Технологія утримання та годівлі молодняку в після молозивний період - Удосконалення технології вирощування ремонтних телиць до 12 місячного віку

Основна мета вирощування молодняку -- поповнення стада високопродуктивними тваринами. Щоб виростити худобу, яка б у повній мірі проявляла генетично закладені можливості продуктивності, необхідно з перших днів вирощування телят створювати оптимальні умови годівлі та утримання, що забезпечить нормальний ріст і розвиток тварин.

Молодняк розподіляють на Ремонтний Та Надремонтний. Телята, одержані від високопродуктивних корів і добре розвинені, надходять у групу ремонтного молодняку, для них створюють кращі умови годівлі, їм більше випоюють молочних кормів. Надремонтний молодняк -- це тварини, одержані від корів із невисокою продуктивністю і призначені для вирощування на м'ясо.

У молочному скотарстві розрізняють три періоди вирощування молодняку: молозивний, молочний і післямолочний. Молозивний період Триває 7 - 10 днів. Теля через 30 - 60 хв після народження повинно одержати 1 - 2 кг молозива. Більша даванка його може викликати розлади травного каналу. Потім кількість молозива й молока поступово збільшують і доводять до 1/5 - 1/4 живої маси теляти. У кишки новонароджених легко проникають мікроби, які потрапляють у кров і викликають різні захворювання. Це тому, що в крові телят немає білка глобуліну -- носія імунних тіл. Глобулін находить в організм новонародженого з молозивом і зумовлює розвиток захисних імунобіологічних властивостей.

Молозиво забезпечує організм теляти комплексом вітамінів, а також збуджує перистальтику кишок, сприяє звільненню їх від первородного калу, проявляє послаблюючу дію. Воно містить майже у два рази більше сухої речовини, в 4 - 5 разів -- загального білка, у 12 разів -- альбуміну та глобуліну і в 1,5 раза більше мінеральних солей порівняно з молоком.

Протягом 10 - 15 днів телят утримують в індивідуальних клітках. Найдоцільнішими і найбільш економними є клітки Еверса завдовжки 1,5 м, завширшки 0,4 і заввишки 1 м. Підлога й стіни у них дерев'яні, що дає можливість створювати нормальні санітарно-гігієнічні умови утримання

Якщо телят утримують у профілакторії до 10-денного віку, то для них необхідно мати 65 - 70 % місць від наявності їх кількості у родильному відділенні, а при подовженому строку (до 20 днів) -- 80 - 90 %. Із профілакторію родильного відділення телят переводять у телятник, де їх утримують у групових клітках по 10 - 15 голів із розрахунку 1,5 - 2 м2 площі клітки на одну голову.

Молочний період Вирощування телят триває 4 - 6 міс і є дуже важливим, оскільки в перші шість місяців життя м'язова тканина відзначається найвищою інтенсивністю росту. Протягом цього періоду нарощується найкраще за харчовими якостями м'ясо.

В молочний період телятам випоюють 200 - 250 кг незбираного і 600 - 700 кг збираного молока. Для економії в господарстві використовують замінники незбираного молока (ЗНМ), що знижує витрати незбираного молока до 60 кг із розрахунку на одну голову. За шестимісячний період на вирощування однієї середньої за масою тварини молочно-м'ясних і молочних порід, крім молочних кормів, згодовують: висівок -- 12 кг, суміші концкормів -- 125, силосу -- 500, коренебульбоплодів -- 249, сіна -- 128, кухонної солі -- 3,8, крейди -- 23 кг. У перерахунку на загальну поживність це становить 470 - 500 к. од. із витратою на 1 кг приросту 4,1 - 4, 4 к. од.

Від 10 - 20-денного до 6-місячного віку взимку телят утримують по 10 - 20 голів у групових станках, обладнаних годівницями, напувалками і транспортерами для прибирання гною. Влітку телята протягом дня знаходяться на вигульно-кормовому майданчику.

У 5 - 6-місячному віці молодняк розділяють за статтю на групи бугайців і теличок. У літній період їх можна цілодобово утримувати на спеціально обладнаних майданчиках чи в літніх таборах.

Післямолочний період Розпочинається від 4 - 6-місячного і триває до 9 - 12-місячного віку за умови забою тварин у 12 - 15 міс. При екстенсивній системі вирощування його тривалість подовжується. Метою цього періоду є підготовка молодняку до заключного етапу -- інтенсивного росту або відгодівлі. Вирощування в післямолочний період спрямоване на формування у тварин міцного кістяка, росту м'язів та максимального розвитку травних органів шляхом згодовування великої кількості об'ємистих кормів із одержанням середньодобових приростів 700 г і більше. Вирощування закінчують, коли тварини досягають живої маси 300 кг.

У молочному та молочно-м'ясному скотарстві застосовують ручне випоювання телят і змінно-групове утримання під коровами-годувальницями, а в м'ясному -- вирощування на підсосі. При груповому утриманні використовують групові напувалки з фіксацією телят,

Із 7 - 10-денного віку телят привчать до поїдання сіна. Концентровані корми починають давати з 15 - 20-го дня, а соковиті -- на другому місяці життя. За 6 міс залежно від норми молочних кормів концентрованих згодовують із розрахунку на одну голову 170 - 225 кг.

Таблиця

Схема годівлі телиць до 6-місячного віку на тварину за добу, кг

Вік

Жива маса в кінці періоду, кг

Корми

Місяців

Декада

Молоко

Концентровані

Соковиті

Незбирані

Збирані

Вівсянка

Суміш

Коренеплоди

Силос

Сіно

Кухонна сіль, г

Крейда, г

1

1

5

-

-

-

-

-

-

-

-

2

6

-

-

-

-

-

-

5

5

3

53

6

-

0,1-0,3

-

-

-

-

5

5

За 1-й місяць

170

-

2

-

-

-

-

100

100

2

4

3

3

0,4

-

0,2

-

0,2

10

10

5

-

6

-

-

0,3

-

0,3

10

10

6

72

-

6

0,8

-

0,5

-

0,5

10

10

За 2-й місяць

30

150

18

-

10

-

10

300

300

Корів не фермі. Якщо їх небагато (менше 500), телятники блокують із родильним відділенням. Між рядами станків роблять кормові проходи. Температура в телятнику має бути 8 - 16 °С, оптимальна вологість повіт - Якщо господарство має пасовища, доцільно з молодняку компле-ктувати групи й випасати його. Це позитивно впливає на міцність кістяка, розвиток м'язової тканини, внутрішніх органів, нагромадження в організмі мінеральних речовин, вітамінів і підвищення резистентності організму до різних захворювань. Якщо ж немає можливості випасати ремонтних телиць, то літом їх утримують у таборах і годують зеленими кормами з сіяних трав з обов'язковим наданням активного моціону тривалістю 4 - 6 год.

При пасовищному утриманні з розрахунку на голову відводять 14 - 16 м2, а при стійлово-табірному -- 16 - 20 м2 площі загону. Корисно у загонах споруджувати навіси з розрахунку 2 - 2,5 м2 на голов

Найпрогресивніший спосіб при вирощуванні молодняку-- безприв'язне утримання, що дає можливість розмістити у приміщенні на 30 - 50 % тварин більше і довести навантаження на одного оператора до 1000 голів, механізувати процеси роздавання кормів та видалення гною.

Економічно вигідне безприв'язно-боксове утримання, яке поєднує в собі елементи прив'язного (наявність індивідуальних місць для відпочинку) та безприв'язного (вільне переміщення тварин) утримання. Розмір боксів визначається віком тварин. Вони можуть бути відділені від місць годівлі чи примикати до них (комбібокси). Між боксами й годівницею або між двома рядами боксів розташований гнойовий прохід із суцільною чи щілинною підлогою. Утримання молодняку в закритих приміщеннях сприяє підвищенню його продуктивності та зниженню витрат кормів, а вирощування на глибокій підстилці або вигульних майданчиках знижує вартість головомісця, енергоємність і дає можливість підвищити навантаження на одного працючого

Вирощування бугайців. Бугайців вирощують у племінних заводах і в племрепродукторах при облплемоб'єднаннях. Рівень годівлі їх має бути розрахований на одержання середньодобових приростів 750 - 1000 г. У молочний період цих тварин утримують групами.

У племінних заводах і племрепродукторах бугайців вирощують до 12 - 14-місячного віку, а потім їх реалізують. Від них беруть сперму і в 3 - 4 господарствах осіменяють нею 180 - 200 корів для оцінки бугайців за якістю потомства. Невикористану сперму оцінюють, розріджують лактогліцерино-жовтковим середовищем, розфасовують, заморожують у гранулах та паетах, а за потреби розморожують і використовують для осіменіння тварин

Похожие статьи




Технологія утримання та годівлі молодняку в після молозивний період - Удосконалення технології вирощування ремонтних телиць до 12 місячного віку

Предыдущая | Следующая