Вступ - Розвиток творчих здібностей у молодших школярів

Актуальність теми. Спостерігаючи за школярами, вчитель не без підстави вважає, що одні більш здібні до навчання, інші менш здібні. Буває, що учень здібний до математики, але погано висловлює свої думки в усній і письмові мові або виявляє здібності до мов, літератури, взагалі до гуманітарних наук, але йому важко даються математика, фізика, вивчення техніки.

Здібностями називаються психічні якості, завдяки яким людина порівняно легко набуває знань, умінь, навичок і успішно займається якою-небудь діяльністю. Здібності виявляються лише в діяльності. При сприйманні, виявляється таке розрізнення колірних відтінків, гостре "бачення" предметів, розуміння пропорційності відношень, абсолютний слух на заняттях музикою, спостережливість важлива багатьох видах діяльності, тощо. Деякі здібності пов'язані з роботою пам'яті - здібність до швидкого і міцного навчального матеріалу, легке і точне відтворення його. Яскраво виявляються здібності в розумовій діяльності розуміння матеріалу, розв'язування складних завдань, глибина думки, критичність, кмітливість. Велике значення для здібностей має і творча уява, особливо необхідна в праці поета, винахідника.

Питання пов'язанні з здібностями досліджували такі науковці як Г. С. Батіщев, С. Л. Рубінштейн. На думку С. Л. Рубінштейна, творчість - діяльність людини, яка створює нові матеріальні і духовні цінності, які, в свою чергу, мають суспільну значимість. Безумовно, продукти творчої діяльності молодших школярів не мають суспільної значимості, вони відзначаються лише певними елементами новизни і носять скоріше за все суб'єктивний характер. Звичайно, елементи новизни, які школяр вносить у свою діяльність, мають досить відносний характер, проте вони є передумовою динамічності тих знань, якими володіє дитина. З розширенням цих знань з'являється можливість більш високого рівня прояву новизни, оригінальності.

Здібності не зводяться лише до знань, умінь і навичок, хоч виявляються і розвиваються на їх основі. Тому треба бути дуже обережними і тактовними при визначенні здібностей учнів, щоб не вважати складні знання дитини за відсутність у неї здібностей. Такі помилки інколи навіть щодо майбутніх великих вчених, які з певних причин погано вчилися в школі. З цієї самої причини неправомірні висновки про здібності лише на підставі деяких властивостей, що свідчать не про низькі здібності, а про брак знань.

Проте тема є актуальною для сьогодення українського суспільства.

Мета дослідження полягає в теоретичному узагальненні основних положень досліджуваної проблеми та визначенні умов, що забезпечують ефективне формування здібностей у учнів;

Об'єкт дослідження: здібності учнів молодшого шкільного віку;

Предмет дослідження: особливості розвитку здібностей учнів молодшого шкільного віку;

Методи дослідження: для вивчення проблеми розвитку здібностей у дітей молодшого шкільного віку здійснено теоретичний аналіз, та узагальнення наукових джерел та емпіричних досліджень;

Завдання дослідження:

    1) визначити психологічні особливості молодшого шкільного віку; 2) охарактеризувати поняття "здібності" визначити сутність здібностей; 3) розкрити особливості розвитку творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку; 4) визначити умови розвитку здібностей дітей молодшого шкільного віку; 5) охарактеризувати способи виявлення здібностей у дітей молодшого шкільного віку; 6) узагальнити основні умови, завдання та методи з розвитку здібностей дітей молодшого шкільного віку.

Структура роботи. Складається із вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.

Творчий здібність молодший шкільний

Похожие статьи




Вступ - Розвиток творчих здібностей у молодших школярів

Предыдущая | Следующая