для відходів

100Ч200

105

РАЗОМ

23120

Похожие статьи




Організація праці на ділянці - Види та принципи діяльності на підприємстві СТО "Сєверодонецьк - Авто"

Предыдущая | Следующая