ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ, УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ - Оптимізація елементів технології вирощування амаранту зернового напрямку в умовах південного Степу України

ВСТУП

У розділі викладено актуальність теми; зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами; мету і завдання досліджень; наукову новизну та практичне значення одержаних результатів; особистий внесок здобувача; апробацію результатів дисертації; перелік публікацій.

ОГЛЯД ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

У розділі наведено результати досліджень вітчизняних і закордонних вчених з питань вирощування амаранту. Як загальний висновок, визначено, що в останні роки було розроблено окремі елементи технології вирощування амаранту, вивчено вплив на продуктивність, реалізацію біологічного потенціалу культури у відповідності до місцевих грунтово-кліматичних умов. Проте в умовах південного Степу України недостатньо вивчені питання впливу строку та способу сівби, норми висіву, умов зволоження й рівня мінерального живлення на особливості росту й розвитку рослин, формування врожаю та якості зерна амаранту.

УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ

Польові досліди та лабораторні дослідження виконували протягом 2003-2005 рр. на дослідному полі Інституту землеробства південного регіону УААН згідно методики проведення досліджень на зрошуваних землях (М. М. Горянский, 1970), методики польового досліду (Б. О. Доспехов, 1985) і "Методическими рекомендациями по проведению полевых опытов в условиях орошения УССР" (УкрНИИОЗ, 1985).

Грунт дослідної ділянки темно-каштановий, середньосуглинковий слабкосолонцюватий з вмістом гумусу в орному шарі 2,2%. Середній вміст в шарі грунту 0_50 см нітратного азоту - 1,2, рухомого фосфору - 3,0 та обмінного калію - 33,1 мг/100 г грунту. Найменша вологоємність шару грунту 0,7 м становить - 22,0%, вологість в'янення - 9,7%, щільність складання - 1,40 г/см3.

Погодні умови за основними показниками (температурний режим грунту, повітря, кількість опадів та їх розподіл протягом вегетації) істотно відрізнялись за роками проведення досліджень. Найбільш сприятливим за метеорологічними умовами виявився вологий 2004 рік, загальна кількість опадів за період вегетації рослин в цьому році становила 374 мм, на відміну від 208 і 191 мм в 2003 та 2005 роках.

Для удосконалення технології вирощування зернового амаранту було проведено польові досліди, закладені методом розщеплених ділянок, повторність - чотириразова, посівна площа ділянки - 76 м2, облікова - 52 м2. У дослідах висівали районований сорт зернового амаранту Ультра.

Дослід № 1. "Продуктивність зернового амаранту залежно від строку сівби". В однофакторному досліді вивчали продуктивність рослин амаранту за різного строку сівби в умовах природного зволоження. Спосіб сівби - звичайний рядовий, за норми висіву насіння 1,5 млн. шт./га. До схеми досліду були включені варіанти за календарними датами посіву, при цьому фіксували середньодобову температуру в шарі грунту 0-10 см: 15 квітня (9,4_17,1 0С), 30 квітня (13,9-21,2 0С), 15 травня (15,2-26,1 0С).

Дослід № 2. "Продуктивність зернового амаранту залежно від способу сівби та норми висіву насіння". В двофакторному досліді вивчали продуктивність рослин амаранту за різного способу сівби та норми висіву в неполивних умовах при сівбі 15 травня за схемою: фактор А - спосіб сівби (звичайний рядовий - 15 см, широкорядний - 60 см), фактор В - норма висіву (0,75; 1,50; 2,25; 3,00 млн. шт./га).

Дослід № 3. "Продуктивність зернового амаранту залежно від умов зволоження та мінерального живлення". Дослідження та спостереження проводили в двофакторному польовому досліді: фактор А - умови зволоження (без зрошення, зрошення у фазі бутонізації та цвітіння при вологості грунту 70-75% НВ в шарі грунту 0-70 см); фактор В - мінеральне живлення (без добрив, Р60, Р60К30, N30Р60К30, N60Р60К30, N90Р60К30, розрахункова норма добрив). Із мінеральних добрив застосовували аміачну селітру, гранульований суперфосфат та калійну сіль. Сівбу проводили 15 травня, спосіб сівби звичайний рядовий, норма висіву 1,5 млн. шт./га. Вегетаційні поливи проводили дощувальним агрегатом ДДА-100МА. В 2003 році було проведено два поливи зрошувальною нормою 950 м3/га, в 2004 р. - один полив нормою 500 м3/га та в 2005 році три поливи, зрошувальна норма при цьому складала 1250 м3/га.

Розрахункову норму добрив встановлювали залежно від вмісту елементів живлення в грунті на заплановану врожайність зерна амаранту - 18 ц/га в умовах природного зволоження та 28 ц/га при зрошенні, яка в середньому за роки досліджень становила відповідно N72Р10 та N101Р15.

При проведенні спостережень, обліків, розрахунків, відборі та підготовці до аналізу зразків грунту і рослин керувалися загальноприйнятими методичними вказівками. У зразках грунту визначали: вміст нітратного азоту (за Грандваль-Ляжем), рухомого фосфору (за Мачигіним), обмінного калію (на полуменевому фотометрі). У надземній масі визначали: вміст загального азоту (за К'єльдалем), фосфору (за Мерфі-Рейлі), калію (на полуменевому фотометрі). Вміст жиру в зерні визначали шляхом екстрагування в апараті Сокслетта. Вологість грунту визначали термостатно-ваговим методом, сумарне водоспоживання рослин розраховували методом водного балансу. Забур'яненість посівів визначали шляхом підраховування бур'янів у двох несуміжних повторностях на закріплених ділянках. Площу листкової поверхні визначали методом висічок, чисту продуктивність фотосинтезу за формулою Кідда-Веста-Брігса, фотосинтетичний потенціал посіву за А. А. Нечипоровичем (1961), кореневу систему за М. Г. Тарановською (1957). Статистичний обробіток урожайних даних та результатів досліджень проводили методом дисперсійного аналізу за Б. О. Доспєховим (1985) і В. О. Ушкаренко (2001). Енергетичну ефективність вирощування амаранту

Розраховували за методикою О. К. Медведовського (1988). Економічну ефективність розраховували згідно загальних виробничих норм та за обліком усіх витрат, прямих і накладних видатків за розцінками на 01.01.2006 р.

Похожие статьи




ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ, УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ - Оптимізація елементів технології вирощування амаранту зернового напрямку в умовах південного Степу України

Предыдущая | Следующая