Загальна характеристика роботи - Професійно орієнтована освітня діяльність у процесі довузівської підготовки абітурієнтів

Актуальність і доцільність дослідження. Освіта є однією з головних функцій цивілізованої держави, пріоритетною сферою соціально-економічного, інтелектуального, духовного і культурного розвитку нації, шляхом розвитку особистості, реалізації її творчого потенціалу. За останні 20 років кількість молоді, яка здобуває вищу освіту, збільшилася майже вдвічі, але значною залишається кількість непрацевлаштованих та незадоволених обраною професією випускників вищих навчальних закладів (ВНЗ).

З огляду на те, що в сучасному світі професій вимоги до працівників швидко змінюються й виникає необхідність зміни сфери діяльності, профорієнтація виступає важливою ланкою зв'язку між людиною, системою професійної підготовки, господарством. Фахівець на своєму робочому місці реалізує творчий потенціал, а суспільство отримує максимальну віддачу. Неправильний вибір професії зумовлює затрати сил, коштів, часу на здобуття спеціальності, труднощі в процесі праці, а для суспільства - збитки від нераціонального використання коштів на професійне навчання, нестачі кадрів одних фахівців і надлишку інших.

Випускники загальноосвітніх навчальних закладів (ЗНЗ) прагнуть здобути вищу професійну освіту, але об'єктивна реальність (рівень знань і вмінь учнів, вимоги зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) якості освіти, перспективи професійної реалізації за фахом) корегує суб'єктивні плани професійного майбутнього. Проте можливість здобуття будь-якої відомої професії не означає, що суспільство отримає кваліфікованого фахівця певної галузі, адже професійна придатність зумовлює задоволення обраною спеціальністю, основою якої є сприятливі чи несприятливі психофізіологічні можливості індивіда.

Існуючі системи освіти в ЗНЗ повною мірою не вирішують питання профорієнтації: абітурієнти недостатньо володіють інформацією про можливості здобуття вищої освіти, перспективи професійної реалізації за фахом, а обирають професію з інших причин, зокрема з 780 опитаних у процесі пілотажного дослідження абітурієнтів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського: не пройшли за конкурсом на обрану спеціальність (30 % осіб); обрали спеціальність у зв'язку з можливістю навчатися за державним замовленням (40 % осіб); можливість отримувати стипендіальне забезпечення (25 % осіб); інші заохочення (5 % осіб). Отже, виникає порушення профорієнтаційної наступності "ЗНЗ - ВНЗ", а профорієнтаційний компонент довузівської підготовки (ДП) утратив актуальність всупереч вимогам сьогодення щодо неперервності та послідовності навчання. Тому постає необхідність професійно орієнтованої ДП при ВНЗ як невід'ємної частини навчального процесу для усунення порушення профорієнтаційної наступності "ЗНЗ - ВНЗ", підвищення рівня загальноосвітньої підготовки випускників, необхідного для професійного визначення та корегування вибору професії абітурієнтами, що має не тільки рекомендаційний характер "ким бути?", а й спонукає до професійного самовизначення, що грунтується на міцних знаннях, інформаційній обізнаності, урахуванні потреб народного господарства й індивідуальних особливостей.

Освітня діяльність у процесі ДП абітурієнтів має охоплювати соціологічний, педагогічний, фізіологічний і психологічний аспекти профорієнтації, які передбачають урахування придатності людини до більшості професій, нахили, особисті якості та потреби народного господарства у фахівцях.

Філософсько-соціологічні, управлінські аспекти проблеми довузівської освіти знайшли своє відображення в працях сучасних вітчизняних учених: Г. Балла, М. Євтуха, П. Лузана, В. Маслова, Н. Ничкало, О. Пєхоти, С. Сисоєвої, Г. Філіпчука. Дидактичні аспекти управління якістю шкільної та довузівської освіти висвітлено в наукових розвідках Н. Бібік, В. Бондаря, М. Бурди, Н. Буринської, С. Гончаренка, В. Мадзігона, В. Маслова, В. Паламарчук, Т. Рогової, О. Савченко. Окремі аспекти ДП були об'єктом дисертаційних досліджень Н. Алік, І. Бичкової, П. Гончарук, Л. Григорчук, О. Резван, С. Селівестрова, Е. Фатєєвої, В. Федяєвої, Д. Філіппова.

Аналіз наукової літератури засвідчує, що відсутні праці, в яких досліджено зміст, структуру, умови організації ДП майбутніх студентів, не розкрито педагогічні можливості системи довузівської освіти, остаточно не сформовано поняттєво-термінологічний апарат, нечітко визначено категорію "довузівська освіта"; практично не виконано праць щодо професійного спрямування ДП. Воднораз формування свідомого професійного самовизначення та підвищення рівня сформованості знань і вмінь абітурієнтів потребує поєднання профорієнтаційного спрямування із навчальною діяльністю в процесі ДП, тобто професійно орієнтована освітня діяльність у процесі ДП абітурієнтів має відігравати корегуючу роль, проводячи профорієнтацію відповідно до потреб суспільства, мінімізуючи негативні наслідки помилок при виборі професії. Існують об'єктивні суперечності в системі освіти між рівнем підготовки випускників ЗНЗ та вимогами ЗНО якості освіти, потребою суспільства у фахівцях та несформованою професійною спрямованістю абітурієнтів, між попитом ринку праці та кількісним і якісним випуском ВНЗ.

Отже, актуальність проблеми, її недостатня наукова розробленість, а також об'єктивна потреба вирішення означених суперечностей зумовили вибір теми дослідження: "Професійно орієнтована освітня діяльність у процесі довузівської підготовки абітурієнтів".

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження виконано згідно з темою науково-дослідної роботи кафедри педагогіки та методики професійного навчання Української інженерно-педагогічної академії "Теоретичні та методичні основи педагогічної складової інженерно-педагогічної освіти" (протокол № 16 від 16.06.2004 р.).

Тему дисертації затверджено вченою радою Української інженерно-педагогічної академії (протокол № 7 від 02.03.2010 р.) й узгоджено в Раді з координації наукових досліджень у галузі психології та педагогіки в Україні (протокол № 6 від 28.09.2010 р.).

Мета дослідження полягає у виявленні впливу теоретично обгрунтованих педагогічних умов та їх експериментальної перевірки в процесі професійно орієнтованої довузівської підготовки на свідоме професійне самовизначення та підвищення рівня сформованості знань і вмінь абітурієнтів.

Відповідно до поставленої мети визначено такі завдання дослідження:

    1. На основі аналізу наукової літератури з'ясувати стан розробленості проблеми довузівської підготовки абітурієнтів та виявити специфіку професійно орієнтованої освітньої діяльності на підготовчих курсах при ВНЗ. 2. Розробити, теоретично обгрунтувати педагогічні умови професійно орієнтованої освітньої діяльності в процесі довузівської підготовки абітурієнтів та експериментально перевірити їх ефективність. 3. Уточнити критерії й показники ефективності професійно орієнтованої освітньої діяльності в процесі довузівської підготовки абітурієнтів.

Об'єкт дослідження - процес довузівської підготовки абітурієнтів.

Предмет дослідження - педагогічні умови професійно орієнтованої освітньої діяльності на підготовчих курсах у процесі довузівської підготовки абітурієнтів.

Гіпотеза дослідження грунтується на припущенні, що реалізація науково обгрунтованих педагогічних умов у процес довузівської підготовки (забезпечення професійного спрямування, урахування індивідуальних особливостей абітурієнтів у навчальному процесі, нормалізація функціонального стану абітурієнтів у специфічних умовах довузівської підготовки) сприятиме професійному самовизначенню та вмотивованості професійного вибору, дозволить значно підвищити рівень сформованості знань і вмінь абітурієнтів.

Для виконання окреслених завдань і перевірки гіпотези використано комплекс методів дослідження: теоретичні - аналіз, порівняння, узагальнення і систематизація психолого-педагогічної та навчально-методичної літератури для визначення стану розробленості досліджуваної проблеми; емпіричні - анкетування, спостереження, педагогічний експеримент для перевірки ефективності розроблених педагогічних умов; статистичні - методи математичної статистики та якісного аналізу отриманих даних, прийняття рішення щодо спростування або підтвердження гіпотези дослідження.

Експериментальна база дослідження. Дослідження виконувалося в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського впродовж 2005-2009 років.

Наукова новизна й теоретичне значення отриманих результатів дослідження полягає в тому, що:

    - вперше розроблено, теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови професійно орієнтованої освітньої діяльності на підготовчих курсах у процесі довузівської підготовки абітурієнтів, а саме: забезпечення професійного спрямування з метою формування професійного самовизначення абітурієнтів та корегування професійного вибору; урахування індивідуальних особливостей абітурієнтів у навчальному процесі для підвищення рівня сформованості їхніх знань і вмінь; нормалізація функціонального стану абітурієнтів у специфічних умовах довузівської підготовки з метою підвищення ефективності освітньої діяльності; - уточнено суть понять "професійне самовизначення абітурієнтів" як процес формування ставлення абітурієнта до себе як суб'єкта майбутньої професійної діяльності, що зумовлюється його індивідуальними особливостями й зовнішніми умовами; самостійне й усвідомлене узгодження професійно-психологічних особливостей особистості із змістом і вимогами професійної діяльності; "професійно орієнтована довузівська підготовка" як реальна відкрита динамічна й цілеспрямована педагогічна система, організована взаємодія педагогів і абітурієнтів, що забезпечує професійно орієнтовану освітню діяльність абітурієнтів з метою їхнього свідомого професійного самовизначення, комплекс заходів, спрямованих на підвищення рівня свідомого професійного самовизначення абітурієнтів, підвищення рівня знань та подолання втоми, напруження, депресії і тривожності; критерії і показники професійно орієнтованої освітньої діяльності довузівської підготовки; - дістала подальшого розвитку методика комплексного викладання дисциплін у процесі довузівської підготовки для актуалізації навчальної мотивації особистості.

Практична значущість результатів дослідження полягає в тому, що практично реалізовано педагогічні умови професійно орієнтованої освітньої діяльності на підготовчих курсах у процесі довузівської підготовки абітурієнтів, які підтвердили свою ефективність.

Матеріали дослідження впроваджено в навчальний процес підготовчих курсів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, до складу якого входять підготовчі курси учбово-консультаційних пунктів м. Олександрія, м. Комсомольськ, смт. Козельщина, м. Глобине (Акт про впровадження від 08.06.2010 р.) та довузівську підготовку Кіровоградського національного технічного університету (Акт про впровадження від 01.06.2010 р.).

Теоретичні положення, практичні напрацювання, викладені в дисертації, можуть бути адаптовані до освітньої діяльності на підготовчих відділеннях вищих навчальних закладів, підготовчих курсах, навчанні, яке організується без відриву від виробництва, підвищення кваліфікації фахівців системи професійно-технічної освіти; написання дипломних і магістерських робіт студентами, укладання підручників.

Особистий внесок дисертанта в працях, написаних у співавторстві, полягає в теоретичному обгрунтуванні основних ідей і положень досліджуваної проблеми педагогічних умов, а також науковій інтерпретації отриманих даних; проведенні експериментальних досліджень, узагальненні й статистичному опрацюванні результатів досліджень.

Вірогідність і обгрунтованість результатів дослідження забезпечено застосуванням методів, відповідних меті й завданням дослідження, об'єктивною реєстрацією основних чинників якості професійно орієнтованої освітньої діяльності, обробкою достатньої кількості статистичних даних, що забезпечують отримання вірогідних оцінок якості професійно орієнтованої освітньої діяльності в процесі довузівської підготовки абітурієнтів.

Апробація результатів дослідження. Матеріали дослідження обговорювалися на засіданнях кафедри педагогіки та методики професійного навчання Української інженерно-педагогічної академії. Основні результати дослідження доповідалися на міжнародних та всеукраїнських конференціях: "ЮНИТЕХ'09" (габрово, 2009 р.); "Біосферно-ноосферні ідеї В. І. Вернадського та еколого-економічні і гуманітарні проблеми розвитку регіонів" (Кременчук, 2010 р.); "Проблеми та перспективи розвитку інженерно-педагогічної освіти" (Бердянськ, 2010 р.); науково-методичній комісії МОН України з машинобудування та матеріалообробки (0505) "Актуальні проблеми науково-методичного забезпечення підготовки фахівців для інноваційного машинобудування" (Кременчук, 2010 р.).

Публікації. Основні теоретичні положення і висновки дисертації відображено в 11 публікаціях (9 одноосібних), із них 7 - у провідних фахових виданнях, 1 - в ін-ших виданнях, 2 - у матеріалах конференції, 1 - у матеріалах науково-методичної комісії МОН України.

Структура й обсяг дисертації обумовлені логікою наукового пошуку. Дисертаційна робота складається із вступу, двох розділів, висновків до розділів, загальних висновків, додатків на 43 сторінках, списку літератури (192 найменування, із них 18 - іноземною мовою), 52 таблиць (на 19 сторінках), 45 рисунків (на 22 сторінках), 30 формул. Загальний обсяг роботи - 243 сторінки (159 - основний текст).

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Професійно орієнтована освітня діяльність у процесі довузівської підготовки абітурієнтів

Предыдущая | Следующая