Проблеми підвищення продуктивності рослин гречки, Умови та методика досліджень - Удосконалення елементів технології вирощування гречки в весняних та літніх посівах в умовах південної частини західного лісостепу України

(огляд літератури)

Проведено аналіз результатів досліджень вітчизняних і закордонних вчених в області біології культури гречки та технології її вирощування. Визначено і обгрунтовано перспективні напрями досліджень та висунуто робочу гіпотезу.

Умови та методика досліджень

Дослідження проводили в період з 2000 по 2002 роки в умовах південної частини західного Лісостепу України на базі Науково-дослідного інституту круп'яних культур Подільського державного аграрно-технічного університету. Грунти дослідного поля - чорнозем глибокий малогумусний на карбонатних лесовидних суглинках, за механічним складом - важкосуглинистий. Вміст рухомого фосфору - 9,0-12,0 і обмінного калію - 18,0-23,0 мг/100 г грунту, рH (сольове) - 6,8-7,0, ємність поглинання - 32-34 і сума поглинутих основ - 30-33 мг-екв./100 г грунту. Насичення основами близьке до абсолютного 94,7-99,0%.

Клімат зони, де проводилися дослідження, помірно-континентальний з м'якою зимою та досить теплим вологим літом. Період вегетації триває 190-210 днів. Погодні умови вегетаційного періоду років досліджень коливалися і мали вагомий вплив на проходження усіх етапів органогенезу та формування врожайності, що дало можливість дослідити реакцію сортів гречки як на прийоми технології вирощування, використані у дослідженнях, так і на кліматичні умови південної частини західного Лісостепу України.

Експериментальну роботу виконано шляхом проведення польових і лабораторних досліджень.

Дослід з вивчення формування продуктивності рослин весняних посівів різних сортів гречки залежно від попередників закладався по схемі двофакторного досліду: фактор А - попередники (озима пшениця, озимий ріпак, яра пшениця, ярий ячмінь, ярий ріпак, просо, гречка, соя, кукурудза на зерно, кукурудза на силос, цукрові буряки); фактор В - сорти (Вікторія, Роксолана, Зеленоквіткова 90).

Дослід з вивчення формування продуктивності рослин літніх посівів різних сортів гречки залежно від попередників закладався по схемі двофакторного досліду: фактор А - попередники (озима пшениця на зелений корм, озимий ріпак, ярий ріпак); фактор В - сорти (Вікторія, Роксолана, Єлєна).

Площа посівної ділянки в дослідах - 63 м2, в тому числі облікова - 50 м2. Повторність чотириразова. Розміщення варіантів в дослідах - методом розщеплених ділянок (сплит-плот).

Агротехніка в дослідах - загальноприйнята для південної частини західного Лісостепу (Подільська гнучка технологія вирощування гречки). Досліди у весняних посівах закладались в оптимальний строк сівби гречки - 1 декаду травня. Спосіб сівби - широкорядний з міжряддям 45 см та нормою висіву 2,2 млн. схожих насінин на 1 га. Досліди в літніх посівах закладались після збирання попередника (після озимої пшениці на зелений корм - ІІ декада червня, після озимого ріпаку - ІІ декада липня, після ярого ріпаку - ІІІ декада липня). Спосіб сівби - звичайний рядковий з нормою висіву 4,0 млн. схожих насінин на 1 га.

Похожие статьи




Проблеми підвищення продуктивності рослин гречки, Умови та методика досліджень - Удосконалення елементів технології вирощування гречки в весняних та літніх посівах в умовах південної частини західного лісостепу України

Предыдущая | Следующая