ВИСНОВКИ - Дослідження ринку чаю в Україні

На ефективність діяльності підприємства великий вплив має і держава. Ринкові відносини надають підприємству максимальної свободи підприємницької діяльності. Підприємства, як самостійні виробники, намагаються якомога вигідніше продати свою продукцію (роботи, послуги), а їхні покупці - більш вигідно купувати.[20]

Курсова робота виконана на базі приватного підприємства "SunTea", яке займається фасуванням та продажем чаю. Вибiр напрямку дiяльностi обумовлений тим, що чай не може культивуватись в Українi (але займає значний сегмент ринку напоїв, крiм того для чайного ринку характерний швидкий оборот капiталу), а попит на нього стабiльний та має тенденцiю до зростання.

Щорічно український споживач вживає 500-600 грамів чаю, такий показник збережуться незмінним протягом кількох років. Щорічна ж ємність вітчизняного ринку чаю, оцінюється в 22-24 тис. т. Проте в зв'язку з девальвацією національної валюти в 2014 р, даний показник знизився до позначки 20 тис. т.

    1. Дослідивши ринок чаю можна зробити висновок, що в останні роки українці більше всього п'ють чорний чай (65%), найбільшим попитом користується чай в пакетиках, росте доля середньо і високо цінового сегмента, ринок чаю є повністю залежним від імпорту, а значить і від зміни курсу валют, чайний ринок в Україні характеризується олігополією, п'ять великих компаній-виробників займають основну частку ринку, наявність на українському ринку величезної кількості брендів і торгових марок чаю, що забезпечує широкий вбір товарів для споживачів. 2. Приватне підприємство"SunTea" зареєстроване у 2016 році. Основним видом дiяльностi є фасування та продаж чаю. ПП "SunTea" планує виробляти 3 види чаїв: чорний чай, зелений чай та жовтий чай. 3. В роботі обгрунтована технологія виробництва та визначена виробнича програма ПП "SunTea" на 2016 рік, яка складає 100000 упаковок. Проведений розрахунок потреби в основному капіталі показав, що підприємство орендує універсальне приміщення площею 180 м2 та використовує комплект нового імпортного обладнання, який необхідний для підготування сировини та фасування готової продукції. 4. В роботі проведений розрахунок вартості основних фондів і амортизаційних відрахувань, а також чисельності персоналу та витрат на оплату праці. 5. Оцінка потреби в оборотних фондах показала, що підприємству на рік потрібно 244 490 тон сировини. 6. Згідно калькуляції собівартості продукції найменшу собівартість має зелений чай (9,98 грн. за 100 г), а найбільшу - жовтий чай (10,12 грн.). Найбільшу питому вагу у складі собівартості мають ФОП з нарахуваннями (41,22%), сировина та матеріали (27,21%), оренда приміщень (7,81%). 7. Система показників ефективності виробництва, надана в роботі, дає всебічнуоцінку використання ресурсного потенціалу підприємства. Чистий прибуток ПП "SunTea" за рік складає 652451,52 грн., а рентабельність виробництва 65,3%. Це свідчить про те, що підприємство працює досить ефективно. Найбільш рентабельним виявився жовти й чай (113,81%), найменшу рентабельність має чорний чай (41,24%). 8. Розрахунок фондовіддачі, фондомісткості, фондоозброєності та рентабельності основних фондів доводить, що підприємство максимально використовує свій основний капітал. Аналіз показників ефективності використання оборотного капіталу свідчить, що коефіцієнт оборотності становить 8,8, а тривалість одного обороту - 41,47 днів. Рентабельність оборотних фондів також дуже висока. 9. На основі проведеного аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства визначені резерви підвищення її ефективності. Постійний контроль якості продукції та встановлення оптимального сполучення "якість-ціна", зниження собівартості продукції за рахунок підвищення рівня продуктивності праці та ощадливого використання сировини, матеріалів, електроенергії, палива й устаткування, збільшення обсягу виробництва продукції, підвищення економічної ефективності використання основних і оборотних фондів.

Так, за рахунок підвищення ціни на 10% ми отримaємо прибутку нa 147121,67 грн. більше у плaновому році, а якщо знизимо собівaртість нa 10%, то прибуток підприємства збільшиться на 81876,52 грн.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Дослідження ринку чаю в Україні

Предыдущая | Следующая