Підбір підщеп, сортів та їх коротка характеристика - Вирощування винограду в Дніпропетровській області

Залежно від вибраної спеціалізації господарства доцільно вирощувати не більше 4-6 рекомендованих технічних і 3-4 столових сортів винограду, включених до державного реєстру сортів рослин України для певного виноградарського району.

У великих виноградарських господарствах для полегшення робіт необхідно добирати сорти різних строків достигання, щоб уникнути напруженості під час збирання урожаю і його переробки. Бажано, щоб один сорт займав підряд кілька кліток або кварталів, що полегшуватиме застосування сортової агротехніки і збирання урожаю. Сорти, що пошкоджуються пізньовесняними та ранньоосінніми приморозками, слід розташовувати на тепліших захищених ділянках. У господарствах, які спеціалізуються на вирощуванні столового винограду, проектують закладання 3-5 сортів різних строків достигання, що дасть можливість розтягнути строки одержання великих партій столового винограду для відправлення його у свіжому вигляді, а також закладати на зберігання для реалізації у зимовий період.

Сорти з функціонально-жіночим типом квітки поєднують при садінні з відповідними сортами-запилювачами, строки цвітіння яких збігаються. Висаджують їх так, щоб на ряд сорту-запилювача припадало два ряди запилюваного сорту.

Кількість кущів на 1га насаджень залежить від площі живлення яку встановлюють відповідно від до природних умов району виноградарства, біологічних особливостей сорту, родючості грунту, системи ведення кущів, зрошення, можливості механізації виробничих процесів тощо.

Для кущів слаборослих сортів винограду відводять меншу площу живлення, сильнорослих - більшу. На родючих грунтах, де кущі вкривають на зиму, відстань між рядами повинна бути не менше 2.5 м, а між кущами в ряду для слабкорослих сортів - 1.25, середньорослих - 1.75-2 м.

У зоні неукривного виноградарства на родючих грунтах встановлюють відстань між рядами для високоштамбових форм кущів 3 м, а між кущами в ряду сортів середньої сили росту 1.25-1.5 м.

У теплозабезпеченій і зрошуваній зоні на родючих грунтах оптимальна ширина міжрядь 3.5 м. При придбанні садивного матеріалу вираховують 10% в страховий фонд, необхідний для заміни зіпсованих підчас транспортування саджанців та для ремонту молодих виноградників.

Характеристика сортів

Алекса

Столова форма ранньосереднього періоду визрівання (120-125 днів). Кущі великої сили росту. Квітка двостатева. Грона циліндрично-конічні, дуже великі 700-1000 г, окремі до 1.8 кг, помірної щільності. Ягоди білі, дуже великі, 10-14 г, овальні, 32.5х26.5 мм. Мякоть мясиста, щільна, з гарним цукронакопиченням. Смак гармонічний. Визрівання лози гарна. Укорінення черенків гарне. Відсоток плодоносних стебел 50-60%. Коефіціент плодоношення 1.0-1.2. Навантаження стеблами на 1 кущ 30 - 40, обрізка лоз на 6-8 вічок. Алекса добре зарекомендувала себе в привитій культурі. Морозостійкість до -25 С. Осами не пошкоджується. Стійкість до мілдью 2.5 балла, до оідіуму 3.5 балла, сірой гнилі 1 балл. Транспортабельність і товарність добрі. Перспективна форма винограду.

Кишмиш Угорський №342

Гібридна форма винограду дуже раннього строку дозрівання (110-115 днів) Кущі сильнорослі. Ягоди середні і великі 15х17 мм и більші, 2-3.5 г яйцевидні зелено-золотисті, безнасінні (3 класс). Мякоть мясисто - соковита, приємного гармонічного смаку. Грозді середні та великі, 300-500 г циліндричноконічні, помірної щільності. Виноград добре накопичує цукор. Цукристість 19-21%, кислотність 6-8 г/л. Стійкість до грибних захворювань підвищена (2.5-3 балли). Морозостійкість -24-26 С. Стебла визрівають добре, плодоносних стебел 70-80%, число грон на стебло 1.2, урожайний. На великих формуваннях, з великим запасом багаторічної деревини утворюються більш великі грона. Використовується для споживання у свіжому вигляді та для приготування кишмиша.

Блек Гранд

Столовий сорт винограду канадської селекції. В умовах Новочеркаська визріває в кінці серпня. Кущі великої сили росту, зі своєрідними звивающимися листками. квітка двостатева. Грона рихлі, масою 500-800 г, ягоди овальні масою 8-9 г, темно - сині, простого приємного смаку, шкірка щільна, мякоть мясисто-соковита. Має високу стійкість до мілдью, стійкість до оідіуму середня, морозостійкість до-24С.

Арочний

Столова гібридна форма винограду, раннього періоду визрівання ( 115-120 днів) . Кущі сильнорослі, Грона великі 400-600 г, циліндричноконічні, помірно щільні та щільні, добре виповнені і вирівняні по масі, без горошіння. Ягоди великі 17-18х24-25 мм, овально-сосковидні, розові, на сонці червоного кольору, гармонічного смаку, з щільною мясистою мякотю, іноді насіння досить велике. Шкірка їстівна. Цукристість 16-18%. Черенки укорінюються добре, вступає в плодоношення на 2-й рік після посадки саджанцями. Сумістність з підщепами і сортами добра. Відсоток плодоносних стебел 65-80% , число грон на стебло 1.5-1.8. Навантаження30-40 вічок на кущ, обрізка на 6-8 вічок. Плодоносність вічок у основи стебла висока, тому можна проводити і коротку обрізку на 3-4 вічка. Урожайність Арочного висока і стабільна. Грона можуть довгий час зберігатися на кущах без втрат товарних якостей. Сорт відкликається на підвищені дози органічних і мінеральних добрив. Морозостійкість до -25 С, підвищено стійкий до мілдью( 3.5 балли), сірой гнилі, до оідіуму стійкий середньо. Транспортабельність і товарність висока. Дегустаційна оцінка свіжого винограду 7.7 балла.

Ріпаріа х Рупестріс 101--14

Синонім сорту 101 - 14. Був отриманий у Франції в 1882р. і представлений сумішшю клонів. У минулому у виноградарських країнах Європи, в Україні займав провідне місце.

Коронка молодого пагону жовтувато-зелена, покрита рідким опушенням. Молоді листи клиноподібні, складені у вигляді жолоба, жовто-зеленого кольору із червонуватими краями. Однорічний достиглий пагін майже округлий, із середніми по довжині міжвузлями, гладкий, коричнево-вишневого відтінку. Листок середній або великий, цільний, клиноподібний, ледве зморшкуватий, ясно-зелений. Черешкова виїмка відкрита, у вигляді зводу. Квітки на кущах однодомна, функціонально-жіночі й чоловічі. Гроно дрібне, циліндричне, пухке. Ягода чорна, дрібна, округла.

Період від розпускання бруньок до листопаду в західному передгірно-приморському районі Криму тягнеться 197 днів.

Кущі середньорослі. Довжина пагонів у передгір'ї становить 3,7м, у західному передгірно-приморському районі трохи більше трьох метрів, при визріванні відповідно на 80 й 95%. На пагонах формується багато пасинків.

Сорт проявляє високу стійкість до грибних хвороб, але дуже сильно пошкоджується листовою формою філоксери. До кореневої форми філоксери стійкість висока й оцінюється в 5 балів. Морозовитривалість сорту також висока, посухостійкість - середня.

До грунтів сорт практично не вимогливий.

При вивченні високої шестипроволочної шпалери в передгір'ї (2,5 х 1,5м) вихід стандартних черешків з гектара становив 114, у західному передгірно-приморському районі (2,8 х 1,75м) - 55 - 60 тис. шт.

Необхідно проводити два обламування й до восьми пасинкувань.

Укоріненість черешків у порівнянні з іншими підщепами висока й становить 80 - 90%. У сорту спостерігається гарний аффінітет з більшістю європейських сортів. Він поліпшує ріст і розвиток рослин, підвищує врожай і поліпшує його якість.

Похожие статьи




Підбір підщеп, сортів та їх коротка характеристика - Вирощування винограду в Дніпропетровській області

Предыдущая | Следующая