Нормативно-правове регулювання освітньої політики Угорщини. - Освітня політика Угорщини

З набуттям незалежності в Угорській Республіці розпочалося комплектування новітнього масиву нормативно-правових актів щодо вищої освіти. Прийнятий ще в 1985 р. закон про загальну освіту утверджував новий курс на високий рівень автономії навчальних закладів і поступову ліквідацію державної монополії в галузі освіти. А в 1992 році було прийнято закон про статус державних службовців, відповідно до якого вчителів віднесено до категорії державних службовців та збільшено оплату їх праці.

У 1993 році прийнято закон "Про вищу освіту", який потім неодноразово змінювався та доповнювався і припинив свою дію 26 лютого 2006 року. Загалом державне управління вищою освітою в Угорщині здійснюється парламентом (формує план розвитку вищої освіти і щорічно визначає бюджет, призначений для вищої освіти, створює та ліквідує державні заклади вищої освіти, сприяє організації та ліквідації недержавних ВНЗ), президентом (призначає та звільняє ректорів і професорів університетів), урядом (гарантує підтримку і забезпечення роботи державної мережі вищої освіти; схвалює, створює або ліквідує факультети в державних ВНЗ, встановлює кваліфікаційні вимоги, розробляє правила організації та діяльності Угорського акредитаційного комітету, визначає загальну кількість державних асигнувань, які виділяються на одного студента, встановлює вимоги політики якості вищої освіти та ін.) та міністром освіти (бере участь у розробці політики та державних рішень, присвячених розвитку вищої освіти, щорічно подає уряду звіт про виконання бюджету щодо вищої освіти та формує проект такого бюджету на наступний рік на підставі пропозицій ради з вищої освіти та досліджень, здійснює законний нагляд за установами вищої освіти; може тимчасово відчужувати право певних установ проводити завершальні іспити та присуджувати наукові степені а ін., однак в усіх своїх діях, які будь-якою мірою стосуються навчальних закладів, повинен ураховувати їх погляд на відповідні проблеми).

Угорський акредитаційний комітет і рада з вищої освіти та досліджень функціонують як посередні установи, які забезпечують додатковий контроль та мають змогу надавати пропозиції та рекомендації. Місцеві органи влади не мають повноважень стосовно управління закладами вищої освіти. Інтереси ВНЗ представлені на рівні конференції угорських ректорів, угорської конференції директорів коледжів та відділу ректорів академій мистецтва та музики.

У 1998 році з офіційного розпорядження уряду розпочався процес інтеграції системи вищої освіти до освітнього простору ЄС, який офіціально завершився на початку 2000 року. Після приєднання Угорщини до Болонського процесу (1999 р.) і вступу до ЄС у 2005 році відбулося прийняття нового закону "Про вищу освіту", який відображає вимоги Болонської декларації та трансформує як систему управління у ВНЗ, так і державне управління сферою вищої освіти загалом.

Отже, державне управління вищою освітою Угорщини також має розвинуту інституційну та нормативно-правову основу. Усі угорські вищі навчальні заклади майже автономні. Органи державного управління при цьому мають досить велику частку інструментів з безпосереднього управління галуззю, в той час як мають значні повноваження з регулювання та планування розвитку вищої освіти. Система вищої освіти повністю відповідає європейським нормам, а академічні ступені та дипломи, отримані в угорських ВНЗ, котуються у всіх країнах ЄС. Однак варто відзначити, що в Угорщині реформа державного управління вищою освітою не має єдиної комплексної концепції, що значно уповільнює її здійснення, деякі акції поки що не завершені і все ще перебувають у хиткому стані.

Похожие статьи




Нормативно-правове регулювання освітньої політики Угорщини. - Освітня політика Угорщини

Предыдущая | Следующая