Особливості контролю бур'янів у системі землеробства No-till - Чисельність та видовий склад бур'янового компоненту агрофітоценозу сої за різних систем землеробства

Одна з головних проблем у технології No-till це бур'яни. Соя має досить довгий гербокритичний період - 45-50 днів. Триває він від появи першого трійчастого листка до закладання генеративних органів у вузлах стебла. В цей час рослина активно формує кореневу систему і дещо слабше - вегетативні органи, тому в цей період вона може сильно пригнічуватися бур'янами. В агрофітоценозах сої зони Лісостепу України зазвичай формується змішаний тип і клас забур'яненості при високій їх чисельності [40].

Для того щоб звести негативний вплив бур'янів на культуру до мінімуму, необхідно забезпечити чистоту посівів сої протягом перших 40-45 днів її вегетації. Знищення бур'янів необхідно провести до середини гербокритичного періоду сої. Більш пізнє їх знищення вже не компенсує втрат, заподіяних ними культурі. Економити на цьому не можна, вартість гербіцидів може складати до 85% від усієї вартості пестицидів, які застосовуються на даній культурі. За ефективної системи контролю бур'янів у сівозміні за два-три роки тиск цього чинника зменшується, а разом із ним - і витрати на гербіциди, основний захід їх контролю у технології No-till [41].

Використання гербіцидів після збирання попередника зменшує забур'янення майбутнього посіву в першу чергу багаторічними видами, але меншою мірою впливає на малорічні види бур'янів, основна маса яких проростає навесні і вегетує одночасно з культурою. При складному типі забур'янення в полі, відведеному під посів сої, осіннє застосування системного гербіциду суцільної дії з діючою речовиною гліфосат доцільно поєднувати з внесенням Лонтрелу 300 г/га у фазу розетки в осотів. Таким чином, бур'яни гинуть на 80-94%.

За наявності значної кількості рослинних решток на поверхні поля, наприклад, після кукурудзи, грунтові гербіциди зазвичай не використовують. Це до певної міри обмежує можливості хімічного контролю, але має свої позитивні сторони - не пригнічуються ріст і розвиток рослини сої та формування бульбочкових бактерій, що спостерігається за традиційної технології з внесенням грунтового гербіциду

Харнес у нормі 3 л/га[42].

Після попередників, які мало залишають рослинних решток на поверхні поля (наприклад, ячмінь або низькорослі сорти пшениці), застосування грунтових гербіцидів можливе за високої потенційної забур'яненості грунту, але вносити їх треба після посіву, коли сівалка відкриває значну частину поверхні грунту від рослинних решток.

Внесення в цей час грунтових гербіцидів має свої переваги: вони не діють на ризоторфін. Крім того, подовжується час їх захисної дії порівняно з варіантом їх внесення під передпосівну культивацію у традиційній системі землеробства. При цьому необхідно враховувати, що використання гербіцидів на основі ацетохлорів може призвести до значного пригнічення посівів.

Гербіцид Дуал Голд (1,3-1,6 л/га) має найнижчу фітотоксичність до сої серед грунтових гербіцидів. У разі ризику пригнічення сходів, а також на низькогумусних грунтах, доцільно застосовувати даний гербіцид замість інших. Цей препарат є також добрим партнером для суміші з Гезагардом (1,5 л/га + 2,0 л/га). Використання суміші дозволяє розширити спектр контрольованих бур'янів та ефективність їх контролю за рахунок синергізму.

У зв'язку з тим, що контролювання бур'янів у посівах сої часто відбувається лише за рахунок післясходових гербіцидів, відсутня можливість виправити помилки хімічного заходу контролю бур'янів. Обприскування обов'язково необхідно проводити якісно. За наявності на обприскувачах системи СР5, яка дозволяє проводити обприскування гербіцидами без пропусків і перекриття, гербіциди доцільно вносити в нічні години, коли умови для прояву фітотоксичної дії післясходових гербіцидів вищі, ніж удень, але необхідно пам'ятати, що обприскування доцільно завершити за 3-4 години до світанку. Препарати суцільної дії, які застосовують у весняний допосівний період, необхідно вносити виключно в денні години[43].

Система контролю бур'янів у технології No-till розрахована не на захист посівів конкретної культури, а на контроль їх рівня присутності на полі протягом технологічного року (від збирання попередника до збирання культури). Якщо попередником сої є кукурудза, яка збирається пізно, то зазвичай в осінній період не проводять спеціальних заходів контролю бур'янів. У такому випадку обов'язковим є застосування в допосівний період одного з гербіцидів суцільної дії.

Залежно від типу і класу бур'янового угруповання визначають оптимальну норму внесення та час застосування гербіциду. Для цього необхідно враховувати, що:

    - багаторічні бур'яни мають досягнути доброго стану розвитку (висота рослин 10-15 см); - всі види бур'янів на час сівби повинні повністю загинути від гербіцидів.

Загальним правилом є вимога вносити гербіцид суцільної дії за 2 тижні до сівби сої. Але якщо на полі кілька років застосовується технологія No-till, то часто буває так, що весною, до сівби сої, на полі присутня незначна чисельність бур'янів. У такому випадку внесення гербіциду суцільної дії проводять відразу після сівби (на 2-4 день), іноді в баковій суміші з грунтовим гербіцидом.

Залежно від рівня та видового складу бур'янів у після сходовий період посіви сої обробляють одним із рекомендованих препаратів. Найбільш поширеним з них є Базагран, норма застосування 1,5-3,0 л/га, який не має негативної післядії на наступну культуру. За складного видового складу бур'янового угруповання Базагран доцільно вносити у баковій суміші з Хармоні (2,0 л/га + 7 г/га) у рекомендовані для Базаграну строки. Оскільки препарат має контактну дію, то для досягнення максимального ефекту листя і стебла бур'янів мають бути достатньо змочені робочим розчином [44].

Бур'яни слід обприскувати у фазу не більше 2-4 трійчастих листків у сої, причому не пізніше, ніж культура закриє бур'яни від потрапляння гербіциду.

Разом із післясходовими гербіцидами треба вносити регулятори росту, біопротектори, мікродобрива. За рахунок цього можна зменшити норму гербіциду на 10-20%, а також нівелювати стресову затримку росту, тому що всі післясходові гербіциди мають певну фітотоксичну дію на культуру і затримують її ріст і розвиток.

Застосування страхових гербіцидів можна поєднати з позакореневим внесенням рідких комплексних добрив, що дасть можливість культурі швидше пережити стрес від гербіциду і відновити активну вегетацію. Адже "м'яких" гербіцидів для сої немає: грунтові призупиняють розвиток культури на один тиждень, а страхові - на два. Цей нюанс дуже важливий за вирощування ультраранніх сортів сої, після яких планується сівба озимої пшениці [45].

Захист посівів сої від злакових бур'янів проводять внесенням одного з рекомендованих для даної культури грамініцидів (Селект, Центуріон, Фюзілад Супер та ін.) їх вносять окремо, тому що в баковій суміші з Базаграном спостерігається посилення фітотоксичного пригнічення рослин сої. Сьогодні у списку дозволених до використання на посівах сої пестицидів є препарат Фабіан, який вносять у нормі 100 г/га незалежно від фази розвитку культури. Він містить дві діючі речовини, які забезпечують знищення як дводольних, так і однодольних бур'янів.

Знищення бур'янів супроводжується підвищенням продуктивності культури на 9-12 ц/га за рахунок збільшення кількості бобів і насінин на рослині в 1,6-1,8 раза. Маса насіння на одній рослині збільшується в 1,5-1,7 раза.

Результати досліджень НУБіП свідчать: при недостатній ефективності системи контролю забур'яненості (система 1) соя за технології No-till поступається урожайністю традиційній технології.

При надійній системі контролю забур'яненості (система 2) урожайність сої за технологією No-till не менша, а навіть вища, ніж за традиційної системи землеробства. Прийнятний рівень контролю бур'янового угруповання агрофітоценозу сої за технології No-till забезпечує система із застосуванням грунтового гербіциду Дуал та суміші післясходових гербіцидів Пульсар (1 л/га) та Хармоні (0,7 г/га). За появи ж сходів однодольних бур'янів - із застосуванням Агілу (1,2 л/га) [46].

Таблиця 1.6 - Врожайність сої залежно від технології та системи захисту від бур'янів, ц/га [44]

Варіанти захисту від бур'янів

2007 р.

2008 р.

Традиційна

No-till

Традиційна

No-till

Без гербіцидів

6,1

1,2

4,4

0,5

Система 1

10,2

13,5

25,8

23,6

Система 2

15,5

18,5

28,1

30,2

В країнах, де дозволено вирощувати генно-модифіковані сорти, проблему контролю бур'янів у посівах сої вирішують шляхом застосування загальновинищувального гербіциду Раундап. Це підвищує надійність та значно спрощує і здешевлює систему захисту сої від бур'янів [44,46].

Похожие статьи




Особливості контролю бур'янів у системі землеробства No-till - Чисельність та видовий склад бур'янового компоненту агрофітоценозу сої за різних систем землеробства

Предыдущая | Следующая