Оцінка стану оточуючого середовища - Розробка та обгрунтування комплексу маркетингових заходів на прикладі корпорації "Бісквіт-Шоколад"

Солодке користувалось попитом завжди, за будь-якої економічної ситуації. Така його специфіка. Цьому сприяє і загальносвітове зростання культури споживання і всередині країни, зокрема. Питання лише в насиченні ринку, що підтверджує досвід України. Експерти констатують насичення кондитерського ринку. У кращому випадку можна розраховувати на 10-15% зростання в 2013 році, проте надалі Україна приєднається до загальноєвропейської тенденції приросту на рівні 5-7%.

Обсяг українського ринку кондитерських виробів оцінений в $ 400-500 млн. За даними міжнародної дослідницької групи TNS, українець з'їдає близько 2 кг шоколаду або 13-14 кг кондитерських виробів на рік. В Україні практично повністю витіснено імпорт кондитерської продукції - місцеві виробництва таких транснаціональних компаній, як Nestle ("Світоч"), Kraft JS і вітчизняних гігантів - "Рошен", АВК, "Конті", "Бісквіт-Шоколад" та інших. Актуальним залишається лише імпорт сировини.

Структура елементів оточуючого середовища корпорації (мікрорівень)

На діяльність кожної фірми, діють фактори зовнішнього впливу. Вони поділяються на фактори безпосереднього впливу (мікросередовище), так і на опосередковані фактори (макросередовище). Безпосередньо на діяльність нашої фірми впливають конкуренти, постачальники, посередники, споживачі і контактні аудиторії.

Кондитерська промисловість - це важлива галузь народного господарства. Основним напрямком розвитку цієї галузі є необхідність значного зростання якості, біологічної цінності і смакових переваг продуктів харчування, а також покращення їх асортименту.

Завжди актуальним є повне забезпечення потреб народного господарства і населення у високоякісній продукції, проведення технічного переозброєння, вдосконалення та інтенсифікація виробництва кондитерської галузі.

Розглянемо складові ринкового середовища нашої фірми.

Споживачі

Підприємства в умовах ринкової економіки значну увагу приділяють проблемам оптимізації процесу просування товарів від виробника до споживача. Результати їх господарської діяльності багато в чому залежать від того, наскільки правильно вибрані канали розподілу товарів, форми і методи їх збуту, від широти асортименту і якості послуг, що надаються підприємством, пов'язаних з реалізацією продукції.

Споживачами є:

    1) фізичні особи, які купують вироби для власного споживання; 2) мережі магазинів, які реалізують дану продукцію; 3) оптові склади, які займаються перепродажем; 4) фірми, які створюють святкові набори солодощів (напр., на новий рік) 5) спеціалізовані магазини, які займаються продажем діабетичної продукції; 6) фінтес-цетри та ін.

"Бісквіт-Шоколад" займає приблизно 5 % ринкового обсягу. Таким чином, підприємство на стільки твердо стало на ноги, що може собі дозволити інвестувати інші кондитерські підприємства. Про це говорить великий обсяг експорту продукції - вона складає близько 30 відсотків.

Реалізація продукції Харківської Бісквітної Фабрики в більшості випадків проводиться через Посередників. Посередники завдяки своїм контактам, досвіду і спеціалізації дозволяють забезпечити широку доступність товару і доведення його до цільових ринків. За допомогою посередників, можна скоротити кількість прямих контактів виробників із поживачами продукції.

посередники процесу реалізації продукції

Рис. 2 Посередники процесу реалізації продукції

Харківська Бісквітна Фабрика на даний момент використовує змішаний канал руху товару кондитерської продукції, тобто має два канали розподілу:

    1) через оптову торгівлю (збут продукції з території заводу, збут продукції через фірмові оптові бази, розташованих як в Харківській області, так і за її межами); 2) через роздрібну торгівлю - мережа фірмових магазинів (фірмова торгівля).

На сьогоднішній день Харківська Кондитерська Фабрика Конкурує з багатьма підприємствами на території України по випуску кондитерських виробів. Найбільшими гравцями на Українському ринку (сильні конкуренти) є такі підприємства: "Рошен", "Світоч", "Якобс Сушард", Концерн АВК. До найближчих конкурентів можна віднести: "Житомирські солодощі", "Дніпровські зірки". За різними пунктами асортименту, що переміщується, ці компанії мають національні долі випуску продукції в діапазоні від 20 до 45%. У цих компаній високий рівень продажу, споживачі високої думки про якість продукції, наростаюча динаміка діяльності на ринку, здійснюються плани по впровадженню нових видів продукції, ефективна організація, хороша якість реклами і великі витрати на неї. Ці компанії часто краще забезпечені матеріальними ресурсами.

Постачальники мають безпосередній вплив на корпорацію. "Бісквіт-Шоколад" співпрацює з відомими організаціями, що забезпечують її якісними товарами. Всі постачальники мають такі якості: надійсність, оперативність, задовільна ціна та умови постачання, якість товарів та послуг.

Щодо Контактних аудиторій, то хтілося б розглянути їх більш глибше:

1. ЗМІ: проводять аналіз ринку, поширюють певну інформацію про компанію, друкують рекламні матеріали. Загалом, вплив-позитивний.

    2. Державні установи:
      - податкова служба (негативний вплив); - служба пожежної безпеки; - санепідемстанція і т. д;
    3. Широка публіка :впливає на діяльність кампанії, оскільки попит на споживчому ринку залежить від попиту на промисловому. 4. Внутрішні контактні аудиторії : співробітники корпорації майже завжди задоволенні благотворним настроєм на заводах, вони забезпечують ефективність керівництва "Бісквіт-Шоколад".

Отже, можна зробити висновки, що безпосередній вплив на корпорацію мають постачальники, споживачі та конкуренти, посередники, які сприяють активному розвитку корпорації, її ефективному досягненню поставлених цілей(крім деяких факторів, таких як конкуренти, які негативно впливають на корпорацію, забираючи її споживацьку аудиторію, заважаючи нормально розвиватись і досягати поставлених цілей, а також деяких чинників з контактних аудиторій, таких як податкова служба). Щодо інших учасників мікросередовища "Бісквіт-Шоколад" (контактні аудиторії) ,то вони опосередковано впливають на компанію, їх вплив можна вважати благотворним та бажаним.

А тепер, варто розглянути макросередовище корпорації та настрої у економічному та політичному житті нашої країни.

Фактори макросередовища корпорації "Бісквіт-Шоколад"

Фактори зовнішнього середовища

Вплив

Ступінь впливу

Економічні

Розвиток економіки

+

Сильний

Рівень інфляції

+

Сильний

Розвиток МЕВ

-

Слабкий

Науково-технічні

Розвиток нових технологій

+

Сильний

Удосконалення виробничих процесів

+

Сильний

Розвиток наукових технологій

+

Сильний

Демографічні

Підвищення рівня народжуваності

_

Слабкий

Зростання рівня освіти населення

+

Слабкий

Високий рівень безробіття

+

Помірний

Соціально-культурні

Розвиток культури, культурних центрів

+

Слабкий

Проведення фестивалів, тренінгів, конкурсів, конференцій

+

Помірний

Державна підтримка соціальних програм

-

Слабкий

Природні

Забруднення навколишнього середовища

-

Слабкий

Політико-правові

Прийняття сприятливого закону в галузі кондитерства

+

Сильний

Підвищення ставок оподаткування

+

Сильний

Підписання угод та договорів із зарубіжними країнами

+

Сильний

Отже, з вищезазначеної таблиці можна зробити висновок, що фактори макросередовища впливають на корпорацію в середньому помірно. Сильний вплив мають чинники політико-правового характеру, оскільки всі закони про кондитерську промисловість прямо впливають на "Бісквіт-Шоколад",а також економічні(як ринок кондитерства) і науково-технічні(як забезпечення новітніми технологіями).

Кондитерська галузь, де працює 170 тисяч фахівців, - одна з найрозвиненіших у харчовій промисловості нашої країни. Загальний обсяг виробництва становить понад 1 млн. продукції на рік, що дає змогу не лише повністю забезпечити потреби внутрішнього ринку, а й експортувати її у значних обсягах за кордон.

Наші підприємства щороку інвестують в розвиток галузі значні кошти. На провідних кондитерських фабриках проведено повну модернізацію, встановлено найсучасніші виробничі лінії. Значно підвищено технологічність і наукомісткість підприємств.

Галузь розвивається в умовах жорсткої внутрішньої і зовнішньої конкуренції, що стимулює постійно вдосконалювати управлінські процеси і забезпечувати високі світові стандарти якості виробленої продукції.

Підприємства, які перебувають між гігантами й дрібними виробниками, мають шанс на процвітання тільки у випадку приєднання до крупних фабрик.

У структурі харчової промисловості галузь кондитерських виро-

Бів має значну частку, є розвиненою, динамічно діючою і цілком сформованою. За останні вісім років виробництво кондитерської про-

Дукції зросло на 17.1 %.

Треба зазначити, що динаміка обсягів виробництва різних груп кондитерських виробів була неоднаковою: то позитивною (шоколад, шоколадні та мучні вироби в 2010 р.), то від'ємною. Обсяг виробів із цукру без вмісту какао, навпаки, зріс у 2011 р. і скоротився в 2012 р. На думку експертів, кондитерський ринок в Україні характеризується низкою особливостей, зокрема: матеріалоємність - більша частина витрат спрямована на придбання сировини; коливання цін на сировину (цукор, борошно, какао-боби) протягом року; сезонність виробництва - восени та взимку попит на кондитерські вироби збільшується, а отже зростають і обсяги виробництва.

Ринок кондитерської продукції умовно поділяється на три основні сегменти: борошняні кондитерські вироби (найбільша частина ринку), шоколадні, які містять какао, та цукристі без какао (карамель та ін.) Практично всі товарні групи кондитерської промисловості розвиваються завдяки освоєнню виробниками нових рецептур і поліпшенню технологічного устаткування. Обсяг виробництва кондитерської промисловості становить 3 % ВВП країни. Частка вітчизняної продукції на світовому ринку (93 млрд доларівСША) сягає 1 %.

Кондитерські фабрики розташовані майже у кожній області України. У процесі розподілу та структурування ринку створювалися потужні концерни: Roshen (КФ у Києві (ім. К. Маркса), Вінниці, Кременчуці, Маріуполі, а також у Литві та Росії ); АВК (КФ у Донецьку, Дніпропетровську, Луганську, Мукачевому); компанія "Конті" (Донецька шоколадна фабрика, Горлівська, Костянтинівська КФ і Курська КФ в Росії).

поділ ринку кондитерських виробів в україні основними операторами в 2012 р., %

Рис.3. Поділ ринку кондитерських виробів в Україні основними операторами в 2012 р., %.

Отже, з вищезазначеної інформації можна зробити такі висновки: український ринок кондитерських виробів знаходиться в доволі непоганому стані, та й економіка вже вийшла з першого "шоку" після кризи, кондитерство продовжує продовжує розвиватись швидкими темпами. Оскільки це - дуже перспективне середовище, тут є багато "гігантів" (Рошен, АВК, Конті), з якими потрібно рахуватись і прагнути до такого ж рівня.

Похожие статьи




Оцінка стану оточуючого середовища - Розробка та обгрунтування комплексу маркетингових заходів на прикладі корпорації "Бісквіт-Шоколад"

Предыдущая | Следующая