ВСТУП - Дослідження ринку чаю в Україні

Чай - один з найпоширеніших напоїв на земній кулі. Сьогодні його споживачами щоденно є біля трьох мільярдів чоловік. Нині чай є звичною частиною щоденного раціону. Подібну пристрасть можна пояснити кліматичними особливостями нашої країни. Чай - сезонний товар. Як і для всіх ринків гарячих напоїв, найвищий сезон для ринку чаю припадає на зимовий період. Чай - природний енергетик. Так, нещодавно Асоціація дієтологів США включила чорний і зелений чай до переліку найважливіших функціональних продуктів харчування, серед тих, які підтримують здоров'я нашої шкіри і забезпечують відповідний водний баланс організму.

Для України сфера чайного бізнесу є особливою, тому що ні чайний кущ, ні чайне дерево тут не вирощують. Ринок чаю можна вважати ринком імпортерів з усіма наслідками, що з цього випливають. Так, постачальники повністю залежні (хоча й різною мірою) від загальної світової кон'юнктури. Наприклад, негода в Кенії або пожежі в Індонезії, що збіглися зі зменшенням світових запасів чаю на фоні зростання обсягів його споживання в країнах Ближнього та Середнього Сходу, не просто підвищують ціни, а кардинально змінюють ціноутворення на світовому чайному ринку.

Підвищений попит на світових чайних аукціонах цілком можна пояснити загальносвітовим зростанням споживання чаю, яке в різних регіонах має свої причини. Так, якщо інтерес до чаю заможних покупців із Північної Америки спричинений здебільшого потягом до здорового способу життя, то для споживачів азіатського регіону чай це насамперед найдешевший (після питної води) напій. Разом з тим, чайним трейдерам добре відомо, що найбільші виробники Індія та Китай з кожним роком зменшують експорт незалежно від врожаю: зростає внутрішній попит. Тому зрозуміло, що збільшення пропозиції на світовому ринку можливе в основному за рахунок інших великих виробників (Шрі Ланки, Кенії чи Індонезії) в яких чай не став національним напоєм.

Зміни на світовому ринку впливають і на ситуацію в Україні. Зараз в Україні, за оцінками фахівців, склалася непроста ситуація на ринку чаю. Здебільшого, домінують дешеві сорти за невисокою ціною. Звісно, у супермаркетах можна знайти й сорти, що претендують на елітність ікоштують відповідно, але оптимального балансу між ціною та якістю немає. Ця проблема характерна не тільки для сучасної України. Вона крокує по Європі разом з історією самого напою.

В умовах економічної нестабільності дуже актуальним постає питання визначення бар'єрів та можливостей малого та середнього бізнесу. Активні ринкові перетворення, що набирають все більших темпів в Україні, змінюють всю систему відносин між державою і підприємствами, підприємствами і споживачами їх продукції.

Метою даної курсової роботи є проведення економічних досліджень, аналізу ринку з ціллю вибору найбільш ефективних управлінських рішень щодо організації виробництва чаю на підприємстві та розрахунку результативності його роботи.

Похожие статьи




ВСТУП - Дослідження ринку чаю в Україні

Предыдущая | Следующая