Побудова конкурентної карти ринку - на семинар - Маркетингові дослідження ринку туризму

Конкурентна Карта Ринку являє собою класифікацію конкурентів за займаною ними позицією (конкурентному статусу) на ринку.

Вона може бути побудована з використанням двох показників:

    - займаної частки ринку; - динаміки частки ринку.

Розподіл Частки Ринку дозволяє виділити ряд стандартних положень організацій:

    - лідери ринку; - організації із сильною конкурентною позицією; - організації зі слабкою конкурентною позицією; - аутсайдери ринку.

Динаміка Частки Ринку дає можливість визначити типові конкурентні позиції:

    - швидко поліпшується; - що поліпшується; - що не змінилась; - що погіршується; - швидко погіршується.

Таблиця 2

Матриця формування конкурентної карти ринку

Показники

Класификаційні групи конкурентів за займаною часткою ринку

Класификаційні групи конкурентів за типами росту частки ринку

Лідери ринку

Організації з сильною конкурентною позицією

Організації зі слабкою конкурентною позицією

Аутсайдери ринку

Організації з конкурентною позицією, що швидко поліпшується

А-1

Б-1

В-1

Г-1

Організації з конкурентною позицією, що поліпшується

А-2

Б-2

В-2

Г-2

Організації з конкурентною позицією, що не змінилася

А-3

Б-3

В-3

Г-3

Організації з конкурентною позицією, що погіршується

А-4

Б-4

В-4

Г-4

Організації з конкурентною позицією, що швидко погіршується

А-5

Б-5

В-5

Г-5

Конкурентна карта ринку (табл. 2) будується виходячи з перехресної класифікації розміру й динаміки частки ринку. Це дозволяє виділити 20 типових положень організацій, що відрізняються ступенем використання конкурентних переваг і потенційною можливістю протистояти тиску конкурентів.

Найбільш значимим положенням на ринку володіють організації, що розташовуються у квадранті А-1 (лідери ринку з конкурентною позицією, що швидко поліпшується), найбільш слабким - аутсайдери з конкурентною позицією, що швидко погіршується (квадрант Г-5).

Від лідерів ринку варто очікувати наступних дій: у позиціях А-1 і А-2 вони, найімовірніше, будуть схильні, (при наявності ресурсів) продовжувати здійснення стратегії "захоплення ринку" і підсилювати конфронтацію з конкурентами. У позиції А-3 і частково в позиції А-4 лідер буде, швидше за все, стурбований тим, щоб зберегти займану частку ринку. Позиція А-5 свідчить про ситуацію лідера ринку, що швидко погіршується, що може спонукати його до агресивних стосовно конкурентів дій.

Організація із сильною й конкурентною позицією, що швидко поліпшується (квадрант Б-1) має шанси зайняти місце лідера за умови проведення відповідної наступальної стратегії. Позиції Б-2 і Б-3 також дають можливість проводити атаки, спрямовані на лідерів. А позиції Б-4 і Б-5 змусять, швидше за все, подбати про власне положення на ринку.

Можна припустити, що конкуренти, які розташовуються у квадрантах В-1, В-2, В-3, будуть проводити активні оборонні дії, іноді вживаючи контратаки; організації ж зі слабкою позицією і позицією, що погіршується (або швидко погіршується) (квадранти В-4, В-5) можуть приступити до пошуку більш вигідного сегмента ринку.

Аутсайдери будуть намагатися уникати конкуренції, або залишать ринок, однак у позиціях Г-1, Г-2, Г-3 будуть, найімовірніше, запекло захищатися й прагнути поліпшити своє положення.

Таким чином, побудова конкурентної карти ринку дає туристичній організації можливість вирішити ряд взаємозалежних завдань:

    - визначити особливості розвитку конкурентної ситуації; - виявити ступінь домінування конкурентів на ринку; - встановити найближчих конкурентів і можливі напрямки їхніх маркетингових стратегій; - виділити свою позицію серед учасників ринку.

Все це в комплексі дозволяє більш обгрунтовано підійти до розробки маркетингової стратегії з метою досягнення конкурентних переваг, що враховують конкурентний статус туристичної організації й особливості її ринкового оточення.

Контрольні питання й завдання для практичних занять

    1. З якими видами конкуренції зіштовхується на ринку туристична організація? Відповідь аргументуйте, приведіть відповідні приклади. 2. Що лежить в основі цінової й нецінової конкуренції? 3. Приведіть і прокоментуйте приклади використання в туристичному бізнесі методів несумлінної конкуренції. 4. Як впливає тип ринку на стан конкурентної боротьби? 5. Охарактеризуйте модель п'яти сил конкуренції. У чому, на ваш погляд, специфіка її прояву в туристичній індустрії? 6. Яка із особливостей конкуренції, на вашу думку, може здійснити більш істотний вплив на туристичну організацію: конкуренція з боку продуктів-замінників або загроза появи нових конкурентів? 7. Які зовнішні прояви маркетингової діяльності дозволяють зробити припущення про наміри конкурентів? 8. Що розуміється під стратегічною групою конкурентів? Приведіть конкретні приклади із практики туристичного бізнесу. 9. Запропонуєте можливі джерела одержання інформації про конкурентів. 10. Що являє собою конкурентна карта ринку?

Похожие статьи




Побудова конкурентної карти ринку - на семинар - Маркетингові дослідження ринку туризму

Предыдущая | Следующая