ВИСНОВКИ - Системний підхід до виховання молодняку чистокровної верхової породи

Системний підхід щодо виховання лошат чистокровної верхової породи дає змогу відпрацювати у них корисні умовні рефлекси, що позитивно позначаються на показниках їх подальшої робоздатності. Отримані дані про індивідуальний розвиток дослідних лошат, їх поведінку, деякі гематологічні показники та результати іподромних випробувань свідчать про доцільність включення системного виховання до вітчизняної технології вирощування молодняку коней.

Оптимальна тривалість системного виховання підсисного молодняку становить 17,4 год, для лошат після відлучення до заїздки - 26 год у середньому на одну голову. Навчання лошати елементу "проведення" в присутності кобили дає змогу скоротити період його засвоєння на 44,8 хв або 3-4 дні занять, а досвідченість обслуговуючого персоналу - на 14,3 % часу (P>0,999). Економія часу при роботі з одним лошам, при цьому, становить 60,94 хв.

Проведення обслуговуючим персоналом необхідних технологічних операцій помітно відображується на загальному стані молодняку. Встановлено, що частота пульсу лошат контрольних груп, які не виховувались систематично упродовж першого місяця життя, після взяття персоналом промірів підвищилась на 14,4 раз/хв (P>0,999), а частота дихання - на 7,05 раз/хв (P>0,999), у порівнянні з дослідними.

Вивчення показників гематології та опсоно-фагоцитарної реакції крові молодняку коней у період вирощування показало, що виховання лошат підвищує адаптаційну здатність їх організму при зміні будь-яких умов середовища, проведенні технологічних заходів та зменшує шкідливу дію їх, як стрес - факторів, на організм молодняку.

Впровадження системного виховання лошат з раннього віку сприяє формуванню у них бажаної поведінки. Дослідженнями встановлено, що лошата дослідних груп у першу добу після відлучення витрачали на прояв "спокійної" поведінки 1036,5 хв або 71,9 % від загального часу доби, що на 6,6 % (P>0,999) перевищує аналогічні витрати часу у контрольних групах.

Встановлений позитивний вірогідний вплив системного виховання на скорочення тривалості засвоєння молодняком основних елементів заїздки. Зменшення витрат часу на виконання різних елементів заїздки на 3,5 - 65,9 % (P>0,999) забезпечується саме попереднім вихованням молодняку.

За результатами іподромних випробувань лошатами дослідних груп здобуто на 7,9 % перемог більше від загальної кількості виступів, ніж контрольними. Підготовка лошат з раннього віку позитивно, з силою впливу 10,3 % (P>0,999), збільшувала кількість перемог у змаганнях лошат дослідної групи. Зменшення кількості невдалих стартів у дослідній групі на 13,8 % (P>0,999) залежало від системного виховання.

Від загальної суми преміально-призових коштів, що були виграні кіньми упродовж випробувань, на 24,1 % більше належало молодняку дослідних груп, що свідчить про існування економічного ефекту від проведення системного виховання лошат.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Системний підхід до виховання молодняку чистокровної верхової породи

Предыдущая | Следующая