ВСТУП - Досвід підготовки та перепідготовки робочої сили у зарубіжних країнах

Прагнення країн до створення конкурентоспроможної економіки та зведення безробіття до допустимих показників визначають тенденції розвитку системи підготовки трудових ресурсів на необхідному професійно-кваліфікаційному рівні.

Освіта та професійне навчання є важливими факторами сприяння економічному піднесенню держави, а професійне лідерство працівників - її стратегічним товаром.

Майже у всіх країнах світу дискутуються питання реформування професійного навчання, ухвалюються рішення щодо його нового змісту та організації. Метою проведення цих дискусій є розв'язання стратегічного завдання - навчити слухачів навичкам володіння науковою, професійною та загальною культурою, умінню знаходити роботу й ефективно виконувати свої професійні обов'язки.

Динамічні зміни, притаманні сучасному ринку праці, зумовлені постійно зростаючими вимогами роботодавців до професійної кваліфікації робітників та спеціалістів. Активне впровадження у виробництво сучасних технологій та посилення професійної конкуренції на ринку праці потребують підвищення рівня професійної підготовки, особливо підготовки молоді в навчальних закладах. Це стосується планування професійної кар'єри, поведінки на ринку праці, здатності вигідно продавати роботодавцям свої знання, вміння та навички. Щодо цього викликають інтерес дослідження досвіду організації системи професійної освіти в зарубіжних країнах.

Похожие статьи




ВСТУП - Досвід підготовки та перепідготовки робочої сили у зарубіжних країнах

Предыдущая | Следующая