Тенденції розвитку ринку трикотажних виробів в Україні


Постійне поглиблення інтеграції України у різноманітні підсистеми міжнародних економічних відносин, що відбувається в результаті глобалізаційних впливів та реалізації відповідних політичних рішень детермінує включення внутрішніх ринків України у сферу інтересів великих міжнародних гравців та підсилює тиск і ступінь конкуренції для вітчизняних товаровиробників.

Моніторинг розвитку внутрішніх галузевих ринків набуває все більшої актуальності на всіх рівнях функціонування економічної системи. А саме, у розрізі вирішення основних макроекономічних завдань, тенденції розвитку внутрішніх ринків відображають ступінь економічної безпеки держави, що знаходить свій прояв у спроможності забезпечити виробничий сектор та приватні домогосподарства необхідними товарами і послугами, зберігаючи при цьому експортно-імпортний баланс. Аналіз тенденцій розвитку галузевих ринків для гравців мікро-рівня економічної системи, виступає основою для розробки стратегічних планів розвитку, визначення цілей виробничої та маркетингової політики.

Ринок трикотажних виробів є складовим елементом системи забезпечення потреб населення країни у зручному, екологічному, естетичному та недорогому одягові. Моніторинг тенденцій розвитку ринку трикотажних виробів надає інформацію щодо ступеню забезпеченості відповідних споживчих потреб населення, розмірів товарної експансії іноземних та ринкової позиції вітчизняних виробників трикотажу.

Визначення тенденцій розвитку ринку трикотажних виробів в Українській економічній науці найчастіше відбувається в межах комплексних досліджень розвитку легкої промисловості. Відповідної предметної спрямованості набули праці Л. В. Дейнеко, М. Ю. Завгородньої [1], Ю. В. Нефьодової [2], А. П. Гречан [3], І. А. Іванченко [4] та інших дослідників.

Спеціалізована проблематика з визначення тенденцій розвитку ринку трикотажних виробів відображається у дослідженнях асортименту та якості трикотажних виробів вітчизняних та закордонних виробників Н. П. Супрун, Н. І. Осипенко, Ю. І. Островецької [5], І. С. Галика, Б. Д. Семака [6] та інших.

Метою представленого дослідження є визначення основних тенденцій розвитку ринку трикотажних виробів в Україні та визначення пріоритетних напрямів його регулювання.

Специфіка ринку трикотажних виробів проявляється у доволі швидкому обігові капіталу (2-4 рази на рік) підприємств - виробників, завдяки невеликим термінам створення та реалізації продукції у швидкій зміні асортименту відповідно сезону і моди і значній потенційній місткості ринку України.

Внутрішній ринок трикотажних виробів в Україні є доволі динамічним, одночасно можна зауважити на тому, що як й інші ринки товарів та послуг, він повністю залежить від макроекономічної динаміки, див. табл. 1.

Таблиця 1. Динаміка обсягів українського ринку трикотажних виробів

Товарні групи

Обсяги продажів, млн. грн. / темп зросту %

2010

2011

2012

2013

2014

Млн. грн.

%

Млн. грн.

%

Млн. грн.

%

Млн. грн.

%

Млн. грн.

%

Трикотаж верхній

736

129,1

1010

137,2

928

91,9

1103

118,8

1302

118

Трикотаж білизняний

491

123,4

674

137,1

620

91,8

736

118,7

868

117

Одяг та білизна з тканин

3494

123,1

4570

130,8

5640

123,4

6521

115,6

6977

106,9

Джерело: розраховано автором на основі [7]

Загальне збільшення обсягів ринку трикотажних виробів з 2010 по 2014 рр. склало 176,8%. Враховуючи рівень девальвації національної валюти який за той же самий період часу склав 196,2%, можна констатувати зменшення обсягів ринку на 19,4%. У докризовий період динаміка обсягів ринку трикотажних виробів мала хвилеподібний характер, зі зменшенням у 2012 р. на 8,1%. Частка трикотажних виробів у загальному обсягові роздрібної торгівлі непродовольчими товарами на внутрішньому ринку України є доволі стабільною, у 2013 р. вона складала 0,4%, а у 2014 р. - 0,5%.

Інформація державної служби статистики свідчить про слабку роль вітчизняного виробництва та нарощування імпортної складової у товарних позиціях на ринку трикотажних виробів (табл. 2).

Таблиця 2. Частка продажу трикотажних виробів, одягу та білизни з тканин, що вироблені на території України

Товарні групи

2010

2011

2012

2013

2014

Відхилення

Трикотаж верхній та білизняний, %

10,4

7,3

9,3

5,0

4,0

-6,4

Одяг та білизна з тканин, %

10,7

10,8

7,7

6,8

5,9

-4,8

Вироби панчішно-шкарпеткові, %

38,3

37,7

37,8

40,1

38,0

-0,3

Джерело: розраховано автором на основі [8]

Частка вітчизняної трикотажної продукції на внутрішньому ринку становить лише 4%. При тому, що її зменшення за п'ять років склало 6,4%. Відповідна тенденція прослідковується і на ринкові одягу і білизни з тканин. За загальної частки на ринку у 5,9%, її зменшення склало 4,8%. Відповідна динаміка свідчить про неспроможність вітчизняних підприємств витримати конкуренцію з іноземними виробниками трикотажної продукції. Географічна структура експорту та імпорту трикотажної продукції представлена на рисунках 1, 2.

структура імпорту трикотажних виробів в україну у 2014 р

Рис. 1. Структура імпорту трикотажних виробів в Україну у 2014 р.

Джерело: складено автором на основі [8]

За офіційною статистикою більше 45% внутрішнього ринку трикотажних виробів захоплено товарами, що були вироблені у Китаї. Найбільше було імпортовано: колготок, панчох, шкарпеток, гольфів, светрів і пуловерів, тенісок і майок.

У наступних періодах не слід очікувати зменшення конкурентного тиску китайських товаровиробників на вітчизняний ринок. У зв?язку з тим, що США та ЄС в межах здійснення політики захисту внутрішніх виробників обмежують доступ товарів, вироблених у КНДР на свої ринки Китай буде намагатись компенсувати негативні вливши збільшенням своєї присутності на ринках інших країн, і в першу чергу країн пострадянського простору, де ці галузі перебувають у хронічній кризі [8].

Одночасно необхідно зазначити наявність експортної складової у діяльності підприємств трикотажного сегменту легкої промисловості, див. рис. 2. Працюючи за давальницькою сировиною, підприємства України у 2014 р. поставили на експорт трикотажної продукції на 135,7 млн. дол. США. Обсяг імпорту склав 254,2 млн. дол. США [8].

структура експорту трикотажних виробів з україни у 2014 р

Рис. 2. Структура експорту трикотажних виробів з України у 2014 р.

Джерело: складено автором на основі [8]

Найбільша кількість швейних виробів (в грошовому вираженні) поставляється до Данії (23%), оскільки саме з цією країною укладено найбільше договорів, що регламентують роботу за давальницькою схемою. Близько17% виробів поставлялось до Німеччини, 13% - Литви, 12% - Угорщини, 8% - Росії, 7% - Італії, по 6% до Польщі і Франції.

У структурі експорту найбільша частка належить теніскам, майкам та іншій натільній білизні; светрам і пуловерам; костюмам і спідницям; сорочкам і жіночим блузкам. ринок трикотажний виріб

Виробництво трикотажу в Україні представлено такими видами одягу, як білизняний трикотаж (майки, труси, футболки, теніски 24 млн. шт.), верхній трикотаж (светри, кофти, пуловери, близько 10 млн. шт.). Також виробництво направлено на випуск панчішно-шкарпеткових виробів, спортивного одягу та одягу для дітей.

Але, через загальну непрозорість ринку, нерегульованість імпорту, обсяги якого щорічно збільшуються та нерівні умови конкуренції, обсяг імпорту трикотажних виробів постійно збільшується, що спричиняє негативний влив на господарську діяльність вітчизняних виробників трикотажних товарів.

Скрутне становище вітчизняних виробників трикотажу пояснюється перш за все загальноекономічною кризою в Україні, що спричинена кланово-олігархічною моделлю економіки за якої відбувається монополізація всіх її галузей. А також великим ступенем корупції, перш за все на митниці, технологічною відсталістю та відсутністю необхідних для модернізації фінансових ресурсів, залежністю від імпортованої сировини.

За період 2012-2014 рр. обсяги виробництва трикотажних виробів знизились на 16%. У загальній структурі виробництва простежується: спад виробництва верхнього трикотажного одягу, приріст виробництва білизняного трикотажу та панчішно-шкарпеткових виробів.

В торговій мережі переважають товари імпортного походження, що ставить економіку країни та споживачів у критичну залежність від кон'юнктури зовнішнього ринку.

Маркетингові дослідження споживчих уподобань українських покупців трикотажу свідчать про наступне. Основними причинами невеликих обсягів користування вітчизняними трикотажними товарами є: по-перше, невідповідність критерію ціна-якість (45% респондентів); по-друге, низька якість продукції (37% респондентів); по-третє, мала кількість місць продажу вітчизняної продукції; по-четверте (33% респондентів), малий асортимент (31% респондентів); невідповідність тенденціям моди (14% респондентів). Одночасно, прослідковується загальна тенденція до збільшення частки покупок у спеціалізованих магазинах і супермаркетах. В контексті визначення проблемних питань з попиту на трикотажні вироби, можна зазначити, що покупця більше цікавить не країна виробника а якість, доступність та відповідність товару його функціональному призначенню.

До пріоритетних напрямів регулювання розвитку внутрішнього ринку трикотажних виробів в Україні належать: захист ринку від контрафактної продукції; дотримання контролю за якістю і ціною імпортованих товарів через процедури сертифікації та ідентифікації й запровадження електронного декларування імпорту; застосування антидемпінгових заходів для захисту внутрішнього ринку від експансії закордонних виробників; зменшення обсягів тіньового обороту.

Висновки

Основними тенденціями у розвиткові ринку трикотажних товарів в Україні необхідно визначити наступні:

    - постійне зменшення обсягів ринку трикотажних товарів в Україні, що за період 2013-2014 рр. склало 19,4%; - скорочення внутрішнього попиту на трикотажні товари вітчизняного виробництва, що обумовлюється низькими цінами імпорту; - переважання частки імпортованої продукції, що складає 76% від загального обсягу ринку трикотажних товарів (Китай, Білорусь, Туреччина); - занепад вітчизняної сировинної бази - більшість трикотажного полотна завозиться із за кордону; - трикотажні вироби вітчизняних виробників програють конкуренцію імпортним за критеріями: ціна-якість, відповідність тенденціям моди, повнота асортименту; - застаріла технічна база та відсутність фінансових засобів у вітчизняних підприємств заважає їм швидко оновлювати асортимент трикотажних товарів; - великі обсяги контрабанди товарів та демпінгові ціни іноземних конкурентів унеможливлюють успішну конкуренцію з боку вітчизняних товаровиробників; - в Україні відсутня державна політика щодо захисту інтересів вітчизняних виробників трикотажних.

За відповідних умов актуалізуються завдання пошуку шляхів ефективного регулювання ринку трикотажних виробів в Україні з урахуванням необхідності захисту та стимулювання розвитку вітчизняних виробників на організаційному рівні державної політики. Розробка стратегічних та прикладних елементів відповідного напряму інституційного впливу держави на ринок трикотажних виробів має стати наступним етапом дослідження визначеного у представленій статті кола прикладних проблем.

Література

    1. Дейнеко Л. В. Розвиток внутрішнього ринку легкої промисловості: проблеми та можливості // Л. В. Дейнеко, М. Ю. Завгородня // Український соціум. - 2012. - № 1. - С. 83-98. 2. Нефьодова Ю. В. Напрямки розвитку легкої промисловості України / Ю. В. Нефьодова // Вісник ДонНУЕТ. Серія: Економічні науки. - 2010. - № 3. - С. 20-24. 3. Гречан А. П. Теоретико-методологічні основи розвитку підприємств легкої промисловості на інноваційних засадах / А. П. Гречан. - К. : КНУТД, 2005. - 208 с. 4. Іванченко І. А. Сучасні особливості розвитку світового ринку одягу / І. А. Іванченко // Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі. - № 2 (53). - 2012. - С. 42-47. 5. Супрун Н. П. Аналітичний огляд асортименту та комплексна оцінка якості трикотажних полотен / Н. П. Супрун, Н. І. Осипенко, Ю. І. Островецька // Товарознавство та інновації. - 2012. - Вип. 4. - С. 116-124. 6. Галик І. С. Товарознавство трикотажних виробів: підручник для студентів товарознавчих спеціальностей вищих навчальних закладів / І. С. Галик, Б. Д. Семак. - Львів: "Магнолія 2006", 2011 - 221 с. 7. Товарна структура роздрібного товарообороту підприємств в Україні // Офіційний сайт Державної служби статистики України. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www. ukrstat. gov. ua. 8. Частка продажу споживчих товарів, які вироблені на території України, через торгову мережу підприємств // Офіційний сайт Державної служби статистики України. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www. ukrstat. gov. ua.

Похожие статьи




Тенденції розвитку ринку трикотажних виробів в Україні

Предыдущая | Следующая