Аналіз конкурентів в туризмі - Маркетингові дослідження ринку туризму

Маркетингові дослідження конкурентного середовища, оцінка структури й динаміки конкурентних сил дозволяють виявити стратегічні групи конкурентів туристичної організації. У їхній якості розглядаються: існуючі прямі конкуренти і потенційні конкуренти.

Існуючі Прямі Конкуренти -- це туристичні організації, які колись і тепер виступали і виступають як такі.

Серед потенційних конкурентів Розрізняють:

    - існуючі організації, які розширюють номенклатуру пропонованих продуктів для того, щоб краще задовольняти потреби ринку і у результаті стати прямими конкурентами; - нові організації, що вступають у конкурентну боротьбу.

Концепція стратегічних груп конкурентів допомагає зробити процес їхнього дослідження більш керованим. Так, різні конкуренти повинні аналізуватися з різним рівнем глибини. Ті, які впливають або могли б впливати на діяльність туристичної організації, вивчаються особливо ретельно. Однак потенційні "новачки" на ринку найчастіше несуть не меншу загрозу, ніж прямі конкуренти. Вивчення потенційних конкурентів має особливе значення в умовах швидкого росту ринку й порівняно легкого доступу на нього.

Для підвищення ефективності досліджень і організації аналітичних робіт проводиться попередній розподіл (за займаною часткою ринку, обсягами продажів, бюджетом маркетингу й т. д.) конкурентів. Дана процедура здійснюється з метою визначення послідовності аналізу й виключення ситуацій, при яких внаслідок ліміту ресурсів і часу найбільш важливі конкуренти не будуть розглянуті. Такий підхід дозволяє привести вихідний список конкурентів у відповідність із поставленими цілями дослідження й полегшує процес пошуку необхідної інформації.

Джерелами Інформації Про Конкурентів є: фірмові довідники; річні звіти; банки даних про компанії й персоналії; публікації; проспекти; каталоги; довідкові видання про кон'юнктуру ринку, що включають дані про конкурентів; нормативно-правові документи, які прямо або опосередковано впливають на діяльність конкурента; оголошення конкурента про наймання персоналу, про продажі (розпродаж), закупівлі і т. п.; опубліковані інтерв'ю управлінського персоналу організацій; думки споживачів про продукти і сервіс конкурентів, опубліковані в засобах масової інформації; матеріали судової й арбітражної практики; спеціалізовані виставки і ярмарки тощо.

У процесі аналізу діяльності конкурентів використовується як кількісна, так і якісна інформація.

Кількісна Інформація є об'єктивною, відображає фактичні дані про наступні аспекти діяльності конкурентів: організаційно-правова форма; керівники; чисельність персоналу; активи; доступ до інших джерел коштів; виробничі потужності й ефективність їхнього використання; обсяги продажів; частка ринку; рентабельність; наявність і розміри мережі філій; перелік основних видів продуктів; інші кількісні дані (наприклад, ціни на продукти, видатки на рекламу й т. п.).

Якісна Інформація являє собою сферу суб'єктивних оцінок, тому що включає такі неформалізовані параметри як: репутація конкурентів; популярність, престиж; досвід керівництва і співробітників; частота виробничих і трудових конфліктів; пріоритети на ринку; гнучкість маркетингової стратегії; ефективність продуктової політики; робота в сфері впровадження на ринок нових продуктів; цінова політика; збутова політика; комунікаційна політика; організація маркетингу; контроль маркетингу; рівень обслуговування споживачів; схильність споживачів; реакція конкурентів на зміну ринкової ситуації й т. д.

Збір всіх даних, необхідних для аналізу конкурентів, на практиці майже завжди неможливий. Тому часто використовується запропонована М. Портером схема досліджень, що полягають в аналізі чотирьох основних елементів, що характеризують конкурентів:

    - Мета (дають можливість визначити ступінь задоволеності конкурентів займаною позицією на ринку); - Наміри (дозволяють передбачати можливі дії конкурентів у майбутньому); - Поточні Стратегії (характеризують конкурентний статус); - Можливості (забезпечують виявлення сильних і слабких сторін діяльності конкурентів).

Аналіз зібраної інформації дозволяє туристичній організації вчасно реагувати на зміну основних конкурентів і прояв специфічних особливостей застосовуваних ними стратегій. Крім того, результати аналізу показують:

    - сильні й слабкі сторони конкурентів; - переваги конкурентів; - оперативність очікуваної відповідної реакції конкурентів на маркетингові зусилля, що вживаються; - бар'єри для виходу на ринок; - перспективи успіху в конкурентній боротьбі.

Інформація про конкурентів, згрупована за певними показниками, також дає можливість побудувати конкурентну карту ринку.

Похожие статьи




Аналіз конкурентів в туризмі - Маркетингові дослідження ринку туризму

Предыдущая | Следующая